Top hledané
Výsledky (0)
Spojené království se vydává na novou cestu

NA FÉROVKU: Jaká bude Velká Británie po odchodu Borise Johnsona?

Radek Polák
11. srpna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Speciální rubrika
Už jen několik týdnů zbývá B. Johnsonovi do doby, než přestane být premiérem

Ve Velké Británii končí éra politiků, kteří byli přímo spojení s brexitem. Jaký bude další osud země, jíž v posledním období vládl kontroverzní Boris Johnson? O tom se rozhodne již v září. Šanci má bývalý ministr financí Rishi Sunak, jenž Johnsonův pád odstartoval, nebo šéfka zahraničních věcí Liz Trussová.

Borisi, odstupte!

Johnson získal politické body tím, že nejdříve vyvedl Velkou Británii z Evropské unie. Nadšení velké části tamní veřejnosti poté, co před šesti lety o vystoupení rozhodla, však vystřídaly postupně otázky, v čem byl tento odchod vlastně přínosný. Ztělesněním uvedené mizérie byl především Boris Johnson – rozcuchaný šéf konzervativců, který se na jedné straně nebál jít k ostrému slovu daleko, současně s tím si ale čím dál častěji dostával do rozporu s tím, co hlásal.

Vaz Johnsonovi zlomila nejen bídná hospodářská situace země, jež prokázala, že za ekonomické a další problémy opravdu nemůže Evropská unie. K tomu se navíc přidal aféry tamních elit. Ať už to byly alkoholové večírky v Downing Street pořádané během koronavirové pandemie nebo sexuální skandály některých politiků. To zahrnovalo jak sexuální obtěžování nezletilých či osob stejného pohlaví, tak ale i třeba sledování porna jedním z poslanců přímo v britské sněmovně.

Prodej luxusního bytu 3kk, Praha 5, 129m
Prodej luxusního bytu 3kk, Praha 5, 129m, Praha 5

Tlak na Johnsona, aby odstoupil, vyvrcholil letos v červnu. Výsledkem byla nejdříve abdikace několika ministrů jeho kabinetu. Samotný premiér je následoval vzápětí, když 7. července oznámil, že se vzdává funkce šéfa konzervativců a tím pádem také postu předsedy vlády.

Jedním z prvních, kteří Johnsona opustili, byl ministr financí Rishi Sunak. Toho pak následovala rovněž Liz Trussová, která měla ve vládě na starosti zahraniční vztahy. Právě tito dva nyní bojují o post nového lídra.

Konzervativec s africkými kořeny

O tom, kdo z nich bude úspěšnější, se spekuluje relativně dlouho. Zpočátku experti dávali větší šance potomku otce, jenž pochází z Keni a matky, která se narodila v Tanzanii.

Před nástupem do politiky pracoval Rishi Sunak v bankovnictví. Do dolní sněmovny se jako poslanec dostal poprvé v roce 2015. Později vystřídal funkci náměstka na ministerstvu pro místní rozvoj a ministerstvu financí. Jako ministru financí mu následně ublížilo, že jeho manželka neplatila daň ze zahraničních příjmů. Ve stejnou dobu, tedy letos na jaře, portál ConservativeHome současně Sunaka vyhodnotil jako nejméně oblíbeného člena Johnsonova kabinetu. Na rozdíl od Trussové je tento uchazeč o nejvyšší post zastáncem vyrovnaného rozpočtu za každou cenu. Zároveň s tím se přiklání ke zvyšování daní podnikatelů, aby bylo dostatek prostředků pro financování zdravotnictví a jiných veřejných aktivit.     

Otevřít v galerii (3)
Parlament je pravidelným střetem konzervativců a labouristů
Parlament je pravidelným střetem konzervativců a labouristůZdroj: Pixabay

Nová britská Železná lady

V posledních průzkumech se však karty obrátily. Favoritkou je spíše ministryně zahraničních věcí. Mezi konzervativci má dlouhodobě hodně podporovatelů, což může nakonec rozhodnout. Co by to v případě jejího zvolení pro Británii a zbytek světa znamenalo?

Přestože v referendu o setrvání Spojeného království v Evropské unii Trussová hlasovala pro pokračování členství, tvrdí nyní, že se prý mýlila, protože se změnou pro Británii „objevily nové příležitosti“. To může nahrávat spekulacím, že se tím snaží vyjít vstříc těm konzervativcům, kteří jsou brexitově naladěni a kteří budou zároveň rozhodovat, kdo bude stranu v dalším období vést.

Voličské základně současně imponuje, jak tvrdě a sebevědomě v době agrese na Ukrajinu ve vztahu k Rusku a jejímu prezidentu Putinovi tato ministryně vystupuje. Na druhou stranu nepochopení a posměch vzbudily její snahy o to, jak vyřešit problémy související s nelegální migrací. Navrhovala, aby všichni tito migranti byli podle dřívější dohody mezi Velkou Británií a Rwandou deportováni letecky. To ale odmítá nejen velká část veřejnosti, ale také samotné letecké společnosti.

Otevřít v galerii (3)
Liz Trussová je největší adeptkou na Johnsonovo místo
Liz Trussová je největší adeptkou na Johnsonovo místoZdroj: Profimedia

Budoucnost zůstává s Evropou

Ať již bude v čele této ostrovní země kdokoliv, je jasné, že v politické rovině se nic zásadního měnit pravděpodobně nebude. Stále bude jednotně vystupovat na obranu stávajících pořádků, včetně jednotné mezinárodní reakce vůči ruské agresi na Ukrajinu. A i když bylo jedním z cílů brexitu uvolnit si ruce pro flexibilnější obchodování s celým světem, zůstane i v tomto směru Evropa pro Británii stále hlavním partnerem. Do unie totiž míří skoro polovina veškerého britského exportu.

Co ale bude v každém případě nové, to bude styl vládnutí. Ubude nejspíše planých slibů a zkratkovitých rozhodnutí. Sami konzervativci tuší, že na sliby o tom, jak je skvělé, když si Britové mohou o všem rozhodovat pouze sami, jim nové hlasy již nejspíše nepřinese. Realita bývá neúprosná.  Jméno nového lídra se dozvíme brzy – nový premiér bude oznámen již 5. září.

Otázkou jen zůstává, jaký bude další osud Borise Johnsona. Tedy zda se stane například poslancem, nebo bude hrát v rámci konzervativní strany jinou roli. A kdyby bylo „nejhůř“, může se vrátit k řemeslu, kde v minulosti působil. Ne všichni možná ví, že má za sebou kariéru novináře v deníku The Daily Telegraph či týdeníku The Spectator. 

Otevřít v galerii (3)
Brexit obchody s Evropskou unií nepoškodil
Brexit obchody s Evropskou unií nepoškodilZdroj: Pixabay

Zdroje: ČTK, BBC, CNN, Kurzy.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze