Top hledané
Výsledky (0)
Konsolidační balíček má jen pro letošek zvýšit příjmy o 35,2 a výdaje naopak snížit o 62,5 miliardy korun.

Kvůli konsolidaci veřejných financí přijdeme už v únoru o část platu. Podle Stanjury rok 2023 zatížily mimořádné výdaje

Radek Polák
02. února 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Cílem ministra financí je snížit deficit veřejných rozpočtů

Již brzy se pracující Češi dočkají peněz za leden. Řada z nás však může být při pohledu na výplatní pásku překvapena. Dostaneme totiž méně, než tomu bylo loni. Důvodem je konsolidační balíček, který pro zaměstnance zavádí nemocenské pojištění. 

Podle kritiků jsou domácí finance v rozvratu. Možná i proto přišla vláda s konsolidačním balíčkem, který by měl situaci zlepšit.

„Rozpočet roku 2023 výrazně zatížily mimořádné výdaje na pomoc domácnostem a firmám s vysokými cenami energií. Tato pomoc státu dosáhla téměř 76 miliard korun a dalších 18,4 miliard korun k tomu bylo odpuštění plateb pro domácnosti a firmy. Nebylo tak pro nás lehké udržet rozpočtovou disciplínu,“

zhodnotil LP-Life uplynulý vývoj ministr financí Zbyněk Stanjura. 

První měsíc poté, co konsolidační balíček vstoupil v platnost, pocítí jeho dopady výrazně také naše peněženky. Kvůli zavedení nemocenského pojištění, které dosud platili pouze zaměstnavatelé, se nám zvedá pojistné na sociální zabezpečení z 6,5 na 7,1 procenta. Fakticky to znamená, že každý, kdo bral měsíčně okolo 42 tisíc korun hrubého, přijde za celý rok o přibližně 18 tisíc korun. Více si pohorší lidé na manažerských pozicích. Vysokopříjmových zaměstnanců se totiž snížení ročního příjmového prahu dotkne mnohem výrazněji. Může se proto jednat o částku klidně až mezi 20 a 40 tisíci korun. Podle propočtů poradenské společnosti BDO činí tyto dodatečné výdaje v průměru 3,5 procenta hrubé mzdy.

Nezůstává však pouze u toho. Ruší se zároveň sleva na dani za školkovné i sleva na dani studenta. Balíček navíc omezuje možnost uplatnění daňového zvýhodnění za nepracujícícho manžela a manželku.

Otevřít v galerii (3)
Spořit se vyplatí v každé době. Ani ta současná není výjimkou.
Spořit se vyplatí v každé době. Ani ta současná není výjimkou.Zdroj: Pixabay

Živnostníci si také připlatí

Odvody se zvyšují rovněž živnostníkům. Minimální měsíční záloha na zdravotní pojištění pro letošek narostla na 2968 korun. Loni  to bylo 2722 Kč. Minimální měsíční zálohy na sociální pojištění jsou nově 3852 korun. Pro srovnání: v roce 2023 činila tato položka 2944 Kč.

U sociálního pojištění se zároveň zvyšuje vyměřovací základ, ze kterého se sociální pojištění počítá. Nyní je to 55 procent daňového základu. V minulosti stačilo 50 procent. Při placení sociálního pojištění tak musí sáhnout hlouběji do kapsy i ti s vyšším ziskem.

Současně se zvyšuje měsíční paušální částka ve všech třech pásmech. V prvním je to z 6208 na 7498, ve druhém z 16 000 Kč na 16 745 a ve třetím z 26 000 Kč na 27 139 korun.

Otevřít v galerii (3)
Změny se dotknou také živnostníků
Změny se dotknou také živnostníkůZdroj: Pixabay

Některé obchody zlevnily. Ale jen trochu

Velká část veřejnosti už během prvních letošních týdnu zaznamenala, že se něco děje, také v obchodech a provozovnách služeb. Základní sazba daně z přidané hodnoty sice zůstala na 21 procentech, dvě snížené se ale sloučily do jedné ve výši 12 procent.

Jak ukázal průzkum Českého statistického úřadu, ze třinácti základních potravin zlevnilo v lednu jedenáct z nich. Nejvíce se to týká másla a vajec, jejichž ceny se v průměru snížily o 4,7 procenta. Méně nyní utratíme například také za chleba a pečivo, cukr, vepřové maso, jablka či lahvové pivo.

Řada položek přesto zdražila. V případě brambor to bylo dokonce o 12,5 procenta. Do vyšší, tedy základní sazby daně, se pak přesunulo jiné zboží a služby. Týká se to mimo jiné i kadeřnických služeb, sběru a přepravy komunálního odpadu, opravy obuvi, oděvů a jízdních kol, květin i palivového dřeva. Citelné je to rovněž u nápojů, kde se kromě vody zvedly ceny také. Ať již u limonád či džusů, tak čepovaného piva, které tak nyní na některých místech hlavního města vyjde až na více než 70 korun!

Nezůstává ale jen u toho. Zákonodárci si posvítili rovněž na hazard a různé naše neřesti. Z 23 na 30 procent se zvýšila daň na hazardní hry, včetně sázek či turnajů malého rozsahu. O deset procent více je to pak od února u cigaret a doutníků. Podle expertů to znamená, že krabička cigaret nově stojí o 8 až 10 korun více. U zahřívaného tabáku činí toto zdražení dokonce 15 procent. Zdanění se nově nevyhnuly ani elektronické cigarety. Pro letošek je to ve výši 2,50 Kč/ml. V následujících letech má tato sazba dále růst. A došlo rovněž na lihoviny. U nich se zvedá daň o desetinu. Namísto současných 322,50 korun na litr čistého alkoholu se tak cena zvedá na 355 korun. Půllitrová lahev kvůli tomu mění cenovku o zhruba 10 korun.

Otevřít v galerii (3)
Velká část zboží v obchodech je levnější
Velká část zboží v obchodech je levnějšíZdroj: Pixabay

Zdravé finance

Cílem všech těchto opatření je jediné – snížit strukturální deficit, který naše finance trápí. Rozpočtové příjmy by se měly celkově letos zvýšit o 35,2 a výdaje naopak snížit o 62,5 miliardy korun. Další dopad by se měl projevit příští rok, kdy by měly příjmy narůst o dalších 37,1 a výdaje klesnout o 15,9 miliard korun. Optimistický je proto také samotný ministr financí.

„Dvouciferná inflace, která tlumila domácí spotřebu a brzdila hospodářský růst, je minulostí. Ke zmírnění inflačních tlaků přispěje i vládní ozdravný balíček,” 

dodal k tomu pro LP-Life Zbyněk Stanjura.

Zdroje: autorské dílo, ČTK, Ministerstvo financí ČR, Český statistický úřad, vlastní dotazování

 

Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní
Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní, Praha 5
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze