Top hledané
Výsledky (0)
Ohňostroje byly poprvé vyvinuty před staletími v Číně a nakonec se rozšířily do Evropy. Angličané rychle rozpoznali, jak jsou dokonalé na svatby a nejčasnější oslava ohňostroje se konala na svatbě Jindřicha VII. s Alžbětou z Yorku v roce 1486

Jak se ohňostroje staly globální oslavou: od starověké Číny až po současnost

Kristina Valachyová
31. prosince 2023
+ Přidat na Seznam.cz
10 minut
Ohňostroj

Když se řekne novoroční ohňostroj, v posledních letech to zajiskří nejen na obloze, ale i mezi lidmi, protože ho už neprovází cílevědomá náklonnost a obdiv jako kdysi. Samozřejmě, že naše oči rádi spočinou na souhře krásných barev na obloze, ale je zde argument, že házíme peníze daňových poplatníků do „luftu“ a ještě silnější je, že jde o nesnesitelný hluk, který straší malé děti a zvířata. Ale to všechno už víte. A protože ohňostroj navzdory opozici a hospodářské krizi jen tak nezmizí, neuškodí ani krátká hodina dějepisu o nich.

Nešikovný kuchař

Vznik ohňostroje se pojí s různými legendami. Ohňostroj se však obecně považuje za čínský vynález.

Jedna legenda o jeho vzniku se pojí s čínským kuchařem, který nedopatřením přidal ledek (ledky jsou soli kyseliny dusičné) do ohně, na kterém vařil. Výsledkem byl opravdu zajímavý plamen.

A nápad byl na světě. Každopádně, autor tohoto vynálezu jej objevil náhodou. Původně hledali recept na věčný život, ale to, co vytvořili, změnilo život po celém světě. Když si tito Číňané uvědomili, co vyrobili, začali věřit, že výbuchy černého prachu odeženou zlé duchy. Smícháním všech přísad – ledku dřevěného uhlí a síry a natlačením této směsi do bambusové trubičky vznikl první předchůdce dnešních ohňostrojů. Po zapálení této směsi jste mohli zažít první ohromné ​​exploze.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Byl jednou jeden mnich…

Pokud bychom chtěli autorství přisoudit jedné osobě, mohli bychom za otce pyrotechniky považovat čínského mnicha Li Tiana, o kterém se vede další legenda. Svůj život přežil v době dynastie Song v provincii Hunan. Právě on se zasloužil o vznik prvních petard.

Šlo o bambusové výhonky naplněné střelným prachem. Zapalovali je na začátku nového roku a exploze měla za úkol zaplašit zlé duchy při příchodu Nového roku a přinést tak lidem štěstí. Právě díky němu se vznik ohňostrojů pojí s objevením střelného prachu.

Číňané také věřili, že toto jednání jim přinese štěstí. Zvuk výbuchu nazývali „bian pao“ a první ohňostroje se staly tak oblíbené, že později se používaly i při vojenských vítězstvích, svatbách a dalších radostných příležitostech. Přestože čínské legendy jsou nejznámější není vyloučeno, že ve skutečnosti ohňostroje pocházejí z Indie či Arábie.
Později začali Čínané objevovat i ničivou sílu černého prachu a obrátili ji například proti Mongolům. Přibližně od 10. století jej začali používat i pro vojenské účely. Známé jsou rakety ve tvaru draka vystřelovány na nepřátelská vojska. Podobný princip pyrotechnických raket se používá dodnes.

Cesta ohňostroje do Evropy

Všichni známe benátského kupce Marca Pola. Evropan, který se dostal do Číny a obohatil tak tehdejší známý svět. A právě on v roce 1295 přinesl do Evropy černý prach. Jiná teorie autora Smithsoniana však říká, že se střelný prach do Evropy dostal přes různé diplomaty, průzkumníky a františkánské misionáře a objevil se již během křižáckých výprav. Tak ke které se přikloníte?
U nás si střelný prach našel dvě uplatnění. To první smutné uplatnění bylo vynalezení střelné zbraně. Údajně první použití střelného prachu v Evropě byla bitva u Kresčaku, kde Angličané bojovali proti Francouzům. Tato bitva byla začátek stoleté války a byla označena jako konec rytířství.

To krásnější a veselejší uplatnění bylo právě ve výrobě pyrotechniky a ohňostrojů. Používali je vládci k oslavám. Za první královský ohňostroj se považuje svatební ohňostroj krále Henryho VII v roce 1486. ​​Za časů Tudorovců se staly tak populárními, že Jindřichova vnučka, královna Alžběta I. schválila zákon, který vytvořil postavení tzv.. Královský mistr ohňostrojů.

Ohňostroj na korunovaci Jakuba II v roce 1685 byl dokonce tak úžasný, že jeho autorovi přinesl rytířský titul. A ohňostroj při narození syna cara Petra Velikého trval až 5 hodin.

Jindřich VII., král Anglie a ohňostrojů

Fascinace ohňostroji se rozšířila z Číny na západ do Evropy. V době Jindřicha VII na konci 15. století mnozí vládci Evropy začlenili ohňostroje do svých oslav, svateb a korunovací. Dokonce je sestřelili ze svých hradů, aby vytvořili úchvatný obraz na obloze. Ohňostroj se stal prostředkem zábavy nejen pro elitu, ale také pro masy, které mohly sledovat, jak se obloha rozzáří barvami a zázraky.
V Anglii se nejranější oslava ohňostroje konala na svatbě Henryho VII v roce 1486, jak jsme již výše zmiňovali. Henryho svatba byla dobrým důvodem k oslavě, protože toto manželství symbolicky spojilo dva bojující domy Anglie: House of York a House of Lancaster. Tyto dvě frakce už nějakou dobu bojovaly o moc anglického trůnu, a jelikož dcera Eduarda IV., Alžběta, která zastupovala York, a Jindřich VII., který zastupoval Lancaster, byli nyní manželi, vynutilo si to příměří. „Válka růží“ byla oficiálně ukončena. Aby se to ještě více zdůraznilo, nový design domu Tudorovců byl navržen se dvěma růžemi – červenou pro Lancaster a bílou pro York.Lidé předpokládali, že Henry i Alžběta se budou dělit o trůn, ale Henrymu zatím nešlo o to, aby se s někým dělil o moc. Jeho manželství v kombinaci s předchozími výboji jménem Lancasteru mu nyní zajistilo místo krále. Naštěstí pro něj Alžběta netoužila po moci; nechala politiku na něm a převzala královské povinnosti být manželkou anglického krále. Když se mu narodil první syn Arthur, Jindřich VII. se cítil dostatečně bezpečně na to, aby dal Alžbětu v roce 1487 korunovat za „královnu manželku“. To však nezastavilo spiknutí vířící po celé zemi, aby ho sesadili z trůnu. Ze zoufalství uzavřel dvě obchodní smlouvy s vládci Francie a Nizozemska. Svým dětem také dohodl sňatky. Garantováním ekonomické a politické bezpečnosti Anglie si zajistil postavení anglického krále. Jindřich VII. byl důvtipný král; přísně prosazoval královské daně, čímž zajistil, že země bude finančně zdravá. Také posunul vládu tak, aby fungovala jako centralizovanější tudorovský stát. Starší syn Jindřicha VII, Arthur, náhle zemřel ve věku 15 let, takže když Henry VII zemřel v roce 1509, jeho druhý syn Jindřich VIII převzal funkci krále Anglie. Během jeho vlády se o ohňostrojích mluvilo jen málo, ale záznamy ukazují, že ohňostroje se používaly během oslav jeho svatby s Anne Boleyn, ale kromě toho existuje o tom v té době jen málo informací.

Zimní královna

Přestože se ohňostroje postupně považovaly za standard svatební zábavy elity, další romantická ukázka byla na svatbě „zimní královny“. Její jméno bylo Alžběta Stuartová, nejstarší dcera skotského Jakuba VI. a vnučka Marie, skotské královny.

Na Valentýna v roce 1613 se provdala za Fredericka V. v královské kapli v paláci Whitehall. Tři dny před svatbou byl nad Temží obrovský ohňostroj, který údajně stál 8 000 liber z jejich rozpočtu 100 000 liber.

Královna Alžběta vládla se svým manželem Fridrichem V. jen jedinou zimu. Proto získali pojmenování „zimní královský pár“. Z jejího slavného stuartovského rodu je nejznámější babička, královna Marie Stuartová.

Svatba královny Alexandry

Ohňostroje také poznamenaly svatbu budoucího krále Edwarda VII. a královny Alexandry v roce 1863. Noc před svatbou byl připraven velkolepý ohňostroj v Home Parku, který zorganizovala samotná královna Alexandra, jelikož nikdy neviděla žádný ohňostroj.

Celý večer se nesl ve znamení zábavy. Místo večeře bylo pečlivě vypočteno, aby hostům umožnilo ničím nerušený pohled na explozi barev na noční obloze.

Prodej bytu 2+kk - Praha 7, 47m2
Prodej bytu 2+kk - Praha 7, 47m2, Praha 7

První výstava nesouvisející se svatbou a setkání „mistra ohně“

I královna Alžběta I. uspořádala událost ze stejného důvodu: nikdy předtím neviděla ohňostroj a chtěla se nechat překvapit. Hlavní rozdíl mezi touto událostí a ostatními byl v tom, že neexistovala žádná speciální příležitost k oslavě v noci. Chtěla ohňostroj prostě jen vidět. Naštěstí si královna užívala každou minutu zobrazení. Kvůli své zálibě se královna Alžběta I. rozhodla ustanovit v paláci „Mistra ohně“, který se bude starat o ohňostroj při každé dané příležitosti.

Zelení muži

Ve středověké Anglii už dokonce existovali odborníci na ohňostroj. Jejich asistenti se nazývali „zelení muži“. Důvodem pro takové pojmenování a časté posměšky byly jejich čepice z listí na ochranu hlavy od jisker. V té době však šlo o nebezpečnou profesi. Být zeleným mužem nebylo jen tak. Mnozí z nich umírali nebo doživotně trpěli zraněními při nezdařených detonacích

Pyrotechnické školy

V době renesance vznikaly pyrotechnické školy, ve kterých jste se mohli vyučit za jakéhosi umělce ohňostrojů. Rozšířené byly zejména v Itálii.
To se stalo známé pro své propracované a barevné ohňostrojové kreace. Italové v roce 1830 jako první včlenili stopová množství kovů a jiných přísad. Díky tomuto kroku vznikaly barevné světelné efekty, jaké můžeme vidět v současných ohňostrojích. Mnohé ohňostroje jsou vyrobeny i dnes v podstatě stejným způsobem, jako byly před stovkami let. Samozřejmě, s několika změnami. Moderní ohňostroje mohou mít různé barvy, které dříve nebyly dostupné, zda jsou vypouštěny stlačeným vzduchem.

Nejdelší ohňostroje na světě

KOSTOL KRISTA, FILIPÍNY 2016

Seznam začínáme oficiálním držitelem Guinessovy knihy rekordů za „Největší světový ohňostroj. Tento rekord drží církev Kristova na Filipínách a jejich novoroční ohňostroj v roce 2016. Během přelomového představení bylo odpáleno 810 940 ohňostrojů za 1 hodinu, 1 minutu a 32,35 sekundy. Čtete správně. Tento působivý dlouhý ohňostroj trval něco přes hodinu.

MĚSTO KUVAJT 2011

Před filipínským světovým rekordem v roce 2016 byl tento titul držitelem ohňostroje v Kuwait City v roce 2011 . Toto představení zahrnovalo ohromujících 77 282 ohňostrojů a trvalo přesně hodinu. Filipínská show tedy překonala délku Kuvajtu jen o 1,3235 minuty! Ohňostroje Kuwait City byly odpáleny na pobřeží města a tisíce lidí se shromáždily, aby si užily oslavy. Výstava byla na počest zlatého jubilea Kuvajtu a uplynulo 50 let od té doby, co stát vytvořil parlament a ústavu.

MADEIRA 2006

Před Kuwait City a Filipínami byl na Madeiře silvestrovský ohňostroj. Přestože je nyní překonán jinými, stále je jedním z nejdelších ohňostrojů na světě. Trval celkem 37 minut a bylo použito více než 660 000 jednotlivých ohňostrojů. Tento ohňostroj byl jedinečný, protože se rozprostíral v městském přístavu Funchal na Madeiře a přilehlých oblastech, což divákům poskytlo pohlcující zážitek. Mnohem lepší než domácí ohňostroj.

Ohňostroj v emirátu Ras Al Khaimah překonal dva Guinessovy rekordy!

Ras Al Khaimah, SAE - Emirát Ras Al Khaimah, který už je držitelem několika světových rekordů za své proslulé ohňostroje, přivítal rok 2023 fascinující pyro-muzikální show, která překonala dva tituly GUINNESS WORLD RECORDS™. Oslnivá show, která trvala 12 minut, byla vytvořena kombinací ohňostroje a dronů. Na přehlídce, která přilákala návštěvníky z celého světa, se představily nejmodernější drony, nano světla, barvy a tvary, a to vše v choreografii pro rytmy elektronické hudby. Na úseku dlouhém více než 4,7 kilometru ohňostroj dosáhl výšky 1 100 metrů a překonal předchozí rekord 458 dronů. Poté, co drony vyvrcholily dosud nejvyšším odkazem „Šťastný nový rok 2023“, který signalizoval nové začátky, plynule přešli do ikonického loga emirátu „RAKashida“. Logo je inspirováno konceptem „kašida“ v arabské kaligrafii – čarou, která spojuje písmena do slov – a představuje tři jedinečné rozpoznatelné přírodní prvky emirátu: moře s jeho neustálým vlněním, poušť s jejími zvlněnými dunami a hory s jejich ohromujícími výškami.

Současné ohňostroje jsou v mnohém podobné těm historickým. Ale nová doba přináší další možnosti, přesnější časování, nekonečné možnosti choreografie a podobně. Dnes je už ohňostrojař člověk se širokými schopnostmi a vědomostmi z oborů jako jsou elektronika, chemie, meteorologie…

V části Prahy trvá zákaz pyrotechniky na Silvestra

I pro letošní rok platí zákaz používání pyrotechniky jak v centru Prahy, tak i v širším centru města a samozřejmě i na různých místech, jako je blízkost zdravotnických zařízení nebo sociálních domovů, případně dalších různých zařízení, která se starají o zvířata, jako jsou útulky a podobně. Stovky policistů budou v ulicích Prahy během silvestrovských oslav dohlížet na bezpečnost a dodržování zákazu odpalování pyrotechniky. Pokud by lidé tento zákaz porušili, policisté a strážníci jim mohou udělit pokut. Obecně za porušení vyhlášek hrozí pokuta na místě do 10 tisíc korun, samozřejmě strážníci mohou přestupky s tímto spojené řešit také domluvou nebo oznámením správnímu orgánu.

Policisté v souvislosti s předvánoční tragickou střelbou na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy očekávají, že lidé budou více volat na tísňovou linku, když uslyší podezřelé zvuky. Slibují, že na všechna oznámení budou reagovat. Na webu Policie České republiky to dnes uvedla mluvčí Eva Kropáčová.

Novoroční ohňostroj Praha nepořádá od ledna 2020. Ani tentokrát nebude, místo něj město poskytne třeba slevu na vstupném do zoo.

Zdroj: Citimagazine.si, Duttongregory.co.uk, Bbc.co.uk, Thetudorblog.com, History.com, Epicfireworks.com, Illusionfireworks.com, Policie České republiky, autorské dílo

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: