Jak moc záleží na barvě aneb proč je krtek černý?

LP-Life vytvořil sérii článků a rozhovorů, kde mapuje, jak moc je český národ tolerantní k jiným etnikům
25. srpna 2021
 
Hlavní stránka Nové články

Krteček. Málokomu jej musíme představovat. Nemluvný, ale každý mu rozumí a každý si ho zamiluje. Dokonce natolik, že se stal populární daleko za hranicemi naší země. Řeč je o roztomilé animované postavičce, která proslavila malé Čechy až v Asii. Nenápadný, nemluvný, černý. Přirozený. Pro někoho smutný. Ale vždy sám sebou. Napadlo vás někdy, proč pan režisér Zdeněk Miler nenakreslil krtka barevného? Jen proto, že černá je jeho přirozenou barvou? Nebo proto, aby se odlišil od disneyovsky barevných až přebarvených líbivých postaviček se zdeformovanými tvářemi? Pro každého je přirozená nějaká barva a každý jsme jiný.

Otevření pobočky pařížského muzea voskových figurín Musée Grévin. Krtek.

Krtek je černý. A dobyl svět. V kalhotkách, v raketě, v autíčku. A dokonce se dostal i do Číny, ale to už v jiné pohádce. Nebo do vesmíru, jelikož je oblíbenou postavičkou amerického astronauta Andrewa Feustela, jenž bez něj nevynechá jedinou cestu.

Kačeři z Kačerova vypadají jako kačeři, jsou bílí a odlišují se jen čepičkami, které skuteční kačeři nenosí. A co teprve Kačer Donald nebo Myšák Mickey? Bob a Bobek zase vypadají úplně jako bílí králíci, jen s tím rozdílem, že žijí v klobouku kouzelníka Pokustóna, kde by asi normální králíci nežili. A to je právě ta anotace. Kde žít, když tvá přirozená barva platí je trochu jiná, nebo je typická jen pro nějakou zemi nebo oblast. 

Krteček v raketě
Krteček v raketě • Zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Proč je tedy krtek černý? Proč Miler, jenž zkoušel namalovat bezpočet nejrůznějších roztomilých postaviček, získal srdce lidí daleko za hranicemi naší země? Mohlo to být právě proto, že vsadil na přirozenost? Černá je, jak všichni víme, skutečnou krtkovou barvou. Liška je oranžová. Tygr je žíhaný. Žába je zelená. Ledňáček jasně modrý. Krtek je prostě jednoduše černý a nikdo se nad tím ani v nejmenším nepozastavuje. Každý jsme zkrátka jiný. Narodili jsme se do rodiny, do jaké jsme se narodili. A máme barvu kůže takovou, jakou jsme dostali do vínku. Vybrat jsme si ji nemohli.

Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ
Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ, Okolí Prahy

Porodník z Ghany rozdělil národ

V souvislosti s nadcházejícími volbami a děním ve světe jsme se rozhodli přinést v následujících týdnech sérii článků, rozhovorů, reportáží a osobních zpovědí v rubrice Na vlastní pěst, kde se budeme věnovat tématu xenofobie. Inspirovaly nás nejen dějinné novodobé události, ale i naše nedávno vydaná a velice úspěšná Rychlá zpověď s porodníkem z Ghany, která na sociálních médiích vzbudila tolik ohlasů, že jsme se nestačili divit. A víte proč? Protože víme z vlastní zkušenosti, že "na černochy se u nás nekliká". Články o etnických skupinách nepatří k těm nejčtenějším, takže se ptáme proč? Proč rozhovor s porodníkem jiného etnika vzbudil takový rozruch a úspěch, a tak bouřlivou a kontroverzní diskusi?

Úspěšnost rozhovoru s porodníkem z Ghany
Úspěšnost rozhovoru s porodníkem z Ghany • Zdroj: LP-Life

Naši diskutující se rozdělili na své skupiny. Jedna hodnotila kvalitu člověka, kvalitu lékaře a naprosto je nezajímala barva jeho pleti. Druhý skupina se bouřila. Objevily se názory, že se miminko, které vyleze na svět, ihned lekne. Nebo proč je pan doktor u nás, a neléčí raději lidi v jeho domovině, kterou je Ghana. Největším paradoxem bylo, že když se naše redaktorka Karolína pana doktora ptala, zdali cítí u Čechů xenofobní prvky a zdali se s nimi sám setkává, jednoznačně a bez váhání odpověděl, že ne, že se s tím nikdy nesetkal a nemá u nás problém. Tak jak to tedy je? A čeho se bojíme, nebo co se nám nelíbí?

Komentáře čtenářů k rozhovoru s porodníkem z Ghany
Komentáře čtenářů k rozhovoru s porodníkem z Ghany • Zdroj: LP-Life
Komentáře čtenářů k rozhovoru s porodníkem z Ghany
Komentáře čtenářů k rozhovoru s porodníkem z Ghany • Zdroj: LP-Life.cz
Komentáře čtenářů k rozhovoru s porodníkem z Ghany
Komentáře čtenářů k rozhovoru s porodníkem z Ghany • Zdroj: LP-Life
Komentáře čtenářů k rozhovoru s porodníkem z Ghany
Komentáře čtenářů k rozhovoru s porodníkem z Ghany • Zdroj: LP-Life

Strach z jiného, nepoznaného

Právě proto vám v následujících týdnech přineseme malý exkurz nejen do současného smýšlení lidí v naší společnosti, ale i do historie. Budeme se věnovat pojmu xenofobie, ne přímo rasismu.

Politolog a odborník na extremismus Miroslav Mareš pro Dnes uvedl, že se v České republice objevuje "lidový rasismus", výraznější je však proti romské komunitě než proti černošské.

"Černoši v České republice čelí předsudkům, jako je bučení nebo jiná rasistická gesta vůči hráčům tmavé pleti na fotbalových stadionech. Jistý 'lidový rasismus' se objevuje v internetových diskusích. Ale nelze to samozřejmě paušalizovat, řada Čechů předsudky nemá,"

uvádí Miroslav Mareš, podle nějž jsou například Ukrajinci a Vietnamci v Čechách akceptováni mnohem více než Romové, i když i vůči nemalé někdy směřují zločiny z nenávisti. 

Xenofobie je totiž pro naší populaci typičtější. Je definována jako nedůvěra, strach, v nejhorších případech nenávist ke všemu neznámému, a v přeneseném smyslu strach a nedůvěru k cizincům. Jako primární příčiny rasismu a xenofobie jsou přitom označovány ekonomické faktory, či kulturní odlišnosti. Na základě ekonomických faktorů jsou xenofobií nejvíce postiženi lidé na nižším společenském žebříčku, či lidé obávající se o své postavení, například v době ekonomické krize. Kulturní aspekty zase poukazují na odlišnost etnických menšin od majoritní společnosti. A konečně třetí teorie vidí příčinu rasismu a xenofobie v problémech moderní a postmoderní doby, která lidem bere jejich identitu. A zde se právě dostáváme do začarovaného kruhu. Příčinou xenofobie mohou být i imigranti či snaha o udržení hierarchie ve společnosti. Zkrátka příčinou může být vše "jiné". 

Černošská maminka s dítětem
Černošská maminka s dítětem • Zdroj: Freepik

Generalizace

Symbolem české demokracie je první republika. Tedy tato doba, jež bývá označována jakýmsi naším zlatým věkem. Mnohdy si ale neuvědomujeme nedostatky, které demokratické zřízení v té době mělo.

V České televizi se právě vysílá repríza seriálu První republika. Je to jen pár týdnů, kdy byl jeden z kultovních dolů věnován cikánům. A i zde již bylo viditelné, jak pouhé zaměstnání cikánů na statku za stravu vzbouřilo vlny nevole u jedné rodiny. Již za první republiky, kdy naše země stála na prahu historické změny a lidé se těšili na "svobodu", demokracii a volnost, existovaly předsudky. Tehdy pouze o tom, že "cikáni kradou a jsou to čarodějové", navíc nikdo nechápal jejich kočovný způsob života. Dnes je tento úzus jinačí. Inklinujeme k tomu zobecňovat. Házet lidi do jednoho pytle. Generalizujeme z jedné špatně zkušenosti. A to nám zůstalo.

Přitom dějiny hovoří jinak. 

Skupina přátel různých etnických skupin
Skupina přátel různých etnických skupin • Zdroj: Freepik

Může za tím stát syndrom malého národa?

Nemusíme chodit ani daleko, abychom viděli změnu. Proč se my, Češi, tolik bojíme, a čeho? Je to syndrom malého, velmi nadaného, ale často historicky utlačovaného národa? Je to strach z toho, abychom skutečně neskončili jen jako překladiště Evropy? Nebo to už jsem moc daleko a lepší by bylo "zamést si před vlastním prahem"?

Když se podíváme k sousedům, myslím do sousedních zemí, našli bychom příklad právě opačný. Například Anglie, Nizozemsko nebo Francie - tam všude je "multikultura" naprosto normální. Samozřejmě, jedná se o kolonizátory, ale to ani tak neomlouvá. V kosmopolitních zemích, či ještě lépe řečeno kosmopolitních a multikulturních městech, žijí etnické menšiny vedle sebe bez problémů. Lidé si zvykli a připadá jim to naprosto normální.

U nás jsme si nezvykli a zvykáme si jen ztěžka. U nás jsou těmito "jinými kulturami" nejen lidé jiného etnika, ale i menšiny, jako jsou Slováci, Poláci, Rusové, ale i Vietnamci, Ukrajinci a mnoho dalších. Zajímavé je, že právě národy nám nejbližší se často setkávají s méně tolerancí, než například Angličané nebo Američané. Přitom i v naší historii bychom se mohli inspirovat - vše neznámé pro nás bylo dříve lákavé, nové, neobjevené.

Oblíbenost modelek podle etnika?

A namísto abychom byli s moderní dobou i názorově modernější, jaksi stagnujeme, nebo se dokonce navracíme, retardujeme. LP-Life se v následujících týdnech podívá na to, máme-li cizince ve veřejných službách, jak se jim u nás žije, jaké problémy mají. Pracují u nás cizinci jako lékaři? Hasiči? Policisté? Podíváme se na etnické rozdíly. Podíváme se na módu a rozdíly v barvách nejen pleti, ale i oblečení, na barevnou typologii. Zabrousíme do problematicky vztahů mezi příslušníky jiných národností. Podíváme se na to, proč lidé neklikají na černochy na úvodní fotografii, nebo proč jsou modelky jiného etnika u nás naprosto opomíjené v porovnání s Evropankami či Američankami. Internetové chování lidé vůči jiným etnikům je navíc zcela nový - a velmi závažný a nebezpečný - fenomén. Pod rouškou anonymity jsme daleko "otevřenější". Tedy naše ústa jsou...

Zkrátka náš exkurz se bude zabývat tím, co by pro nás mělo být přirozené - snášenlivostí, pochopením a slušností. 

Naomi Campbell
Naomi Campbell • Zdroj: Profimedia

Takže - buďme přirození. Respektujme, co nám a jiným bylo dáno. A buďme slušní. A čtěte LP-Life! 

Zdroje: geografie.cz, thecut.com, migraceonline.cz, irozhlas.cz, iDnes, MAYER, N. (1996): Une approche psycho-politique du racisme. Revue francaise de sociologie, c. 37, s. 419-438.

 

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (2)

Bavící se přátelé
Tolerance. Skupina lidí v duhových trikách.
View photo gallery

O autorovi

V médiích se pohybuji už přes polovinu svého života, hlavně v lifestylových titulech, které mi kdysi změnily životní styl, v dobrém i zlém. Mou největší vášní je cestování, fotografování a potápění. Posledních 14 let jsem žila všude možně po světě a živila se především jako podmořský fotograf a psavec - spolupracovala jsem s lifestylovými médii a vytvářela obsah webů a texty na klíč. Z cest jsem si také přivezla krásného synka, který je mým nejlepším učitelem, motorem, ale i brzdou. Nová práce mi dovoluje spojit všechno, co mám ráda.
Kristina Vacková
Luxusní bydlení Praha
Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ
Okolí Prahy

Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ

7 + 1 423 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m
Praha 5

Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m

8 + 1 471 m²
55 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590

590 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Praha 1

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem

4 + KK 245 m², ter. 28 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m

2 + KK 51 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m
Praha 4

Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m

3 + KK 106 m², ter. 14 m²
14 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852
Okolí Prahy

Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852

7 + KK 225 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m
Praha 5

Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m

4 + KK 232 m², ter. 38 m²
24 990 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč

5 + KK 162 m², bal. 10 m²
29 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město

3 + 1 123 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m
Praha 10

Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m

4 + KK 131 m², ter. 20 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
52 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m
Praha 6

Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m

4 + KK 119 m², ter. 9 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m
Okolí Prahy

Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m

7 + KK 420 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Mezonetový byt na prodej - Praha 6 - Bubeneč
Praha 6

Mezonetový byt na prodej - Praha 6 - Bubeneč

3 + KK 126 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m
Praha 7

Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m

4 + KK 163 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m

3 + KK 48 m²
37 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

3 + KK 121 m², bal. 10 m²
48 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2
Praha 6

Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2

3 + KK 201 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město

2 + KK 121 m², ter. 50 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké
Praha 6

Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké

5 + KK 285 m²
95 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 113m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 113m

3 + KK 113 m², ter. 8 m²
19 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m
Praha 1

Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m

2 + 1 67 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Praha 3

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190

2 + KK 190 m², bal. 5 m², ter. 50 m²
57 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem na Praze 3 -182m2
Praha 3

Luxusní byt na pronájem na Praze 3 -182m2

4 + KK 289 m², ter. 107 m²
85 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m
Praha 7

Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m

3 + KK 85 m², bal. 4 m²
15 452 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem na Malé Straně- 105m2
Praha 1

Luxusní byt na pronájem na Malé Straně- 105m2

2 + 1 108 m², ter. 14 m²
38 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m
Praha 1

Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m

5 + KK 217 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky
Praha 4

Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky

7 + KK 453 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč

12 + 2 1044 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 24m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 24m

1 + KK 24 m²
29 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Praha 1 - 105m
Praha 1

Byt na pronájem Praha 1 - 105m

3 + 1 105 m²
40 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Praha 5 - 320m
Praha 5

Luxusní byt na pronájem Praha 5 - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
140 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k pronájmu s výhledem na Vyšehrad
Praha 2

Luxusní byt k pronájmu s výhledem na Vyšehrad

3 + KK 105 m², bal. 5 m²
38 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m
Praha 6

Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m

6 + KK 226 m², ter. 38 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks