Top hledané
Výsledky (0)
Chuchle Arena Praha utratila za renovace už 277 milionů korun

Stará Chuchle se proměňuje v dokonalé závodiště! Kromě koní se pyšní i žralokem!

Karolína Lišková
27. června 2020
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Dostihy Chuchle Arena Praha.

Když něco miluješ, není co řešit. Zřejmě tohle si říkají současní majitelé Chuchle Areny Praha, manželé Vítkovi, protože ti už do dílčích rekonstrukcí padesátihektarového pozemku zainvestovali 277 milionů korun. Bez vidiny návratnosti. Pouze s nadějí, že na provoz si závodiště vydělá samo. Závodní koně, žokejové a návštěvníci se ale díky investicím mohou konečně cítit jako v 21. století.

Historie závodiště v Chuchli sahá do roku 1906. Jediná doba, kdy se tu neproháněla majestátní zvířata s žokeji na zádech byla první světová válka. Areál v podstatě nikdy žádnou velkou rekonstrukcí nebyl zasažen. Až nyní. Díky investicím podnikatele Radovana Vítka máte nyní pocit, že se nacházíte v hezkém a moderním prostředí.

„Počínaje zimou roku 2018, tedy ihned po vstupu nových majitelů, byly zahájeny stavební a jiné práce. Jejich dosavadní objem činí za toto relativně krátké období celkem 277 milionů korun,“

uvádí Martin Pecka, ředitel Chuchle Areny Praha a dodává:

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5

„Velký důraz při výběru všech dodavatelů klademe na to, aby byli lokální a podporovali jsme tak české firmy.“

Velkým krokem bylo vybudování kompletně nového parkurového areálu uprostřed oválu dostihové dráhy.

Otevřít v galerii (3)
Parkurové kolbiště.
Parkurové kolbiště. Zdroj: archiv Chuchle Arena Praha

„Hledali jsme moderní řešení, které neovlivní dostihový provoz, a naopak jej vhodně doplní. Dosavadní celková investice do tohoto úseku dosáhla k hranici 110 milionů Kč. Nově zbudovaná infrastruktura má navíc využití nejen u parkurů, ale i u dalších akcí,“

 upřesňuje Martin Pecka s tím, že manželé nečekají žádnou návratnost, jsou prostě jen milovníci dostihů.

Všechno je nyní na úrovni

Mnoho návštěvníků uvítá vždy možnost ubytování přímo na závodišti. Majitelé tak zohlednili dnešní standardy hotelů a z komunistických špehůněk udělali luxusní čtyřhvězdičkový hotel. V průběhu letošní zimy byly dokončeny hotelové pokoje po rekonstrukci původní ubytovací části, která byla v naprosto dezolátním stavu. Ubytování v designových pokojích nyní neslouží pouze pro jezdce, ale i pro každého, kdo chce nevšední ubytování zažít. Rekonstrukcí prošly dále také stáje a zázemí pro závodníky, tedy například šatny žokejů a dostihové vážnice. Již v roce 2018 byl renovován prostor malé sázkové haly a restaurace. Na sezonu 2019 pak byly připraveny nové salonky pro návštěvníky dostihů v pátém patře a prostor Derby Club Prague.

Otevřít v galerii (3)
Nový salonek Derby Club Prague.
Nový salonek Derby Club Prague. Zdroj: archiv Chuchle Arena Praha

Žralok mezi koňmi

Ke sportu bezesporu patří také kultura ve všech svých možných formách. Proto bude pro první návštěvníky velkým překvapením socha šestitunového žraloka z oceli, který je umístěný za parkurovým závodištěm. Každého jistě napadne, proč zde majestátně nestojí právě kůň, ale žralok.

„Koně tu máme všude, chtěli jsme něco jiného. Je symbolem síly a odvahy,“

vysvětlil Pecka.

Otevřít v galerii (3)
Socha umělce Michala Gabriela.
Socha umělce Michala Gabriela.Zdroj: LP-life.cz

Žralok o délce sedmi metrů a váze šesti tun je dílem sochaře Michala Gabriela. Ten ji vyrobil již v roce 2017 a vystavoval v zahraničí. Chuchli ji propůjčil na dva roky. Kromě toho, že umělci žraloci učarovali pro svou majestátnost, inspirací mu byly žraločí křivky. Žralok má totiž dokonale tvarované tělo určené k lovu, které se u krásného vodního dravce modelovalo miliony let evoluce až do dnešní ikonické podoby. Nejedná se o konkrétní druh žraloka, ale o spojení několika nejvýraznějších zástupců této paryby. Tělo pluje nad zemí a je vyneseno na třech bodech ploutví.

Dílo je vytvořeno technikou, která spojuje postupy tradičního i digitálního sochařství. Původně v hlíně modelované tvary žraločího těla byly přeneseny do virtuálního prostoru za pomoci 3D skeneru. Naskenovaný model následně dostal v počítači rozměr a byl rozdělen na zhruba 700 vrstev. Tento postup je inspirován 3D tiskem, který rovněž pracuje s vrstvami přesně kladenými na sebe. Na rozdíl od 3D tisku se však jednotlivé vrstvy nesnaží splynout, ale naopak se stávají výraznou strukturou, která podporuje výraz a vyznění celé ocelové sochy.

Jednotlivé vrstvy jsou vyrobeny z centimetr tlustých ocelových nerezových desek nařezaných do vrstevnicových tvarů laserem. Řezané hrany jednotlivých desek tak tvoří podstatnou část povrchu celé sochy a svým náklonem rytmizují její povrch.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze