Během horkých letních dnů je nejvíce důležité dbát na hydrataci těla, vybírat lehčí pokrmy doplněné množstvím bílkovin jako maso nebo sýr. Radí odbornice na výživu známá jako “Nejenojídle”. V pestré a vyvážené stravě by podle ní neměl chybět ani knedlík a často tabuizované přílohy. Jak se ale stravovat během léta a měl by se náš jídelníček z příchodem plavkové sezóny změnit?
Tropické počasí zasáhlo Českou republiku. Tato extrémní horka se dotkla mnoha aspektů každodenního života, a tak jako každý rok, vyvolává řadu otázek na téma - jak horké dny “přežít”. Jedním z důležitých bodů je i pestrá a vyvážená strava. Nutriční terapeutka Hedvika Jakešová, známá pod svou přezdívkou "Nejenojidle" radí, jak v případech extrémního horka dbát na dostatečnou hydrataci organismu. Při sedavém zaměstnání stačí kohoutková voda. Lidé s pohybově aktivním zaměstnáním v horkém prostředí a sportující, by se měli zaměřit na příjem neslazených přírodních minerálních vod, a to zejména kvůli obsahu minerálních látek.
Hedvika je nutriční terapeutka a wellness specialistka, která pomáhám lidem zlepšit jejich stravovací a pohybové návyky. Na svých sociálních sítích sdílí řadu tipů a také vyvrací mýty, které mohou být spojovány se zdravým životním stylem.
Spíše ne, ale změní se vlivem kulturních událostí, sešlostí a "grilovaček". Stejně jako v průběhu roku, by hlavní jídla měla obsahovat dostatek bílkovin, sacharidů i tuku. Pravděpodobně, díky teplu budeme vybírat lehčí pokrmy a více sezónní zeleniny a ovoce. I tak nezapomínejte, že samotný salát se sýrem nebo masem bez přílohy nezasytí. Vždy je dobré ho doplnit pečivem či jinou přílohou.
„Zařazovat k hlavním jídlům nebo svačinám více zeleniny, která je v sezóně lahodnější než v ostatních měsících z dovozu. Navíc si díky krátké vzdálenosti z pole na stůl a zralosti v době sběru uchovává o trochu více živin. Také je příjemné kombinovat sezónní ovoce a bylinky se slanými pokrmy."
Nechuť k jídlu je v horku přirozená reakce těla. Doporučuji se zaměřit spíše na chladná jídla typu - saláty, těstovinové saláty, studené polévky, obložené pečivo, ale dbát i u těchto jídel na příjem bílkovin a komplexních sacharidů. Případně v průběhu dne konzumovat jen drobné, ale komplexní svačiny, a větší jídlo si dát v brzkých večerních hodinách, když největší horko opadne. Současně nedoporučuji jíst těsně před spaním.
Jedním z pravidel zdravého životního stylu během celého roku je dbát na to, aby strava obsahovala bílkoviny z libového masa, vajec, mléčných výrobků nebo rostlinných alternativ. Svou roli hrají i sacharidy z různých příloh jako jsou brambory, těstoviny, pečivo, rýže a jiné obilniny. Tabu nejsou ani knedlíky. Dále doporučuje, aby v jídelníčku každého z nás byly zastoupeny zdroje vlákniny a vhodný poměr rostlinných a živočišných tuků. Z vitamínů je pak důležité doplňovat celoročně vitamín D, a pokud někdo nejí ryby, tak také omega 3 mastné kyseliny.
„Ženy, by si měly více hlídat příjem železa a případně ho doplňovat. Pro kvalitní spánek se nedoporučuje pít kávu a jiné nápoje s obsahem kofeinu v pozdějších odpoledních hodinách. Zároveň ubrat na konzumaci alkoholu,"
dodává Hedvika.
A jaké zaručené tipy, se nejvíce osvědčily vám?