Top hledané
Výsledky (0)
Tato pražská čtvrť leží východně od Nového Města a poutá se k ní dlouhá historie vzniku, která sahá až k panování Karla IV.

Luxusní Vinohrady jak je neznáte

Mgr. Jana Höger
02. srpna 2017
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Vinohrady

Historie čtvrti

Samotný název odkazuje ke vzniku vinohradnictví. Na popud císaře Karla IV. byly vínem osázeny jihozápadní svahy za branami města nad Koňským trhem. V průběhu 18. století vinohrady upadaly, byly zastavěny budovami a usedlostmi. Na počátku 19. století byla snaha uchovat krásu místa, vznikly tak Wimmerovy sady ovocných stromů a růží. Další výrazná změna nastala v roce 1849, kdy vznikla samostatná obec a přišel stavební boom. V roce 1875 dochází k rozdělení obce na Královské Vinohrady a Žižkov. Po roce 1960 se Královské Vinohrady označují už jen jako Vinohrady.

Ve 20. letech minulého století se obec stala součástí Velké Prahy a postupem času se dělila na menší celky patřící městským obvodům Praha 2, 3 a 10.

Vinohrady a krásné sady
Vinohrady
Vinohrady

Proměna čtvrti

K zvelebování Vinohrad docházelo postupně od konce 19. století, kdy se započalo v dlážděním silnic. 19. století přineslo postavení Divadla na Vinohradech, prvního stálého kina, v 70. letech byla čtvrť napojena na metro (trasa A).

Čím lákají Vinohrady

Centrum Vinohrad tvoří náměstí Míru, Vinohradská třída a park Riegrovy sady (na ně pak směrem k Žižkovu navazuje Rajská zahrada).

Na území Vinohrad se dále nacházejí 2 divadla (Smetanovo divadlo a Divadlo na Vinohradech), budova Hlavního nádraží a Českého rozhlasu. Kromě těchto jedinečností, se můžete pokochat pohledem na stavby historické hodnoty, jako je luxusní Měšťanský pivovar založený v roce 1893 nebo Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (jenž nese původní označení obce).

Luxusní byt s terasou Vinohrady 156m
Luxusní byt s terasou Vinohrady 156m, Praha 10

Ze soukromých luxusních domů a vil můžete obdivovat Šalounovu vilu nebo rodný dům Jana Masaryka.

Praha má mnoho luxusních částí, byť jsou luxusem z historického hlediska. Připomínají dobu zašlou, její krásu. Mnohá místa se však lesknou originalitou moderní doby se všemi vymoženostmi a trendy značkami. Můžete se tedy stát tichým pozorovatelem historie nebo nadšeným konzumentem 21. století.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: 
Y&T Luxury Property
Y&T Luxury Property Prague Czech Republic s.r.o. Myslíkova 245/3, 110 00 Prague 1, Czech Republic
+420 224 282 506