Top hledané
Výsledky (0)
Slovenské ministerstvo hospodářství bude mít volnější ruce při vyhlašování stavu nouze v energetice. Ten by umožnil zastropování cen.

Kompetence státu na Slovensku posílí: ceny energií ve stavu nouze bude vláda určovat nařízením

Kristina Valachyová
24. září 2022
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Vláda SR

Vláda Eduarda Hegera schválila několik zákonů v souvislosti s energetickou krizí. Silová složka elektřiny pro domácnosti je zastropována na částce 61,12 eura (asi 1507 korun) za megawatthodinu. Do konečné ceny elektřiny pro domácnosti však vstupují další faktory, které však vláda nemůže ovlivnit.

Vláda si schválila větší pravomoc nad dodávkami a cenami energií

Otevřít v galerii (3)
Topit či netopit?
Topit či netopit?Zdroj: Freepik

Nově bude moci slovenská vláda vyhlásit stav nouze i v situaci, kdy budou ceny energií nesnesitelně vysoké. Doposud to mohla udělat jen v případě nedostatečných dodávek. Stav nouze jí například umožní přikázat firmám, komu a za jaké ceny mají dodávat elektřinu a plyn a komu mají dodávky omezit. Má to být plán B pro případ, že se Evropská unie nedohodne na společném řešení.

Kabinet v novém složení jen dotahuje kroky, které už chystal exministr Richard Sulík. Změny zákonů musí ještě schválit parlament.

Byt na prodej na Praze 2 - 29 m²
Byt na prodej na Praze 2 - 29 m², Praha 2

„Zákon, který jsme dnes schválili a jde do parlamentu, nám nabízí plán B. Slovensko má dostatek vyrobené elektřiny, má naplněné zásobníky a garantované dodávky plynu na nejbližší topnou sezónu. Z hlediska objemu máme dostatek. Nový zákon nám však umožní vyhlášení nouzového stavu. Doufáme, že se takový scénář nenaplní, ale jsme připraveni,“

uvedl předseda vlády.

Důležité budou další kroky. Vláda chápe nouzový stav jako plán B pro případ, že se členské státy EU nedohodnou na společných cenových stropech. V této situaci si členské státy připravují svá vlastní řešení, která by zřejmě znamenala rozpad společného trhu. Mezi prvními je připravili Češi, jejichž řešení je inspirací i pro slovenského ministra hospodářství Karla Hirmana.

„V Česku přijali systémové řešení, kterému se budeme téměř určitě blížit i u nás,“

uvedl předseda vlády Eduard Heger.

Nouzový stav by státu umožnil zavést své vlastní cenové stropy. Dodavatelům energií by mohl přikázat, koho mají zásobovat, za jakou cenu a komu mají dodávky energií omezit. Tyto stropy by nad rámec domácností pomohly dalším skupinám zákazníků, například nemocnicím, městům a obcím nebo dalším domácnostem, které jsou napojeny na centrální zásobování teplem.

Dodal, že jeho kabinet přijal i pomoc pro zemědělce, kteří bojovali s rekordním suchem a navrhl i zvýšení platů zdravotníků.

Vícero zdravotnických profesí, kterým vláda schválila zvýšení platů, výsledek zklamal. Podávají výpovědi.

Otevřít v galerii (3)
Smutný lékař
Smutný lékařZdroj: Freepik

Po dlouhých měsících schválila vláda zvýšení platů zdravotníků.

Od 1. ledna 2023 se zvýší platy například:

začínajícím lékařům bez praxe o 279,15 eur (přibližně o 6884 korun);

lékařům se specializací a praxí 20 let o 421,60 eur (přibližně 10 396 korun);

začínajícím sestrám bez praxe o 202, 63 eur (přibližně 4997 korun);

sestrám specialistkám po odpracování 20 let o 388,55 eur (9581 korun).

Zdravotníci s ním ale spokojeni nejsou. Jsou připraveni podávat výpovědi. Na zvýšení platů všech pracovníků půjde ze státního rozpočtu přibližně 232 milionů eur (asi 5,7 miliard korun). U platů se budou zohledňovat odpracované roky, včetně těch, které byly odpracovány v zahraničí. Základní plat by se mohl navýšit i o čas strávený na mateřské nebo rodičovské dovolené. Za jedno dítě bude možné započítat nejvýše tři roky a dohromady za všechny děti nejvýše šest let.

Lékařské odborové sdružení představilo přesně před rokem osm požadavků, které je třeba splnit, aby se slovenské zdravotnictví dokázalo opět postavit na nohy. Šéf LOZ Peter Visolajský tvrdí, že kromě navýšení platů nesplnily kompetentní orgány dodnes ani jeden z nich. Současná forma zvýšení platů podle něj lékaře ze zahraničí zpátky domů nepřitáhne.

„Podle mě jsou to zbytečně vyhozené peníze, protože to nebude mít efekt. Po roce analýz bych očekával, že budou mít analýzu na to, kolika lékařů se takové navýšení dotkne a kolik nových lékařů to do systému přinese. Pokud žádné, tak to není systémové opatření,“

řekl TVNOVINY.sk s tím, že v podávání výpovědí pokračují.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Výpovědi chce podat kolem tří tisíc nemocničních lékařů. Jedním z požadavků lékařů bylo i navýšení počtu zdravotních sester, bez nichž se na oddělení nedokážou obejít. Navýšení platů proto žádali prioritně pro sestry. Ministři zdravotnictví a financí jim v létě představili návrh zvýšení platů. Ve výsledku s ním však nebylo spokojeno více než 80 procent z téměř 2500 dotázaných. Vláda návrh i přesto nakonec schválila.

Zatímco s lékaři a sestrami se na půdě Ministerstva zdravotnictví nebo na Úřadu vlády setkali ministři a premiér vícekrát, záchranáři se k jednacímu stolu dostali jen jednou.

„Po našem prvním a také posledním setkání, na kterém nám předestřeli svůj návrh, jsme měli týden na to, abychom se vyjádřili. To jsme také udělali. Od té doby s námi ale nekomunikovali, takže to, co nám tehdy ukázali, to si dnes schválili. Bez nějakých setkání, výměny názorů a vyjednávání. Premiér Heger tehdy řekl, že je otevřen dalšímu jednání, ale nesetkali jsme se. Oni s námi už asi mluvit nepotřebovali. S lékaři se za devět měsíců setkali devětkrát, s námi se setkali jednou, dali nám rovnou tabulku a vyřízeno,“

řekl pro TVNOVINY.sk šéf odborů zaměstnanců Záchranné služby v Košicích Lukáš Jurina.

Záchranáři jsou aktuálně ve stávkové pohotovosti a k výpovědím plánují přistoupit do konce roku. Rozhodnou se podle vývoje situace.

Původně se zvyšování platů mělo týkat pouze pěti zdravotnických profesí. Slovenský odborový svaz zdravotnictví a sociálních služeb ale trval na tom, aby nešlo o diskriminační rozhodnutí. Podle jeho předsedy Antona Szalaye je to signál, že se vláda situací zabývá.

Předseda vlády Eduard Heger po schválení návrhu zdravotníků požádal, aby své výpovědi přehodnotili. Podle něj na to není vhodná doba.

„Slovensko potkaly všechny možné krize, na které si vzpomenete a nemyslím si, že teď je čas na to, aby se k tomu přidávali ještě lékaři. O to víc, když je tu vláda, která se toho po 17 letech chopila, vyhrnula si rukávy a pro zdravotnictví skutečně něco velice významného a bezprecedentního dělá,“

řekl Heger.

Otevřít v galerii (3)
Kompetence státu na Slovensku posílí
Kompetence státu na Slovensku posílíZdroj: Úrad vlády SR

Ministr financí Igor Matovič uvedl, že na platy zdravotníků půjde 232 milionů eur (asi 5,7 miliard korun).

„To je mimo běžné zvyšování platů zdravotníků, které jim plyne z tzv. mzdového automatu. Dohromady vlastně zdravotníkům příští rok na platy půjde skoro půl miliarda navíc. Mzdový automat plus koeficienty,“

vysvětlil šéf státní kasy Matovič.

Ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský reagoval na nespokojenost lékařů tvrzením, že vláda jim dala maximum, co mohla.

„Nebudu vymýšlet ani tipovat ani používat 'odhadometrii'. Uvidíme 1. října, kolik bude výpovědí. Musíme se pak podívat na celkovou situaci – jestli ty výpovědi budou u lékařů, sester, v jakých regionech, v jakých množstvích, na jakých odděleních a podle toho budeme reagovat,“

dodal Lengvarský.

Avizoval, že v pondělí (26.9.) proběhne zasedání odvětvové tripartity, kam budou pozváni i zástupci všech oborů a budou jednat dál.

Vláda navrhuje návrh zákona projednat v parlamentu ve zkráceném legislativním řízení.

 

Zdroje: TV Noviny, Aktuality, Pluska, Úřad vlády, vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze