Tuberkulóza, často označovaná jako TBC, představuje vážnou infekční chorobu způsobenou bakteriemi z rodu Mycobacterium tuberculosis, které jsou známé svou výjimečnou odolností. Tyto bakterie mají schopnost infikovat prakticky jakýkoliv orgán v lidském těle, avšak nejfrekventovanější je výskyt plicní tuberkulózy, což je dáno aerogenním způsobem šíření této nemoci. O této nemoci se rozpovídal i doc.MUDr. Vladimír Koblížek Ph.D. který prozradil, jaké nebezpečí nám hrozí a odkud se tato nemoc bere.
V tuto chvíli není žádný velký důvod k obavám, pokud patříte do majoritní populace čili do populace lidí, kteří patří do skupiny narozených v České republice a nepracujete jako zdravotník nebo jako někdo, kdo pracuje s cizinci a imigranty. Je pravda, že poslední epidemiologická data, která jsme dnes prezentovali na tiskové konferenci ukazují, že roste počet případů a je to způsobeno nárůstem počtu tuberkulózy u lidí, kteří se narodili mimo Českou republiku. Takže tato riziková skupina, která je tvořena zejména Ukrajinci, ale nikoliv jenom jimi, je skupina lidí, u kterých je riziko, že ten člověk je nakažen, nebo že je nemocen tuberkulózou, což jsou dvě různé věci, tak je výrazně vyšší než u lidí, kteří se narodili v Čechách. Proto je důležité na tuberkulózu myslet a je nutné, aby s tím zdravotní systém počítal. Aby u lidí, kteří jsou z rizikových populací, tak aby měl nějaký plán co dělat. My jako pneumologové se staráme o to, aby naši lékaři, kteří se starají o plíce, aby u každého pacienta, který je původem z Ukrajiny a v době, kdy k nám přijde, aby u něho za co nejkratší dobu proběhly testy. Mezi ně patří rentgenové snímky, a to do jednoho roku od té doby, co sem tento člověk přišel. Když vidíme, jak velké počty pacientů jsou na Ukrajině a když ten Ukrajinec přijde do jakékoliv jiné země, tak je logické, že to riziko je u něj velké. Rentgenový snímek vyloučí tuberkulózní nemoc a případně, pokud máme nějaké podezření, že v jeho rodině je někdo nemocen, tak je výhodné vyšetřit i krevním testem, jestli ten člověk nemá latentní infekci.
Tuberkulóza je nemoc, která infekční chorobou, která je způsobena bakterií. Když to řeknu pro laiky, tak se jedná o takzvanou línou bakterii. Jak jsou některé děti líné, mají ten počítač a nikam nejdou, tak to je přesně tuberkulóza. Ona se sama o sobě pomalu množí, nikam z těla neodchází. Když má někdo zápal plic, tak je to otázka několika týdnů, ale když máte tuberkulózu, je to otázka několika let. Vyskytuje se velmi pomalu a naštěstí není tak nakažlivá jako chřipka, nebo covid. Většina lidí, kteří se s tou tuberkulózou setkají, se vlastně nenakazí a už vůbec neonemocní. Část z nich se může nakazit a část onemocní. Ten člověk, který onemocní, tak má různé příznaky, zejména je unavený, slabý, má kašel, hubne, ale jsou to většinou nespecifické příznaky, proto je dobré pídit se po těch rizikových skupinách a prostředí, kde nemocný člověk byl. Dále se jedná o lidi s poruchou imunity, mají cukrovku nebo HIV. Samostatná skupina jsou cizinci. Jedná se vlastně o bakteriální zánět, který se dá dost dobře léčit nejen antibiotiky (antituberkulotika), ale také pomocí chemoprofylaxe, což je jeden nebo dva léky.
Vy jako pracující člověk ji tu nemoc jen tak nedostanete. Když jste ale nakažení tou nemocí, a to u Ukrajinců je přibližně 20% populace nakaženo touto nemocí, ale nejsou přímo nemocní, zároveň hodně pracuje, je unavený, málo jí, nemá dobrou životosprávu, je ve stresu, tak ten se snadno nakazí. Ti nešťastníci, kteří jsou tady, mají obrovský stres s tuberkulóza miluje stres. Když je člověk ve stresu a v nějakém diskomfortu, ať už psychickém nebo fyzickém, tak může dojít k tomu, že ta latentní infekci se přemění do TBC nemoci. A to je právě ten názorný příklad.
Dobrá otázka a na ní je špatná odpověď. Vakcína proti tuberkulóze je v celém světě funkční pouze u malých dětí, u těch kojenců, kdy jim to dáme v časném věku. V Čechách je minimální šance, že se nakazí. U imigrantů je sice pravděpodobnost větší, ale tito lidé mají povinné očkování. Je pravdou, že očkování chrání jen malé děti před tím těžkým, smrtelným průběhem. V dospělosti ani v teenagerském věku nechrání a na světě neexistuje žádná komerčně dostupná vakcína pro dostupné lidi.
Není zač.
Zdroje: rozhovor s doktorem Koblížkem, autorský text, vlastní dotazování