Top hledané
Výsledky (0)
Rozhovor s bývalým místopředsedou Evropského parlamentu a lídrem Pirátů pro nadcházející volby.

Kandidát Pirátů do Evropského parlamentu Marcel Kolaja říká, že spousta politiků se bohužel nedívá za obzor příštích voleb

Radek Polák
07. června 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Ne každý z českých politiků se může pochlubit tím, že byl jedním z místopředsedů Evropského parlamentu

S Marcelem Kolajou jsme si povídali nejen o tom, jaké je to být ve vedení Evropského parlamentu, ale především o tom, že jednou z největších výzev, před níž právě stojíme, je oblast inovací do moderních technologií. Jedině tak, jak tvrdí, zůstaneme i nadále konkurenceschopní.   

Do politiky jste vstupoval v poměrně mladém věku.

Profesně je mým oborem IT. V době, kdy jsem se o politiku začal aktivněji zajímat, projednával Evropský parlament směrnici o softwarových patentech, která byla podle mě naprosto nesmyslná a která by měla na můj obor velmi negativní dopad. Dusila by inovace a menší firmy. Proto jsem se tehdy, v roce 2005, vydal do Bruselu proti směrnici protestovat a setkal jsem se s českými europoslanci. Evropský parlament nás nakonec vyslyšel a směrnici odmítl. Tento zážitek mě přesvědčil, že má smysl bojovat za to, v co člověk věří. O pár let později vznikla Pirátská strana a bylo rozhodnuto.

A proč zrovna k Pirátům?

Piráti byli jedinou stranou, která se věnovala věcem, na nichž opravdu záleží. Zatímco všichni ostatní byli zahledění do minulosti, Piráti chápali, že svět už je jinde a že pokud má Česká republika uspět, je třeba se dívat do budoucnosti a nebát se změny. To platí dodnes a já jsem na to moc hrdý.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Do Evropského parlamentu jste kandidoval už v předchozím volebním období?

Už od mých politických začátků jsem přesvědčený, že v Evropě se dělají skutečně důležitá rozhodnutí. Proto když jsem tehdy cítil, že můžu svojí odborností v Evropském parlamentu přispět k lepšímu životu občanů, rozhodl jsem se kandidovat.

Stal jste se dokonce místopředsedou tohoto vrcholného orgánu. Jak těžké období to bylo?

Pro každého europoslance, který byl zvolený poprvé, jsou začátky náročné. Je toho spoustu, v čem se musí zorientovat, a to ve velmi krátkém čase. Mandát trvá jen pět let a čím dříve se rozkoukáte, tím dříve můžete začít pracovat na tom, kvůli čemu vás zvolili. Pracoval jsem prakticky non-stop. Ale stálo to za to.

Ve své práci se zaměřujete na technologie a ochranu spotřebitele. Kde nyní vidíte v tomto směru největší výzvu?

Dnes je podle mě nejdůležitější, aby Evropa nezaspala. Po celém světě totiž vidíme, jak firmy inovují a přecházejí na modernější a udržitelnější způsoby výroby. A v Evropě to trochu pokulhává. Nejdůležitější proto podle mě je nakopnout inovace do moderních technologií a zajistit tak, že Evropa zůstane konkurenceschopná i v měnícím se světě. Proto Piráti představili plán, jak investice do inovací podpořit. Ten je založený mimo jiné na chytrých daňových úlevách. Podobně, jako to udělali v USA. Druhým důležitým tématem je z mého pohledu přechod na oběhovou ekonomiku. To znamená méně plýtvání a kvalitnější výrobky. Již v tomto funkčním období jsme schválili třeba takzvané právo na opravu, díky kterému nebudou muset lidé vyhazovat produkty kvůli každé drobné závadě. Další věci je ale stále třeba dokončit v příštím mandátu.

Co vám celkově dalo a co naopak vzalo dosavadní působení poslance Evropského parlamentu?

Dalo mi to zkušenosti a kontakty. Naučil jsem se lépe vyjednávat. Nejdůležitější ale není to, co mé působení dalo mně osobně, ale co se podařilo změnit. Ať už v rámci mé práce na pravidlech pro velké technologické giganty, aby už nemohli neférově dusit konkurenci v podobě menších firem, nebo třeba v takzvaném evropském aktu pro svobodná média, který zajistí větší ochranu novinářů. Vzalo mi to nějaký ten čas, který jsem mohl věnovat rodině, koníčkům, přátelům. Ale s tím člověk musí počítat, když jde do politiky.

Proč kandidujete znova?

Věřím, že právě příštích pět let rozhodne o tom, zda udržíme konkurenceschopnost Evropy, zda zakročíme proti klimatické změně, aby i naše děti a vnoučata měla příjemné prostředí pro život. Spousta politiků se bohužel nedívá za obzor příštích voleb. Rozhodování odvíjí od toho, za co dostanou body v očích veřejnosti. A na to, co nás tento krátkozraký populismus může stát, už nehledí. Tenhle přístup mě upřímně děsí. Bojím se, že pokud necháme tyto populisty převážit, znamená to horší život i pro mého vlastního syna a jeho vrstevníky. Piráti jsou a vždy byli protipólem k populistům a konzervativcům. Nebojíme se prosazovat, co je třeba. A já k tomu chci v téhle složité době přispět svými zkušenostmi a kontakty.

Co vašemu rozhodnutí říkala rodina a známí?

Nejprve, že jsem se asi zbláznil. To byl ale samozřejmě spíš vtip. Mám velké štěstí, že rodina mě v této práci dost podporuje a vlastně jen díky tomu ji můžu dělat.

Kde byste chtěl vidět Evropu za dalších 5 let?

Hlavně bych si přál, aby v ní převážila racionální politika nad populismem a extremismem. To je totiž takové všeobjímající. V praxi to znamená, že pomůžeme Ukrajině zvítězit nad Putinovým Ruskem. Že pokročíme v ochraně životního prostředí, čímž nejen že pomůžeme přírodě. Lidé budou mít také díky obnovitelným zdrojům levnější elektřinu. A že to bude Evropa, ve které budeme chránit lidská práva před nejrůznějšími snahami ultrakonzervativců.

 

Děkuji za rozhovor.

 

Zdroj: vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze