Top hledané
Výsledky (0)
Kdo umí, ten umí a o Janu Koulovi to platí dvojnásobně. Jeho talent je trvale uchován v řadě staveb, jeho historických úpravách, publikační a pedagogické činnosti. Jako architekta ho laická veřejnost možná nezná, ale ti zasvěcení ho dokáží náležitě ocenit.

Čeští architekti: Jan Koula a jeho úpravy slavných pražských staveb

Mgr. Jana Höger
30. března 2018
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Čechův most - Jan Koula

Jan Koula k takovým vzorným žákům mohl klidně patřit. Svůj život zasvětil studiu a následně práci. Jako svůj životní obor, svou uměleckou lásku, si vybral architekturu, ale srdce mi přirostlo i k lidovému umění a řemeslům. Stal se dokonce profesorem ornamentálního kreslení. Tato vášeň ho pozvedla na úroveň vyhlášeného odborníka v zemi. Stejně jako znalce a propagátora folklórního umění a jeho tvarosloví.

Nesmazatelný odkaz architekta

Samostatných staveb není až tak mnoho. Mohu zmínit jeho luxusní vilku v Praze – Bubeneč zdobenou jemnými lidovými motivy, nedalekou Suchardovu vilu v podobném ornamentálním duchu, však výsostně luxusní. Pozoruhodný je i most Svatopluka Čecha, který ohromí svou obloukovou železnou konstrukcí a luxusní secesní výzdobou. Zvláštnost budící zájem jsou i sochy na vysokých litinových sloupech od Antonína Poppa.

Mravenčí práce

Nebyly to vždy jen monumentální díla, ale navrhoval i sgrafita, věnoval se užitému umění – keramice, broušenému a rytému sklu, byl designér šperků a nábytku. Hodinami kreslil drobné detaily, vylepšoval. Jednoznačně tříbil svou trpělivost. Ale ta přináší růže, Koulově případě kýžené umělecké výsledky.

Prodej pozemku se studií na výstavbu
Prodej pozemku se studií na výstavbu, Praha 4

Úpravy a opravy toho, co vytvořili jiní

S láskou a svědomitostí se pouštěl do památkářské práce, oprav starších domů a jejich interiérů – dnešního Úřadu předsednictva vlády, Staroměstskou radnici, domu U Minuty. Pro svou odbornost v oblasti architektury, památek a lidové tvorby byl často zván do dozorčích rad – při asanaci Staré Prahy nebo vybavení hradu Karlštejn.

Jeho přínos světu nečiní výčet luxusních budov, ale spíš láska, kterou věnoval tomu, co měl nejraději – umění, jeho tvorbě a trvalé záchraně.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze