Top hledané
Výsledky (0)
Peníze jim sice ulehčují život, ale zdraví jim nezaručí.

Jakými nemocemi trpí světové i české osobnosti?

Valentina Lebová
07. června 2021
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Petra Kvitová - I přes své světové výkony se potýká s astmatem

Ačkoliv se může zdát, že celebrity mají lepší život než obyčejní smrtelníci, ani jim se nevyhýbají problémy se zdravím. Za peníze a slávu si zdraví zkrátka nekoupíte.

Muskovo přiznání

Své o tom ví i podnikatel v oblasti technologie Elon Musk, který během své účasti v Saturday Night Live odhalil, že trpí Aspergerovým syndromem.

Otevřít v galerii (7)
Přiznání Elona Muska odstartovalo světový zájem o Aspergerův syndrom, jíž trpí řada známých osobností
Přiznání Elona Muska odstartovalo světový zájem o Aspergerův syndrom, jíž trpí řada známých osobnostíZdroj: Profimedia

Aspergerův syndrom je onemocnění, které řadíme do tzv. pervazivních vývojových poruch. Pervazivní vývojové poruchy jsou poruchy prostupující takzvaně vším – negativně ovlivňují pohybovou, řečovou, emotivní, kognitivní (tj. poznávací a paměťovou) a celou psychosociální úroveň nemocného a znemožňují mu normální zařazení a adaptaci ve společnosti.

„Ne vždy mám volnou ruku v tom, jak a o čem mohu mluvit, takže dnes mám skvělou příležitost říct, co chci a pochlubit se, že zde píšu historii jako první člověk s Aspergerem, který tuto skvělou show hostil.”

(zdroj: https://www.bbc.com)

Jeho komentář vyvolal potlesk všech posluchačů studia.

Pronájem 2kk s balkonem, Praha 5 Smíchov, 75m
Pronájem 2kk s balkonem, Praha 5 Smíchov, 75m, Praha 5

Aspergerův syndrom je v podstatě jistým druhem autismu. Lidé trpící tímto onemocněním tak vnímají prostředí kolem sebe odlišně od ostatních lidí.

Musk o svém stavu vtipkoval a nechal se slyšet, že je „prvním člověkem s Aspergerem“, který hostil významnou televizní show – to vše za hlasitého jásotu publika.

Bylo to poprvé, kdy Musk hovořil o svém stavu. Navíc v pořadu, který od jeho počátku hostila řada významných celebrit, včetněNěkteří lidé na sociálních médiích však jeho tvrzení zpochybnili. Poukázali na to, že komik Dan Aykroyd, který veřejně hovořil o svých zkušenostech s Tourettovým a Aspergerovým syndromem, dříve hostil SNL.

Otevřít v galerii (7)
Kontroverzní aktivistka Greta Thunberg
Kontroverzní aktivistka Greta ThunbergZdroj: Profimedia

Musk však není jedinou známou tváří, která se potýká s nějakou nemocí. Aspergerovým syndromem trpí i Steve Jobs, Susan Boyle, Woody Allen, Bill Gates, Daryl Hannah i známá kontroverzní "dětská" aktivistka Greta Thunberg.

Sheenova daň za bujaré večírky

Své přiznání učinil také herec a komik známý především ze Sitcomu Dva a půl chlapa, Charlie Sheen, u něhož lékaři diagnostikovali onemocnění virem HIV v roce 2011. Herec ihned poté začal užívat antiretrovirové léky, které u něj však rozvinuly vznik demence. Proto se obrátil na alternativní metody léčby u šarlatána, kterého později zažaloval.

Herci se dařilo svou nemoc celé čtyři roky tajit. Proto není divu, že v momentě, kdy to veřejně oznámil, vyvolal značnou paniku. Účastníkům svých bujarých večírků do té doby údajně platil horentní sumy za mlčenlivost.

Otevřít v galerii (7)
Bujarý život Charlieho Sheena, jedna nekončící party, si vyžádal svou daň
Bujarý život Charlieho Sheena, jedna nekončící party, si vyžádal svou daň Zdroj: Profimedia

Podobně jako Musk, i Sheen nakonec svůj coming out oznámil v přímém přenosu pořadu Today Show televizní stanice NBC. Nemoc však nebyla jediným důvodem, za přiznáním stálo i údajné vydírání z řad jeho přátel:

„Věřil jsem jim, pustil jsem si je hodně blízko a myslel jsem si, že mi pomohou, ale oni mě zradili,“

posteskl si Sheen.

Sám ke své nemoci pak řekl:

„Začalo to strašnými bolestmi hlavy. Domníval jsem se, že mám nádor na mozku, a že je to můj konec. Je těžké přijmout ta tři písmena”.

(zdroj: https://www.bbc.com)

Toto zjištění herce ovlivnilo natolik, že řešení nacházel v jediném – v drogách. Zcela se stáhl do ústraní.

Sheen se tak stal příkladem toho, jak popularita může zacvičit s životem plným alkoholu, drog a bujarých večírků.

Modeling jako cesta osvěty

Světoznámé modelky, Gigi a Bellu Hadid, zná každý. Málokdo ale ví, že modeling mají v krvi hlavně díky své matce, bývalé modelce Yolandě, která patřila ve své době mezi modelingovou špičku. Yolanda už roky bojuje s lymfatickou boreliózou, ale své zdravotní problémy dlouho tajila. Poprvé o tom promluvila ve své knižní prvotině v roce 2012. Přiznala, že počátky nebyly vůbec snadné, dokonce myslela i na sebevraždu, naději však našla ve zdravém životním stylu. Zvolnila tempo, nechala si odstranit prsní implantáty a svou pozornost upřela k modelingové dráze svých dcer. Zároveň se nechala slyšet, že díky slávě získané modelingem, může být správným příkladem pro ty, kteří toto onemocnění podceňují. 

Otevřít v galerii (7)
Yolanda Hadid už roky bojuje s lymfatickou boreliózou
Yolanda Hadid už roky bojuje s lymfatickou boreliózouZdroj: Profimedia

Ani české celebrity a známé tváře nemají na růžích ustláno

Známá česká tenistka, vítězka Wimbledonu a olympijská medailistka z Rio de Janeira Petra Kvitová se potýká s velmi nepříjemnou nemocí s ohledem na její povolání. Držitelka několika tenisových titulů má od dětství astma. Kdo toto onemocnění zná, ví, jak výrazně ovlivňuje pohodu sportujících jedinců. Způsobuje silný kašel, dušnost, sípání či bolest na prsou.

(zdroj: www.ordinace.cz)

Otevřít v galerii (7)
Petra Kvitová podává světové výkony, i když ji trápí astma
Petra Kvitová podává světové výkony, i když ji trápí astmaZdroj: Profimedia

Kvitová se tak neobejde bez inhalátoru a sama přiznává, že jí nemoc při hře velmi omezuje, protože se poměrně brzy unaví a špatně se jí dýchá.

Otevřít v galerii (7)
Jana Krausová se synem Davidem. I Janu trápí celiakie
Jana Krausová se synem Davidem. I Janu trápí celiakieZdroj: Robert Klejch / CNC / Profimedia

I život Jany Krausové nepříjemně ovlivnila nemoc. Trpí celiakií. Nevěděla o ní do svých 51 let, přitom ji roky trápila nevysvětlitelná únava a bolesti svalů. Na problém herečka přišla sama díky detoxikační kúře, kterou si naordinovala. Vysadila mléčné produkty, mouku i cukr a najednou se cítila výrazně lépe. Nebylo jí těžko a přestala být tolik unavená. Když svou zkušenost s detoxem zmínila před lékaři, udělali jí gastroskopii a celiakie se potvrdila. Celiakie obnáší značné omezení či úplné vynechání potravin obsahujících lepek.

(zdroj: prozeny.cz)

Otevřít v galerii (7)
Oblíbená herečka Jana Hlaváčová je jednou z krasavic českého herectví
Oblíbená herečka Jana Hlaváčová je jednou z krasavic českého herectvíZdroj: Profimedia

Herečka Jana Hlaváčová je oblíbená jednak díky divadelní kariéře, ale také pro své filmové a televizní role. I této geniální české herečce však lékaři diagnostikovali vážnou nemoc – a bohužel rovnou dvě. Jana Hlaváčová má Parkinsonovu chorobu, a navíc trpí depresemi. Dříve se jí střídala horší období s lepšími, kdy normálně pracovala a hrála, nebo se naopak léčila v klidu domova. Posledních několik let se už ale herečka na veřejnosti vůbec neukazuje. Zdravotní stav ji údajně upoutal na lůžko a do své smrti se o ni staral manžel Luděk Munzar a dcera Barbora Munzarová.

(zdroj: prozeny.cz)

Exkluzivní vila na prodej, Říčany u Prahy -
Exkluzivní vila na prodej, Říčany u Prahy -, Okolí Prahy

Volba je na nás...

Být slavný, úspěšný a bohatý neznamená být zdravý. I celebrity o tom vědí své. Ani oni nemají vždy na růžích ustláno, ani jim se nevyhýbá strach, životní překážky a dny, kdy je jim ouvej. Důležité však je si ze všeho odnést to, co je třeba. Dalai Lama jednou řekl:

"Hlavním smyslem života je být šťastný."

Žít tak, jak nejlépe umíte, pracovat tvrdě na svých cílech a dělat věci, které vás naplňují a dělají vám radost. Z každé slabosti je třeba vyjít jako silnější, každou slzu nahradit úsměvem a přeorientovat svou mysl natolik, že díky ní nakonec uzdravíte i fyzické tělo. Důležité je to nevzdat a dál bojovat za své sny, protože každá negace nás učí najít ten správný směr své další cesty, ale také změnit něco, co jsme do té doby nedělali tak úplně správně. Přijmout, pochopit, odpustit sobě a možná i druhým a nakonec se stát lepší verzí sebe sama. Nemoc není nepřítel, jen dobrý ukazatel toho, co je potřeba v našem životě udělat jinak. Každá nemoc je zároveň i odrazem toho, jak smýšlíme nejen o sobě, ale i o světě kolem a to, když pochopíte, vám může pomoci žít lépe. Protože "věř a víra tvá tě uzdraví!". Když totiž udravíte duši, uzdravíte následně i své tělo. Volba není na osudu, ale na každém z nás! 

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze