Top hledané
Výsledky (0)
Luxusní budovu Banku Československých legií zvanou „Legiobanka“ navrhl architekt Josef Gočár v roce 1923. V neotřelém stylu rondokubismu, který vzbuzoval smích více než samotné uznaní. Dnes je oceňovaným klenotem napříč architektonickými stavbami. Měli jste možnost tento objekt vidět osobně?

Luxusní Palác Archa: pražský klenot na seznamu UNESCO

Mgr. Jana Höger
11. srpna 2017
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Legiobanka, today Palác Archa

Palác Archa v současném pojetí

V současné době je tato budova známá pod názvem Palác Archa. Budova je složena ze čtyř budov (A, B, C, D) a skládá se z vysoce kvalitních kancelářských, ale i obchodních prostor. Zároveň je místem kulturního vyžití v podobě luxusního divadla Archa nebo také zde konaných festivalů, jako je např. DesignSUPERMARKET. 
Palác Archa se nachází na velice frekventovaném a dobře situovaném místě v centru Prahy na Poříčí a je památkově chráněnou budovou na seznamu UNESCO.

Palác Archa v detailu
Stairs in the building
Palác Archa

Legiobanka a její příběh dob minulých

K tehdejší spolupráci na Legiobance si vynikající architekt Josef Gočár přizval své neméně vynikající přátele a umělce jako byli: Jan Šturs, autor čtyř plastik legionářů umístěných nad hlavním vchodem, Otto Gutfreund, který vytvořil na parapetu druhého patra reliéfní vlys Návrat legií a František Kysela, jenž je autorem luxusní vnitřní malířské výzdoby a vitráží prosklené trojlisté klenby nad bankovní halou.

Legiobance jako takové se vedlo velmi dobře, a proto v roce 1937–38 nechala přistavět v sousedství druhou budovu. Moderní dům ve funkcionalistickém stylu podle architekta Františka Marka, jenž je s Gočárovou rondokubistickou stavbou komunikačně propojen. Druhý dům je nazýván Zlatý klas, což souvisí s  luxusní výzdobou ve druhém patře, s motivem tepaného klasu podle návrhu Josefa Kaplického. Rozhodně doporučujeme k vidění.

V roce 1990 areál obou budov zakoupila ČSOB a přistoupila k velkolepé rekonstrukci probíhající v letech 1991–1994 podle koncepce architekta Vojtěcha Obadálka. Na projektu rekonstrukce se podíleli i Ing. Zdeněk Langer a Ing. Marek Vávra. Zároveň byl zrekonstruován suterénní divadelní sál a vyrostl zde jeden z nejmoderněji koncipovaných divadelních prostorů pozdního 20. století u nás - divadlo Archa.

Prodej historického bytu 3+1 Malá Strana – 113
Prodej historického bytu 3+1 Malá Strana – 113, Praha 1
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze