Top hledané
Výsledky (0)
Většina jeho vrstevníků je nyní na zaslouženém odpočinku, ale Karel III. stojí ve svých 74 letech v čele monarchie. Slavnostní korunovace se uskuteční 6. května. Nejeden člověk si klade otázku, jak dlouho na trůnu vydrží.

Korunovace krále Karla III. většinu Britů nezajímá. Které hudební hvězdy odmítly jeho pozvání?

Kristina Valachyová
05. května 2023
+ Přidat na Seznam.cz
12 minut
Karel III. a Camilla

Alžbětu II., která vládla 70 let a 214 dní, určitě netrumfne. Podobného věku jako ona by se však dožít mohl. Ve formě se už léta udržuje dodržováním přísného režimu, upozornil portál Mirror, který cituje TN.cz. Jeho korunovace nás čeká již zítra. Co si královský pár oblékne? Co bude jíst? Kteří hosté dorazí, a kdo naopak pozvánku neobdržel? A jak se bude v Británii slavit? 

Dlouhověkost by měly zaručit nejen geny, ale také střídmost ve stravování, přísná dieta a pravidelné cvičení. Každé ráno panovník praktikuje rutinu vytvořenou pro příslušníky kanadského letectva v 50. letech 20. století.

„Zahrnuje sedy-lehy, kliky, běh na místě nebo protahování," 

popsal zdroj z Buckinghamského paláce.
Karel III. je také nesmírně disciplinovaný, pokud jde o stravování. Snídá ovoce, semínka, ořechy, vejce naměkko a šálek čaje. Obvykle si dá opět čaj a sendvič nebo dort. Mezitím prý ani nepije vodu, aby nemusel během důležitého jednání na toaletu. Na společenských akcích se král snaží vyhnout jídlu, pokud mu to situace dovolí.

 

Korunován bude nejstarší královský pár v historii britské monarchie

Karel III. usedne na trůn ve věku necelých 74 let a královna Camilla je ještě o rok starší. Karel III. se také stane prvním britským králem, jehož korunovace se zúčastní jeho nevlastní děti. Karlova korunovace bude menší než korunovace Alžběty II. a bude částečně odrážet moderní dobu a krizi spojenou s rostoucími životními náklady. Honosná korunovace je také terčem kritiky mnoha obyvatel, protože se koná v době, kdy se část veřejnosti těžko vyrovnává s krizí životních nákladů a ptá se, kolik peněz stojí daňové poplatníky korunovace. Země se navíc musí vyrovnávat s rozpočtovými škrty a vlnou stávek zaměstnanců veřejného sektoru. Nedávný průzkum společnosti YouGov také ukázal, že většinu Britů korunovace nezajímá. V průzkumu na vzorku více než 3 000 dospělých 35 % respondentů uvedlo, že je tato událost "velmi nezajímá", a 29 % uvedlo, že je "vůbec nezajímá". Podle Current Affairs 24 % respondentů uvedlo, že je korunovace zajímá docela dost, a pouze 9 % uvedlo, že je zajímá "hodně", píší Aktuality.sk.

Pronájem historické vily na Praze 1 - Hradčany
Pronájem historické vily na Praze 1 - Hradčany, Praha 1

Karel III. bude korunován v londýnském Westminsterském opatství při obřadu, jehož tradice sahá tisíc let zpátky. Karel III. a Camilla přijedou na korunovaci ve státním kočáře taženém šesti koňmi. Ten byl vyroben u příležitosti diamantového jubilea nástupu královny Alžběty II. na trůn, uvedla agentura Reuters.

Zprávy na sociální síti Twitter informují, že průvod kolem Trafalgarského náměstí a ulice The Mall bude podstatně kratší než při Alžbětině korunovaci. Tehdy průvod s panovnicí vedl po osmikilometrové trase, která zahrnovala také Oxford Street a Regent Street. Také samotná korunovace má být asi o hodinu kratší než u Karlovy matky.

V den korunovace budou znít salvy z britských válečných lodí a armádních základen po celé zemi a později budou nad palácem přelétávat vojenská letadla.

A mimochodem, věděli jste, že v sobotu 6. května budou ve Velké Británii vlát vlajky vyrobené v České republice?

Firma Velebný & Fam z Ústí nad Orlicí vyrobila 800 britských vlajek a jejich výroba trvala čtvrt roku, informují Novinky.cz.

 

Jaký je dress code a co bude mít královský pár na sobě?

Během korunovace bude mít panovník na pravé ruce slavnostní luxusní rukavici. Byla vyrobena ve známé britské dílně. Rukavice byla vyrobena v roce 1937 pro krále Jiřího VI. Původně se předpokládalo, že firma bude oslovena znovu. Zasáhl však sám král, když se rozhodl pro rukavici, která byla vystavena v muzeu. 
Král Karel III. se pravděpodobně objeví v uniformě, ačkoli jeho mužští předchůdci tradičně volili krátké hedvábné kalhoty, punčochy a podvazek. Během ceremoniálu bude král nosit tzv. supertuniku, která vznikla na počátku 20. století, ale vychází ze středověkých církevních rouch. Před ním ji používali Jiří V., Jiří VI. a Alžběta II. Poté k ní byl přidán brokátový pás. 
Nejstarším textilním kusem bude císařský plášť, který poprvé použil Jiří IV. v roce 1821. Je vyroben z hedvábí protkaného zlatými a stříbrnými nitěmi s výšivkami ve tvaru anglických růží, skotských bodláků, irských šamroků, korun, orlů a heraldických lilií. Král upouští i od dalších zvyků. Rozhodl se použít opasek a rukavice, které patřily jeho dědečkovi Jiřímu VI, ačkoli se obvykle šijí na míru novému panovníkovi. 
Král a královna si vymění každý dva pláště. Při příjezdu budou mít na sobě tmavě červenou barvu. Charlesův byl původně ušit pro Jiřího VI. v roce 1937 a Camillin kabát poprvé oblékla její tchyně, královna Alžběta, před 70 lety. Při odjezdu je ozdobí kabáty ušité speciálně pro ně, tmavě fialové s výšivkami rostlin a hmyzu, které mají odrážet lásku královského páru k přírodě.
Když se podíváme na fotografie z korunovace královny Alžběty, uvidíme řady vévodů, vévodkyň a baronů v honosných šatech a s korunkami, diadémy a čelenkami odpovídajícími jejich titulům. Podle názoru Karla III. však takové věci na moderní královský dvůr nepatří, a tak bude letos dress code spíše uvolněný. Muži budou nosit sako (pánský formální denní oděv) nebo uniformu a ženy denní šaty. Povoleny jsou také národní kroje. 
Klobouky a fascinátory (ozdoby do vlasů) nejsou povinné, pravděpodobně je uvidíme i tak. Spekuluje se, že je budou nosit i členové královské rodiny místo honosných diadémů. Třpytivé šperky budou pravděpodobně nosit dámy na večerní program. Je tedy pravděpodobné, že se dočkáme podobných událostí, jako je královská svatba nebo některé z významných královských výročí.

 

Přehlídka

Otevřít v galerii (1)
Korunovace Karla III. je za dveřmi
Korunovace Karla III. je za dveřmiZdroj: The Royal Family

V róbách pak manželé nasednou do mohutného, již zmíněného 260 let starého pozlaceného kočáru, a vydají se na cestu zpět do Buckinghamského paláce. Následovat je bude korunovační průvod. Trasa je poměrně krátká, 2,29 km. Průvod královny Alžběty byl tak dlouhý, že trvalo 45 minut, než celý prošel jedním bodem. Sám Charles se korunovace své matky zúčastnil jako čtyřicetiletý v roce 1953, ale během tříhodinového obřadu se prý nesnesitelně nudil. Právě to ho podle kolujících posměšků vedlo ke zkrácení obřadu na dvě hodiny.
V Londýně budou platit nejpřísnější bezpečnostní opatření, zejména při převozu Karla III. a jeho manželky Camilly z Buckinghamského paláce do Westminsterského opatství a naopak. Obřad má začít v 11:00 britského času. Bude přerušován hudbou vybranou králem. Objednal 12 nových skladeb, včetně jedné od skladatele Andrewa Lloyda Webbera, a řeckou pravoslavnou hudbu k uctění památky svého otce, prince Philipa.
Králův vnuk, princ George, bude stát připraven ve Westminsterském opatství s Lolou, Elizou, Gusem, Louisem a Freddiem. Někteří z nich se zúčastní průvodu uvnitř opatství a ponesou regálie před králem. Podle internetových stránek královské rodiny je Spojené království jedinou evropskou zemí, která při korunovacích stále používá regálie - symboly královské hodnosti, jako je koruna, koule a žezlo. Jednotlivé předměty symbolizují různé aspekty služby monarchii a povinnosti panovníka. Karlovi III. bude v klíčových okamžicích obřadu předána královská koule, žezlo s křížem, žezlo s holubicí a další předměty, uvádí americká CGTN.

Mezi klenoty zaujímá čestné místo koruna svatého Eduarda, která je zdobena 444 drahými kameny. Pochází z roku 1661 a byla vytvořena jako kopie původní středověké koruny. Tradičně se používá pouze k samotnému aktu korunovace - váží 2,23 kilogramu a na hlavě může být nanejvýš několik desítek minut. Král vyjde z Westminsterského opatství s britskou císařskou korunou, která pochází z roku 1937. Karelova manželka Camilla bude do úřadu jmenována s korunou královny Marie, která byla vyrobena klenotnictvím Garrard v roce 1911. Zdobí ji 2 200 diamantů a původně nechvalně proslulý Koh-i-Noor. Aby se královský pár vyhnul kontroverzím, nechal ji vyměnit za tři diamanty ze sbírky královny Alžběty. Je to poprvé v novodobé historii, kdy bude pro korunovaci "recyklována" existující koruna.
Obřad se bude skládat ze šesti částí. Během ní bude všem přítomným představen panovník stojící vedle korunovačního trůnu. Poté následuje přísaha, pomazání a investitura - během ní bude panovník oděn a budou mu předány korunovační klenoty. Arcibiskup z Canterbury mu pak v rámci samotné korunovace nasadí na hlavu korunu svatého Eduarda. Panovník usedá na trůn, kde mu vzdávají poctu členové královské rodiny, církevní hodnostáři a nositelé rytířských řádů.
V závěrečné části (recess) se král odebere do kaple svatého Eduarda, kde si oblékne červené roucho, nasadí si na hlavu britskou císařskou korunu a převezme žezlo a císařské jablko. Při jeho odchodu zazní britská hymna. Korunovace královny choti Camilly bude kratší a méně rozsáhlá. Na hlavu jí bude nasazena koruna královny Marie, manželky krále Jiřího V..
Král a královna se poté vrátí do Buckinghamského paláce po trase, kterou přišli. Tentokrát pojedou v 260 let starém kočáře zvaném Gold State Coach, který se používá při každé korunovaci od korunovace Viléma IV. v roce 1831. Zprávy naznačují, že tři děti prince z Walesu, princové George a Louis a princezna Charlotte, se připojí k průvodu se svými rodiči v kočáře za Gold State Coach.

 

Slaný koláč jako korunovační pokrm

Buckinghamský palác před časem představil také pokrm, který se bude podávat při příležitosti velkého korunovačního oběda a na korunovačním banketu. Pokud však očekáváte něco velkolepého, budete možná zklamáni... Jistě vás však potěší, že si tuto pochoutku můžete připravit podle původního receptu.
Po celé zemi se již pořádají charitativní bankety na počest korunovace, na kterých se podává jednoduchý kulatý slaný dort, vysvětlil Plusce komentátor britské královské rodiny Jakub Abraham, který sledoval dění před velkolepou událostí.

„Jejich Veličenstva král a královna si ho vybrali jako jedno z hlavních jídel podávaných i v den korunovace. Recept korunovačního quiche je přizpůsoben různým chutím, připravuje se se špenátem, fazolemi, sójou, sýrem a přidává se také estragon. Podává se teplá nebo studená se zeleným salátem a novými vařenými brambory," 

říká royalista.
Pokrm se špenátem, fazolemi a estragonem je částečně odvozen od receptu na korunovační kuře, které bylo vymyšleno s použitím kari a majonézy na oslavu korunovace královny Alžběty II. a vaří se dodnes, informuje The Royal Family na Twitteru.

Slaný koláč, který osobně vybrali Charles a Camilla, se bude 6. května podávat na stovkách komunitních obědů plánovaných po celé Británii.

Přibližně 3 800 míst s výhledem u Památníku královny Viktorie před Buckinghamským palácem získají zaměstnanci britské Národní zdravotní služby, veteráni nebo zástupci charitativních organizací s vazbami na královskou rodinu a dalších 354 uniformovaných kadetů bude moci sledovat korunovační průvod z Admiralitního oblouku.
Zbytek trasy v centru Londýna je přístupný veřejnosti bez vstupenek. Očekává se, že metropole bude plná královských příznivců a v parcích budou umístěny velkoplošné obrazovky, aby mohli sledovat události celého dne, informuje London Live.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Historické korunovace se účastní více než 6 tisíc mužů a žen z britských ozbrojených sil

Na událost se připravovaly také stovky vojáků v Londýně. Ti nacvičovali vojenskou přehlídku, která bude součástí ceremoniálu. Vojáci projížděli na koních zhruba dvoukilometrovou trasu od Buckinghamského paláce k Westminsterskému opatství, po které v den slavnostního ceremoniálu projde královský pár.
Později během dne vojáci předvedou úchvatný korunovační přelet, při kterém nad ulicí The Mall v centru Londýna proletí více než 60 letadel královského námořnictva, britské armády a královského letectva, uvádí web Gov.uk. Z vojenských základen ve všech koutech země a na lodích Jeho Veličenstva na moři zazní salvy z děl, které předznamenají okamžik korunovace krále.

 

Jedním z nejsilnějších okamžiků bude salva králi Karlu III. a jeho manželce Camille z balkonu Buckinghamského paláce

Od korunovace Edwarda VII. v roce 1902 se stalo zvykem, že nový panovník pozdraví davy na třídě The Mall z balkonu Buckinghamského paláce. Ke královně Alžbětě II. se připojila její matka, děti a sestra a další členové královské rodiny. V roce 1953 sledovaly přelet stovky letadel. Buckinghamský palác potvrdil, že král Karel III. a královna Camilla budou v této tradici pokračovat. Nebylo však potvrzeno, kteří členové královské rodiny se k nim připojí. Budou však svědky závěru veřejných oslav korunovace. Přelet bude trvat šest minut a zúčastní se ho příslušníci armády, královského námořnictva a královského letectva. Vyvrcholením bude přehlídka letounů Red Arrows.

 

Z korunovačního obchodu

Prodejci suvenýrů již z korunovace těží. Nabízejí mnoho předmětů, které budou tuto událost navždy připomínat. Nejoblíbenější je tančící král Karel.

 

Británie nepozvala na korunovaci prezidenty Ruska a Běloruska

Británie nezaslala pozvánky na nadcházející korunovaci krále Karla III. představitelům Ruska, Běloruska, Íránu, Myanmaru, Sýrie, Afghánistánu a Venezuely. Hlavy všech ostatních zemí, s nimiž má Velká Británie plné diplomatické styky, stejně jako představitelé britských zámořských území, pozvánky na obřad obdrželi.
Pozvánky do Severní Koreje a Nikaraguy byly vydány vysokým diplomatům těchto zemí, nikoli hlavám států.
Korunovace se zúčastní také irský prezident Michael Higgins a řada představitelů církve a politických stran ze Severního Irska.

 

Harry přijíždí bez Meghan

Korunovace se zúčastní asi dva tisíce hostů, což je asi o šest tisíc méně než při korunovaci Alžběty II. USA bude zastupovat první dáma Jill Bidenová, Českou republiku prezident Petr Pavel. Pozvána byla také prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová se svým partnerem Jurajem Rizmanem.
Mezi účastníky budou členové královské rodiny, britský premiér Rishi Sunak a zástupci z řad členů britského parlamentu, hlav států a předsedů vlád z celého světa.
Svou účast potvrdil i Charlesův mladší syn princ Harry, jeho manželka Meghan však zůstane s dětmi v Kalifornii. Pár se v roce 2020 vzdal oficiálních povinností v rámci královské rodiny a přestěhoval se do Kalifornie.

V neděli 7. května se na hradě Windsor uskuteční korunovační koncert, na kterém vystoupí pěvecké sbory, skupina Take That, zpěvačka Katy Perry a zpěvák Lionel Richie. Na koncertě vystoupí sbory složené z amatérských souborů z celé Velké Británie, včetně sborů uprchlíků, sborů Národní zdravotní služby, pěveckých skupin LGBTI+ a sborů neslyšících.
Mnoho slavných britských umělců nabídku vystoupit na této akci odmítlo. Zatímco v minulosti hudebníci s radostí přijímali nabídky na vystoupení na jakékoli významné královské události, dnes už tomu tak není. To může být signálem, že zatímco ke královně Alžbětě II. panovala všeobecná úcta, není jisté, zda se tato úcta přenese i na jejího nejstaršího syna.
Nabídky vystoupit v květnu pro nově korunovaného krále odmítly bez udání důvodu například skupiny Spice Girls, které se památně zúčastnily královského galavečera v roce 1997, kde členka Geri Halliwell dala současnému králi polibek, což bylo považováno za skandál.

Královské rodině řekli ne také zpěváci Harry Styles, Adele, Robbie Williams, Kylie Minogue a Elton John, který byl blízkým přítelem princezny Diany. Elton John bude v květnu na turné po Evropě a mezi 6. a 7. květnem nemá naplánovaná žádná vystoupení. Přesto dal přednost přípravě na berlínský koncert 8. května před vystoupením pro krále Karla III. Ostatní zmínění interpreti nemají na toto datum a jeho okolí naplánovaná vystoupení, což v Británii rovněž vyvolalo debaty o velkém počtu umělců, kteří nechtějí být spojováni s královskou rodinou v souvislosti s různými skandály, které ji v posledních letech poznamenaly.
Mezi ně patří především obvinění týkající se vztahu prince Andrewa se sexuálním predátorem Jeffreym Epsteinem a jeho údajného sexuálního vztahu s jednou z Epsteinových obětí.
Image královské rodiny nepomohly ani její bouřlivé vztahy s princem Harrym a jeho manželkou Meghan Markle, kteří vůči ní vznesli několik obvinění, například z rasismu. K uklidnění situace nepomohla ani nedávno vydaná autobiografie prince Harryho s názvem Spare nebo dokumentární seriál Harry & Meghan na Netflixu. Pro mnohé umělce mohou být překážkou i četné kontroverze, které se po smrti královny Alžběty II. rozpoutaly v souvislosti s kolonialismem britského impéria spojeným s rasismem.
Pondělí 8. května po korunovačním víkendu bude státním svátkem. Úřady vyzývají občany, aby během tohoto dne uspořádali vlastní oslavy v rámci svých obcí.


Korunovace Alžběty II. v roce 1953 byla první, kterou přenášela televize, a sledovalo ji více než 20 milionů televizních diváků. Kolik diváků bude mít korunovace jejího syna?

 

Zdroje: Aktuality.sk, Reuters, Novinky.cz, Twitter, CGTN, Pluska, The Royal Family, London Live, Gov.uk, vlastné dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze