Samotný název odkazuje ke vzniku vinohradnictví. Na popud císaře Karla IV. byly vínem osázeny jihozápadní svahy za branami města nad Koňským trhem. V průběhu 18. století vinohrady upadaly, byly zastavěny budovami a usedlostmi. Na počátku 19. století byla snaha uchovat krásu místa, vznikly tak Wimmerovy sady ovocných stromů a růží. Další výrazná změna nastala v roce 1849, kdy vznikla samostatná obec a přišel stavební boom. V roce 1875 dochází k rozdělení obce na Královské Vinohrady a Žižkov. Po roce 1960 se Královské Vinohrady označují už jen jako Vinohrady.
Ve 20. letech minulého století se obec stala součástí Velké Prahy a postupem času se dělila na menší celky patřící městským obvodům Praha 2, 3 a 10.
K zvelebování Vinohrad docházelo postupně od konce 19. století, kdy se započalo v dlážděním silnic. 19. století přineslo postavení Divadla na Vinohradech, prvního stálého kina, v 70. letech byla čtvrť napojena na metro (trasa A).
Centrum Vinohrad tvoří náměstí Míru, Vinohradská třída a park Riegrovy sady (na ně pak směrem k Žižkovu navazuje Rajská zahrada).
Na území Vinohrad se dále nacházejí 2 divadla (Smetanovo divadlo a Divadlo na Vinohradech), budova Hlavního nádraží a Českého rozhlasu. Kromě těchto jedinečností, se můžete pokochat pohledem na stavby historické hodnoty, jako je luxusní Měšťanský pivovar založený v roce 1893 nebo Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (jenž nese původní označení obce).
Ze soukromých luxusních domů a vil můžete obdivovat Šalounovu vilu nebo rodný dům Jana Masaryka.
Praha má mnoho luxusních částí, byť jsou luxusem z historického hlediska. Připomínají dobu zašlou, její krásu. Mnohá místa se však lesknou originalitou moderní doby se všemi vymoženostmi a trendy značkami. Můžete se tedy stát tichým pozorovatelem historie nebo nadšeným konzumentem 21. století.