Top hledané
Výsledky (0)
Hlasování amerického Kongresu by mohlo zrušit TikTok v USA.

Kongres otevřel bránu omezení TikToku. Pro čínskou síť může jít o zásadní zlom a její zákaz v USA

Radim Červenka
15. března 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
TikTok

Americkou Sněmovnou reprezentantů prošel zákon umožňující zakázat čínskou sociální síť TikTok. Ta čelí restrikcím v USA již několik let a zákon by mohl vést k definitivnímu zákazu TikToku, kvůli obavám ze špionáže čínskými úřady s nimiž je společnost ByteDance propojena, jako všechny ostatní čínské firmy. Nicméně pro TikTok existuje ještě jedna varianta, jak dál fungovat na americkém trhu.

Čím dál populárnější sociální síť TikTok se v poslední době potýká s řadou restrikcí. Primárním důvodem jsou bezpečnostní rizika, která jsou spojena s čínskou firmou ByteDance, jenž provozuje platformu známou zejména krátkými videoklipy tvořenými samotnými uživateli.

"Je tady jeden zásadní argument (proti TikToku), čínské zákony říkají, že jakákoliv čínská firma musí spolupracovat s úřady tamního režimu. Pokud by Čínská vláda chtěla po TikToku vykonávat špionáž, firma je musí poslechnout,"

uvedl pro ČRo šéfredaktor Lupa.cz David Slížek ohledně hlavního problému TikToku. 

Prodej investičního bytu - Praha 6 - 2+kk
Prodej investičního bytu - Praha 6 - 2+kk, Praha 6

Vzácná shoda republikánů s demokraty

Propojení čínských firem s tamějším totalitním režimem je v případě webové aplikace populární po celém světě je problematické navíc v tom, že TikTok shromažďuje informace o svých uživatelích. Tím se neliší od své konkurence v podobě Facebooku nebo sítě X, ale tyto soukromé společnosti nejsou nijak propojeny s vládami ve svých zemích.  

Na druhou stranu v Číně řada světových sociálních sítí v čele s Facebookem není povolených. Příčina se nachází pochopitelně v čím dál přísnější kontrole čínských úřadů nad jakýmikoliv "protirežimními" názory, které by se mohly mezi běžným obyvatelstvem země šířit.

K odvetnému opatření aktuálně přistoupili kongresmani v USA. Hlasováním ve Sněmovně reprezentantů totiž prošel zákon umožňující zakázat určité webové platformy, primárně při tom jde právě o čínský TikTok.

Legislativní úprava musí ještě projít hlasováním v Senátu USA a podepsat ji rovněž musí prezident Biden, ten se však nechal slyšet, že pokud bude zákon schválen v Kongresu nebude ho nijak blokovat. Jelikož mezi členy Sněmovny reprezentantů prošel zákon s 352 hlasy a jen 65 bylo proti, pravděpodobně se ani mezi senátory nenajde výrazná síla proti přijetí zákona. Na zákazu se shodnou většinově jak republikáni tak i demokrati.

Nejlepší algoritmus umělé inteligence v rukou čínských komunistů

Americká politická reprezentace má čínskou sociální síť v hledáčku již delší dobu. Vystupoval proti ní i minulý prezident Donald Trump a od roku 2022 platí v USA zákon, který zakazuje používání TikToku na zařízeních používaných federálními zaměstnanci.

"Každou společnost v Číně ovládá Komunistická strana Číny. Náhodou také ovládají společnost, která vlastní jeden z nejlepších algoritmů umělé inteligence na světě. Právě ten u nás používá TikTok a využívá data Američanů k tomu, aby v podstatě četl vaše myšlenky a předpovídal, jaká videa chcete vidět,"

uvedl na půdě kongresu republikán Marco Rubio, který je místopředsedou senátní komise zabývající se činností tajných služeb.

Ačkoliv jsou američtí politici zaměření proti čínské sociální síti, jejím osudem v Americe nemusí být zákaz činnosti, i když nový zákon schválí Senát a prezident. Pro další pokračování TikToku totiž existuje možnost v odprodeji společnosti nečínskému vlastníkovi. 

Prodej místo zákazu

Příležitosti by se chtěl chopit bývalý americký ministr financí Steven Mnuchin, který již teď americké televizi CNBC řekl, že se pokouší dát dohromady investiční skupinu, která by byla schopná TikTok od čínské ByteDance odkoupit.

Pokud jsou pravdivá slova prezidenta ByteDance Shou Zi Chewa ze Singapuru, který proti přijetí zákona argumentoval ohrožením 300 000 pracovních, jenž existence TikToku vytváří, dával by odprodej smysl i společnosti ByteDance. Nicméně spíše šlo o argument proti přijetí zákona samotného.

Loni v březnu odprodej TikToku požadovala komise amerického ministerstva financí pro zahraniční investice, jenže reálně k žádnému kroku nedošlo. Ta rovněž vyhrožovala plošným zákazem sociální sítě.

TikTok byl zakázán v roce 2020 v Indii, po kauze kolem nebezpečných tiktokových výzev, které vedly k sérii úmrtí uživatelů sítě. V Indii pak posílila přímá konkrunece TikToku Youtube Shorts a Instagram Reels. Negativní společenské vlivy TikToku na lidskou psychiku byly popsány i mimo drastické případy z Indie, ty by ovšem odprodej platformy nevyřešil. 

Zdroje: theguardian.com, cnbc.com, al-jazeera.com, mashable.cz, edu.cz, ČRo, autorský text

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: