Top hledané
Výsledky (0)
Na prodej je unikátní památka v centru Prahy a zájemců je hned několik.

Kdo vyhraje bitvu o Jidřišskou věž aneb jak se prodávají památky UNESCO?

Radim Červenka
01. ledna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Jindřišská věž je jednou z dominant města

Každý Pražák ji dobře zná. Jindřišská věž sice není nejslavnější dominantou Prahy, ale jen málokdo ji ve městě mine. Svým původem se jedná o církevní stavbu a dnes ji vlastní pražské arcibiskupství, což se má v nejbližších dnech změnit. Jak se prodává vice jak půl tisíciletí stará nemovitost?

Nejde o unikátní věc, zájemci o památky si nyní mohou vybírat 

Ani v Praze nejsou na prodej jen byty v novostavbách a panelácích, ale obchoduje se i s nejvýznamnějšími památkami historického města. Jindřišská věž patří k památkám na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, ale i tak se jedná o objekt v soukromém vlastnictví pražského arcibiskupství, tudíž je možné i takto významnou budovu prodat.

Na první pohled působí záležitost jako neobvyklý luxus, ale nejedná se o zcela unikátní věc. Zájemci o nákup památek aktuálně můžou koupit např. renesanční zámek Žacléř za lidových 25 miliónů Kč. V případě, že uvažují pouze o koupi památek UNESCO, je aktuálně na prodej jeden z nejvzácnějších domů na náměstí v Telči z 16. století, který pod ochranu světového dědictví rovněž spadá. Potencionální kupec by si pak měl připravit cca 33 miliónů korun.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

O věž je velký zájem, má ho i město 

Cenovka za věž měřící přes 60 metrů v centru Prahy bude pravděpodobně násobně vyšší. Arcibiskupství počítalo s cenou kolo 75 miliónů korun, ale velký zájem nejspíše vyšroubuje cenovku přes 100 miliónů korun. Zásadní zájem o odkup má i pražský magistrát a městská část Praha 1. Alespoň podle dosluhujícího primátora Zdeňka Hřiba, který však vzhledem k vyjednávací krizi o novém vedení magistrátu ještě nějako dobu dosluhujícím primátorem bude.

„Řešíme prodej Jindřišské věže, aby se nedostala do nesprávných rukou! Že pražské arcibiskupství prodává tuto památku za 75 mil. Kč, jsme se dozvěděli až z médií. Opravdu mě mrzí, že stavbu tohoto typu nenabídlo arcibiskupství k přímému prodeji nejdřív městu nebo městské části,”

uvedl primátor na svém twitterovém účtu s kritickým ostnem vůči dosavadním církevním vlastníkům. Následně ještě specifikoval obavu při prodeji do soukromých rukou.

„Nesprávné ruce jsou třeba ty, které nechávají nenávratně chátrat nádraží Vyšehrad. Případně aby tam třeba nebyly Thajské masáže a podobně,”

okomentoval stručně veřejný zájem na prodeji památky do veřejného vlastnictví města. 

Město však není jediným zájemcem. Nabídku podala desítka zájemců včetně firmy Jindřišská věž, která nemovitost aktuálně spravuje a provozuje v ní restauraci a výstavní prostory. 

Kořeny stavby sahají do konce 15. století, kdy byla věž vybudována jako zvonice nedalekého kostela sv. Jindřicha a sv. Kunhuty. Byla však poškozena válkami a nevyhnuly se ji ani živelné pohromy (r. 1801 odnesla střechu věže vichřice) a její současná podoba tak odráží novogotickou přestavbu z 19. století, tak jako u většiny významných gotických památek v Praze. Atraktivitu věži však nepřináší jen její dlouhá historie, ale především moderní vnitřní rekonstrukce.

„V roce 2002 byla v útrobách Jindřišské věže dokončena unikátní vestavba nových pater a výtahu. Zcela se podřídila požadavkům památkářů, a tak se železobetonová samonosná konstrukce vůbec nedotýká kamenného zdiva původní zvonice. Vznikla tak vlastně věž ve věži,“

jak uvedla v minulosti pro dokumentární cyklus Českého rozhlasu kastelánka Lucie Golfi.

Rekonstrukci nechala provést právě firma, která si objekt aktuálně pronajímá. Dnes si tak návštěvníci mohou prohlížet na desítku pater. Jestli tomu tak bude i v budoucnu napoví, komu současný vlastník památku prodá.

S prodejí je ale problém

Společnost Jindřišská věž, která je současným nájemcem stavby Jindřišské věže, chce jednat o prodeji její vnitřní vestavby. Tu totiž považuje za svůj majetek. Cenu, kterou bude požadovat, společnost zatím neuvedla. Zájemce, který by odkoupil věž, by se tak fakticky nestal majitelem celé věže, ale pouze jejího "obalu" a mohla by tak nastat celkem bizarní situace, že by si majitel věže musel při vstupu do ní koupit vstupenku. I to se ale dá vyřešit. 

„V nájemní smlouvě uzavřené mezi arcibiskupstvím a mou společností je uvedeno, že je společnost Jindřišská věž, s. r. o. majitelem vnitřní stavby až do konce nájemního vztahu v roce 2044 a poté bude teprve převedena do vlastnictví budoucího majitele Jindřišské věže. Jsem připraven jednat o prodeji vnitřní vestavby věže, aby budoucí majitel mohl s Jindřišskou věží zcela disponovat. Chci tak předejít případným budoucím sporům se stávajícím či budoucím majitelem,“

uvedl jednatel společnosti Martin Podzimek pro Seznam zprávy

 

Zdroje: ct24.ceskatelevize.cz, reality.idnes.cz, region.rozhlas.cz, unesco-czech.cz, seznamzpravy.cz

 
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze