Top hledané
Výsledky (0)
Prezident musí reprezentovat republiku. Každý z nich má svůj styl, někdy však velmi vážný.

Jak šla móda s prezidenty: Havel se proslavil kalhotami velká voda, Klaus neformálností a Pavel je flanelový král

Michaela Hanelová
04. dubna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Petr Pavel

Prezident republiky vždy musí stát reprezentovat, a proto na první pohled musí vždy vypadat dobře. A jak toho docílit jinak, než se na veřejnosti ukázat v elegantním obleku? Jak se s touto módou popasovali naši prezidenti a kdo z nich se stal pro mnohé veřejnou inspirací? Někteří se do dějin módy zapsali kalhotami, druzí brýlemi, které pravidelně střídali.

Václav Klaus si zakládal na kravatě a upraveném saku.
Prezident Petr Pavel vystupuje vždy s noblesou a grácií.
Václav Klaus se uměl obléci i neformálně.

Muži, zvláště pak ti ve vysokých politických pozicích, čelí velkému omezení, a to kvůli tomu, že si nemohou obléknout to, co se jim zrovna chce. Jejich šatník prochází bedlivým okem odborníků, a proto je třeba je vybavit těmi nejlepšími kousky. Kravata se v jejich případě prezentuje jako jeden z mála prostředků, jak do svého šatníku vnést trochu života. Oproti většině významných českých mužů se prezident nezalekne použít výraznější barvy a odvážnější vzory, což je zřejmé z jeho působivé kolekce košil a zejména kravat. 

Někteří prezidenti volí klasiku, druzí si potrpí na casual stylu, který je nejenom pohodlný, ale také reprezentativní. Od prvního prezidenta Václava Havla, po Václava Klause, Miloše Zemana, nebo současného prezidenta, se každý z nich vyznačoval jedinečným přístupem k módě a osobním stylem, který se zapsal do dějin jejich úřadu.

Pronájem bytu 1+kk, Praha 6 - Bubeneč - 53m
Pronájem bytu 1+kk, Praha 6 - Bubeneč - 53m, Praha 6

Václav Havel miloval roláky a krátké kalhoty

Václav Havel byl znám svým neformálním přístupem k oblékání, který odrážel jeho osobní hodnoty a filozofii. Díky své zkušenosti z let strávených ve vysokém úřadě měl hluboké porozumění protokolu, což mu umožňovalo rozlišovat mezi příležitostmi, které vyžadovaly formální oblečení, a těmi, kde byl vhodnější smart casual styl. Jeho přístup k módnímu vyjadřování byl vyvážený. Na jedné straně si cenil formální a slavnostní elegance, na druhé straně však neopomíjel osobní pohodlí, které preferoval během volnočasových aktivit a dovolených, kde upřednostňoval sportovní oděvy.

Havel sice nevolil výstřední módní prvky, avšak jeho styl byl daleko od nenápadnosti, vyznačoval se vkusným a promyšleným výběrem oblečení. Kromě toho se proslavil svými typickými kalhotami, kterým se dodnes říká Havlovky. V období prvních let prezidentství Václava Havla byla zavedena zajímavá novinka - tzv. svetrový den. Tato tradice umožňovala každou středu zaměstnancům Hradu obléci se mimořádně neformálně, což byl odklon od běžného pracovního dress code. Tento krok podtrhoval Havlovu snahu o uvolněnější atmosféru na pracovišti a jeho přístup k formálnosti a neformálnosti ve veřejném životě.

Otevřít v galerii (2)
Václav Klaus je známý svými kalhotami. Dodnes jim říkáme Havlovky.
Václav Klaus je známý svými kalhotami. Dodnes jim říkáme Havlovky.Zdroj: Profimedia

Václav Klaus experimentoval s brýlemi

Václav Klaus projevuje ve svém oděvním stylu především konzervativní eleganci. Jeho oblečení často splňovalo kritéria tradičního formálního dress code, vyznačovalo se použitím kvalitních materiálů a precizním střihem. I přes tuto základní konzervativnost však Klaus rád vkládal do svého vzhledu osobní hodnoty, které jeho oděv odlišovaly od standardní formality. Charakteristickým prvkem jeho šatníku jsou kravaty. Klaus dával přednost kravatám s výraznými barvami a vzory, což kontrastuje s jinak konzervativním vzhledem. Václav Klaus kladl velký důraz na kvalitu a střih svých obleků, což bylo v souladu s jeho profesionálním postavením a veřejnou rolí. Do jeho šatníku navíc patří i brýle, které postupem času pravidelně měnil.

Miloš Zeman se prezentuje jako elegán

Miloš Zeman se ve svém oblékání neřídil striktně módními trendy nebo formálními konvencemi. Jeho styl byl spíše odrazem osobního komfortu a autenticity. Preferoval praktičnost a pohodlí, což se projevovalo ve výběru oděvů, které nosil nejen na veřejnosti, ale i v soukromí. Při veřejných vystoupeních a oficiálních příležitostech se Zeman často objevoval v klasických oblecích, které odpovídaly protokolu a náležitostem jeho funkce. I když je celkový Zemanův oděvní styl spíše konzervativní, nebál se vložit do svého vzhledu osobní prvky. Například jeho volba kravat, často s netradičními vzory nebo výraznějšími barvami, naznačuje, že i při zachování formálního rámce si dokáže uchovat smysl pro osobní prezentaci.

Otevřít v galerii (2)
Miloš Zeman vždy vystupoval jako elegán, který si potrpěl na drahém oblečení.
Miloš Zeman vždy vystupoval jako elegán, který si potrpěl na drahém oblečení.Zdroj: Profimedia

Petr Pavel se proslavil flanelovou košilí

Přechod z vojenské uniformy do civilního oblečení může být pro mnohé náročný, ne však pro Petra Pavla. Jeho vojenská kariéra mu poskytla smysl pro disciplínu, řád a preciznost, což se odráží i v jeho volbě civilního oděvu. Pavel preferuje čisté linie, kvalitní materiály a perfektní střih, což všechno společně podtrhuje jeho autoritu a profesionalitu. Jeho oděvní styl je výrazně klasický a zdrženlivý, často zahrnuje tmavé obleky, které jsou doplněné jednoduchými, ale stylovými košilemi a kravatami. Nejvíce se však proslavil svou flanelovou košilí.

Původ flanelových košilí lze vysledovat ve Walesu, kde byly tradičně vyráběny k ochraně před chladným a vlhkým klimatem. Díky své odolnosti a schopnosti poskytovat teplo se rychle staly oblíbeným oděvem mezi dělnickou třídou. Petr Pavel však této košili dodal šmrnc a eleganci. Flanelová košile se stala hitem a od té doby jí nosí všichni jeho voliči. Petr Pavel však není na svůj módní styl sám. Za jeho proměnou stojí módní návrhářka Štěpánka Pivcová, která prozradila, že prezidentvystupuje s charizmatem státníka ve stylu Západu. Návrhářka dále přiznala, že její inspirací pro tento image byli hollywoodští idolové jako George Clooney nebo Robert Redford.

Zdroje: autorský text, redakce LP-Life, lidovky.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze