Top hledané
Výsledky (0)
K nejcennějším společnostem patří kromě Nvidia také Microsoft, Apple, Amazon a Google.

Nejdražší firma světa není z USA. Výrobce čipů Nvidia už překonal hranici čtyř bilionů dolarů

Radek Polák
22. července 2025
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Technologie tvoří důležitou součást současného byznysu

První firmou s akciemi na burze, jejíž tržní hodnota dosáhla čtyř bilionů dolarů, tedy v přepočtu zhruba 84,2 bilionu korun, je americký výrobce čipů Nvidia. K dalším hráčům, kteří udávají tón světovému byznysu, patří například Microsoft, Apple, Amazon a Google. Zajímá vás, jak je na tom Evropa i samotné Česko?

Nejhodnotnější společnost světa podle tržní kapitalizace vyrábí vyspělé polovodiče, které se využívají v infrastruktuře pro provozování modelů generativní umělé inteligence (AI). Nvidia se v poslední době odrazila od svých dubnových minim, kdy trhy negativně reagovaly na vyhlášení takzvaných recipročních cel americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Od té doby ale jejich hodnota vzrostla o více než 73 procent. Díky tomu už její tržní hodnota dosáhla čtyř bilionů dolarů, tedy v přepočtu zhruba 84,2 bilionu korun.

Microsoft vs. Apple

Druhou nejhodnotnější společností na burze je americký technologický gigant Microsoft s tržní kapitalizací 3,75 bilionu dolarů, tedy necelých 80 bilionů korun. Firma se díky angažmá ve společnosti OpenAI, tvůrci ChatGPT, veze na boomu generativní umělé inteligence. Jeho technologii postupně integruje do svých nástrojů, což jí samozřejmě dál zvyšuje na atraktivitě.

Prodej luxusního mezonetu 4+kk Karlín, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4+kk Karlín, Praha, Praha 8

Do první desítky nejhodnotnějších firem se řadí také Apple, jehož rivalita s Microsoftem sahá až do osmdesátých let minulého století. Tehdy firma nařkla Billa Gatese z toho, že vykradl „vizuál a dojem“ operačního systému Macintoshe.

Společnost s logem nakouslého jablka pak začátkem devadesátých let prohrála s Microsoftem významný soudní spor, který prodejci operačního systému Windows umetl na desítky let dopředu cestu k dominanci na trhu s osobními počítači. Značce Apple navíc v posledních letech rozhodně nepomohly ani výpadky ve výrobě iPhonů, k nimž došlo kvůli uzavírání některých svých továren a problémům v dodavatelských řetězcích. 

K dalším firmám, které jsou na špici, patří Amazon, Alphabet, Saudi Aramco, Meta Platforms, Berkshire Hathaway, Broadcom a Tesla. Za zmínku stojí jistě fakt, že všechny - až na saudskoarabský ropný gigant Saudi Aramco – pocházejí ze Spojených států. Ptáte se, kde je Evropa?

Problémem evropských firem je fakt, že některé z nich ztrácí své pozice. Zatímco ještě před deseti lety představovaly téměř čtvrtinu z hodnoty stovky největších společností světa, aktuálně je jejich podíl pod hranicí deseti procent. Tvrdí to alespoň studie PwC Global TOP 100 Companies. Starý kontinent se totiž zatím nedokázal přizpůsobit měnícímu se ekonomickému prostředí a nástupu technologických obrů. Přesto se najde několik takových, které slaví úspěch. Příkladem je Volkswagen.

Otevřít v galerii (1)
Čipy jsou pro IT "zlatý důl"
Čipy jsou pro IT "zlatý důl"Zdroj: Freepik

Volkswagen

Koncern Volkswagen, kam patří rovněž naše Škoda, se celosvětově mezi firmami podle výše tržeb pohybuje okolo desátého místa. V prvním čtvrtletí letošního roku zákazníkům automobilka prodala po celém světě 2,1 milionu vozů, jak informovala Česká tisková kancelář. To je o 1,4 procenta více než ve stejném období loni. Odbyt vozů značky Škoda Auto přitom stoupl o 8,2 procenta na necelých 240 tisíc vozů. Škoda letos navíc očekává zvýšení prodejů svých elektrických vozů na více než 80 tisíc. Přispět by k tomu měla modernizovaná verze elektrického modelu Enyaq a nedávno uvedené menší elektrické SUV Elroq. 

Česku vládne ČEZ

Žebříček nejhodnotnějších firem má rovněž Česko. Sestavuje jej portál Seznam Zprávy ve spolupráci se společností Delloitte. Za loňský rok držel primát ČEZ, jehož hodnota je odhadována na více než 470 miliard korun. Přes 400 miliard má pak koncern EPH Daniela Křetínského a Patrika Tkáče. Třetí se umístila loterijní společnost Allwyn, nástupce Sazky. Subjekt, jenž je součástí finanční skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka, má cenu přesahující 210 miliard korun. Dále je to CPI Radovana Vítka s hodnotou 140 miliard. V případě zbrojaře Michala Strnada a jeho Czechoslovak Group je to pak zhruba 100 miliard. Za zaznamenání stojí ještě Agrofert Andreje Babiše s cenovkou ve výši 74 miliard.

Ocenění firmy je důležité nejen kvůli hodnotě jejích cenných papírů, ale také v momentu, kdy podnikatelé řeší změnu vlastnických vztahů, či dokonce prodej firmy. I proto jsou informace o tom, kdo je zrovna nejúspěšnější, tak podstatné.

 

Zdroje: autorský text, ČTK, PWC, Wikipedia, Seznam Zprávy

 

 

  

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze