Top hledané
Výsledky (0)
Tento architekt je s hlavním městem spjat životem i tvorbou. Město svého narození miloval a věnoval mu celý svůj život. V Praze se 13. 1. 1894 narodil a 5. 2. 1979 taktéž zemřel. Světu daroval luxusní a všemi známou budovu – Veletržní palác, i když se svým původním návrhem skončil v soutěži jako třetí.

Čeští architekti: Josef Fuchs a Veletržní palác

Mgr. Jana Höger
28. 7. 2017
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Veletržní palác během 30.let

Zrod umělce

Do tvůrčího života Josefa Fuchse zasáhl jeho učitel, architekt Josip Plečnik dost radikálně. V rané fázi tvorby navázal na jeho tradicionalismus, ale postupem času si hledal svá umělecká východiska. Sám se našel v nastupující modernistické tendenci.

Veletržní palác
Kavárna v 6. poschodí, konec 20.let
Národní galerie - Expozice Veletržní palác

Veletržní palác – nesmazatelná architektonická stopa

Na projektu Veletržního paláce pracoval spolu s Oldřichem Tylem a zůstal v jeho stínu. Se stavbou se započalo v roce 1925 a otevřena byla u příležitosti desetiletého výročí založení Československé republiky. Je funkcionalistickou dominantou v pražských Holešovicích a v době vzniku byla největší svého typu na světě a sloužila společnosti Pražské vzorkové veletrhy. Konstrukci a veškeré prostory značně poškodil požár v roce 1974, o dva roky později bylo rozhodnuto o rekonstrukci budovy, jež se táhla dlouho do 90. let. Jejím novým majitelem se v roce 1976 stala Národní galerie Praha. Do útrob luxusní budovy umístila stálou expozici moderního umění 20. a později 21. století.

Loft na prodej Bubeneč 209m
Loft na prodej Bubeneč 209m, Praha 6

Architektonický luxus Josefa Fuchse

Luxusní stavby nemusejí nutně překypovat složitou konstrukcí, nákladnými materiály a okázalými dekoracemi. Josef Fuchs pracoval s myšlenkou maximální funkčnosti. Jeho vily a další projekty jsou důkazem toho, že jednoduchost, dokonalé proporce a geometrická přesnost mají co říci i v 21. století.

Pohlédneme-li na jeho vlastní vilu, jež byla vystavěna v dosti obtížném svažitém terénu nad Prahou, napadne nás prostota a možná i obyčejnost. Ale zdání klame. Architektonické řešení je přesné, vytváří prostorné a luxusní bydlení, myslelo se i na byt pro domovníka.

Josef Fuchs se podepsal i pod jiné vily a rodinné domy na Praze 6 a Praze 9. Je autorem zimního stadionu na Štvanici, v němž se odehrály 4 mistrovství světa. Lehkým odbočením byla spolupráce na areálu zoologické zahrady v Praze Troji.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Národní galerie - Veletržní palác
Dukelských hrdinů 47 170 00 Praha Česká republika
+420 224 301 122
Co se skrývá pod pojmem náplavka? Definice zní – pobřežní plocha či komunikace nacházející se v nižší úrovni než vlastní nábřeží. Tento prostor je také majetkem města Prahy a představuje jeho nejatraktivnější podobu z hlediska panoramatického pohledu a přístupu do srdce města. Skoro každý občan Prahy se po nich alespoň jednou prošel. Byli jste to i vy?

Náplavka jako perspektivní místo Prahy

Mgr. Jana Höger
18. července 2017
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Náplavka

Okénko do minulosti

Řeka Vltava byla a je dominantou tohoto českého velkoměsta. Od pradávna se podílela na modelování jeho podoby, neboť byla zdrojem obživy, pitné vody, dopravní tepnou. Od poloviny 19. století se kolem jejího toku začaly stavět luxusní vily a další reprezentativní stavby, a objevovaly se další možnosti využití nábřeží a náplavek. Lidé se kochali při procházkách jedinečným výhledem, byli uklidňováni příjemným šploucháním říčních vln.

Současná podoba náplavek

Udržovaných náplavek je kolem řeky Vltavy spousta, počínaje Rašínovým nábřežím, přes Masarykovo nábřeží, až po Dvořákovo nábřeží a Nábřeží Ludvíka Svobody. Jedná se o úsek od výběžku vyšehradské skály u Výtoně až po začátek parku Lannova (Petrská čtvrť).

Rašínovo nábřeží

K nejvytíženějšímu nábřeží a náplavce patří Rašínovo nábřeží, neboť návštěvníkům nabízí luxusní pohled na Hradčany, kotví zde lodě Bajkazyl, Tyrš, Tajemství s divadelním plovoucím představením, každou sobotu se v prostoru náplavky konají farmářské trhy. Prostor je maximálně využitý a čeká ho nákladná rekonstrukce. Město na ni vyčlenilo 13,5 miliónu, které se budou investovat do nových laviček, odpadkových košů, galerie, kavárny a WC. Vítězná architektonická studie přichází s využitím tzv. kobek vklenutých do nábřežní zdi lemující náplavku.

Byty Janáčkovo nábřeží 211m
Byty Janáčkovo nábřeží 211m, Praha 5

Luxusní procházka kolem řeky Vltavy

I jiná místa kolem řeky mohou návštěvníkům mnoho nabídnout – Hořejší nábřeží nabízí luxusní pohled na Vyšehrad a výjimečný Železniční most, svérázný prvek Botel Admirál, Masarykovo nábřeží pak umožňuje snadný nástup do prostoru ostrova Žofín, Dvořákovo nábřeží je využíváno jako přístaviště osobních lodí a lemují ho reprezentativní budovy a Anežský klášter.

Každá část má své kouzlo, ale vše má svého společného jmenovatele – řeku Vltavu, tekoucí luxus.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze