Top hledané
Výsledky (0)
Brutalita útoků Hamásu v Gaze šokovala svět, včetně Česka. S Izraelí nás spojují mimořádné vztahy.

Česko a Izrael: mimořádné vztahy navazují na historické dědictví. Československo jako jediný stát na světě poskytl Izraelcům zbraně

Radim Červenka
09. října 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Izraelská vlajka v Haagu

Česká republika se dlouhodobě těší mimořádným vztahům s Izraelem. Své kořeny mají u samotných kořenů vzniku židovského státu, kdy Československo jako jediný stát na světě poskytl Izraelcům zbraně. Proizraelsky dlouhodobě vystupoval bývalý prezident Miloš Zeman, který usiloval o otevření české ambasády v Jeruzalémě, což tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO) nerealizovala. 

Hranice Izraele s Palestinou v Pásmu Gazi jsou zdrojem konfliktu již dlouhá desetiletí. Aktuální konflikt zaskočil celý svět, když izraelská rozvědka nedokázala předpokládat sobotní útok teroristické organizace Hamás. Stovky civilistů v oblasti bylo zabito a další Izraelci jsou v zajetí Hamásu. Izraelská armáda aktuálně obsadila všechny vesnice, v nichž nenadálé útoky proběhly.

"Odsuzuji teroristické útoky na Izrael. Myslím na nevinné oběti násilí a přeji izraelským přátelům co nejrychlejší zvládnutí situace a naplnění jejich ambicí žít v míru a bezpečí. Česká republika v tomto úsilí vždy plně stála a bude stát za Izraelem,"

neváhal odsoudit útoky premiér Petr Fiala v oficiálním příspěvku na sociální síti X. Zároveň odkázal na dlouhodobě mimořádné vazby České republika respektive Československa, s židovským státem.

Prodej investičního bytu s předzahrádkou
Prodej investičního bytu s předzahrádkou, Praha 6

Kvůli valutám Československo podpořilo Izrael jako jediný stát

Konflikt Izraele s okolními arabskými státy sahá k samotným kořenům vzniku židovského státu. Když v roce 1948 vyhlásil stát Izrael nezávislost, po ukončení existence Britské mandátní správy v Palestině, zaútočily na Izrael armády arabských sousedů, jelikož nerespektovaly rozdělení území na židovskou a arabskou část navrhnuté OSN.

V konfliktu zvítězili Izraelci a to zejména díky zbraním dodávaným z Československa. OSN vyhlásila zákaz vývozu zbraní na Blízký východ, ovšem komunistická vláda Československa se ho rozhodla porušit. Po příklonu k Sovětskému svazu byl v zemi nedostatek mezinárodně směnitelných valut a prodej zbraní do Izraele se jevil jako rychlá možnost, jak peníze pro stát získat.

Československo poskytlo Izraeli na 80 bojových letounů a na svém území cvičilo letce a jiné armádní specialisty nově vzniklého státu. V návaznosti na mezinárodně politickou situaci a především na pokyny ze Sovětského svazu komunistické Československo v roce 1967 v podstatě ukončilo diplomatické vztahy s Izraelí. Ironií osudu je, že výcvik vojáků z Blízkého východu zde pokračoval, ovšem tentokrát šlo mj. o piloty ze Sýrie, kteří měli proti Izraelcům bojovat v dalších válkách. Jsou dokonce doloženy případy, kdy totožní instruktoři cvičili vojáky obou znepřátelených stran.

Po Sametové revoluci však Česká vláda s Izraelí navázala na historickou blízkost a politici jí dodnes rádi připomínají. Například izraelský prezident Reuven Rivliv během setkání s tehdejším premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) v roce 2014 označil česko-izraelské vztahy za výjimečné právě v návaznosti na pomoc Československa v dobách vzniku státu Izrael.

Srdcová záležitost prezidenta Zemana

Ačkoliv čelní čeští politici vždy podporovali Izrael, jak ve svém prohlášení uvedl premiér Fiala, a opakovaně zemi navštívil jak prezident Václav Havel tak Václav Klaus, velmi pozitivní vztah k Izraeli měl napříč svou politickou kariérou především předposlední český prezident Miloš Zeman.

Jednou z posledních významných návštěv, které ve funkci na Hradě Zeman přijal, byl prezident Jicchak Herzog. Ten udělil svému českému protějšku čestnou medaili a Zeman ho naopak ocenil konstatování "Já jsem žid," parafrází výroku amerického prezidenta J. F. Kennedyho.

Zásadní otázkou, kterou Zeman dlouhodobě ve vztahu k Izraeli podporoval bylo přesunutí české ambasády v Tel-Avivu do Jeruzaléma.  V návaznosti na tento přesun ze strany administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa v roce 2018, začal i Miloš Zeman vyzývat k obdobnému kroku českou vládu. Americký přesun vyvolal kritiku z arabského světa, jelikož Jeruzalém je historicky významným městem jak pro židy, tak muslimy ale i křesťany a patří k jednomu z hraničních území.

Havlíček vyzývá vládu k přesunu ambasády, ANO však ve vládě ambasádu přesouvat nechtělo

Aktuálně by na Zemanovy ambice rád navázal jeden ze současných lídrů opozičního hnutí ANO.

"Hnutí ANO vždy podporovalo přesun velvyslanectví ČR do Jeruzaléma. S ohledem na teroristické útoky hnutí Hamás vyzýváme kabinet Petra Fialy, aby učinili všechny kroky pro přestěhování ambasády. Bude to současně i konkrétní gesto, kterým v této době podpoříme Izrael,"

napsal na síti X Karel Havlíček (ANO), ovšem sklidil za svůj výrok kritiku a byl obviněn ze lži, jelikož předseda ANO a někdejší premiér Andrej Babiš se vyjádřil proti tomuto návrhu. Samotná síť X upozorňuje na problematičnost tohoto vyjádření. Andrej Babiš do médií opakovaně uvedl, že ambasádu jeho vláda přesouvat nebude, i když o kroku uvažuje, ale během celého svého mandátu ke stěhování nepřistoupila.

Zdroje. irozhlas.cz, ct24.ceskatelevize.cz, twitter.com, idnes.cz, vox.com, wikipedia.org, lidovky.cz, ceskenoviny.cz, autorský článek

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze