Top hledané
Výsledky (0)
aneb Jak byla stařenka dvanáctkrát negativní a stejně ho měla

NA FÉROVKU: Testy na koronavirus dokážou lhát!

Karolína Lišková
02. května 2020
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Speciální rubrika
Staří lidé patří do nejvíce ohrožené skupiny.

Přečetla jsem si zahraniční článek, který vypráví o třiadevadesátileté (!) stařence v Izraeli. V pečovatelském domě, kde žije, zemřelo na covid-19 čtrnáct jejích kamarádů. Ona byla mezi prvními nakaženými, ale podle všeho se zotavila. Až na to, že tomu tak nebylo, přestože byla dohromady na dvanácti testech, které jí hlásily negativitu. Je tohle vůbec možné?

Klinika, kde byla testována, tvrdí, že po celém světě jsou testy, které prostě ne vždycky řeknou hned pravdivý výsledek, proto se pacient testuje dvakrát. A dvakrát musí být negativní. Stejně jako u nás. Jak je tedy možné, že stařenka měla panebože dvanáct negativních testů, které ale byly pozitivní?

Celý svět nakupuje všechny koronavěci, rozuměj roušky, respirátory, testy, v Číně. Odkud vir přišel, na to nesmíme zapomenout. Co už, všechno se vyrábí v Číně, nikoho to snad nepřekvapuje. Zatímco ale Adidasky vyrobené tamními nezletilými dětmi za menší než minimální mzdu se brzy rozpadnou, a nikomu to vlastně nevadí, tak medicínské výrobky by jistě nějakou kvalitu mít měly. Už jen proto, že v sázce není módní trend, ale lidské životy.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy
Otevřít v galerii (2)
Testy nejsou vždy spolehlivé.
Testy nejsou vždy spolehlivé. Zdroj: Pixabay

Když se v Česku začalo celoplošně testovat na protilátky na koronu, mnoho novinářů a možná i odborníků mělo obavy, aby výsledky průzkumu byly platné, protože testy se mohou mýlit. Jsou totiž z Číny. Nicméně děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, lékař a biochemik, Aleksi Šedo, který stojí za průzkumem, nemá s čínskými výrobky žádný problém.

Nejsem čínofil, ale...

„Nejsem čínofil, ale ten fakt, že jsou testy z Číny, mě nepobuřuje. Většina těchto testů, co v Evropě jsou, jsou z Číny. Byly certifikovány v Belgii. My se musíme dívat na to, jak jsou ty testy přesné. Vybrali jsme si je na základě toho, že jich je dost a my na celou studii potřebujeme mít stejný test,“ vysvětlil Aleksi Šedo s tím, že statistici počítají s malým procentem nepřesností. Říká se tomu falešná pozitivita a falešná negativita. Není to nic, co by nebylo běžné, ať je test na cokoliv odkudkoliv. 

Navíc v Číně se vyrábí snad všechno, co si umíme představit. I ten koronavirus se vyrobil tam. Jestli omylem nebo schválně... to se asi nikdy s jistotou nedozvíme. Jisté je, že co se týká produkce zdravotnických materiálů, ať už jsou to roušky, respirátory, rukavice nebo testy, je 90% právě z Číny. I kdybyste byli razantně proti tomuto státu a jeho výrobkům, určitě jich doma najdete hned několik. Poznáte to na cedulce, kde je napsáno Made in China. Já jich mám doma tolik, že to nejsem schopna ani spočítat. 

Otevřít v galerii (2)
Lékaře v Izraeli čeká žaloba.
Lékaře v Izraeli čeká žaloba.Zdroj: Pixabay

Každopádně já doufám, že tahle babička i přes své falešně negativní testy přežije. Za svůj život jistě zvládla hodně věcí, horších než je nějaký virus. A zvítězit v tak požehnaném věku nad neviditelným nepřítelem, který zabíjí tisíce lidí po celém světě, to chce nejen metál ale obrovský potlesk. Mám takový pocit, že jsme už pár týdnů nikomu netleskali... :-) 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze