Po dojednaných rozhovorech mezi Ukrajinou a Ruskem v Istanbulu, na nichž se nic nedojednalo, se od rozhovoru mezi prezidentem Trumpem a kremelským vůdcem Putinem očekávalo poměrně hodně. Ve vzduchu totiž visela otázka, jestli již i Trumpovi nedošla s Ruskem obstruujícím jeho mírové snahy trpělivost. Bohužel se nic nezměnilo a americký prezident opět Putinovi jen vše odkýval. Český prezident a bývalý generál Petr Pavel má pravdu v nutnosti zřídit společnou evropskou armádu i v tom, jak to udělat.
Američtí senátoři přišli s návrhem zákona na cla vyšší než o jakých se největšímu propagátorovi cel v Bílém domě, kdy snilo. Až 500 % by mohlo být uvaleno na země, které odebírají z Ruska ropu. Dnes jsou hlavními odběrateli této suroviny dvě nejlidnatější země světa, známé především jako manufaktury na ten nelevnější textil.
Pokud by tento záměr vešel v platnost, možná by si trochu lacině koupeného černého zlata v Indii a Číně odpustili, neboť by to znamenalo konec jejich exportu na němž je ekonomika těchto zemí závislá.
S návrhem nepřišli žádní demokraté, ale republikáni v čele s Lindsey Grahamem. Návrh komentoval: "Naším cílem je podpořit prezidenta." Šedivý americký senátor možná tuší, že kdo Trumpovi pochlebuje, ten u něho možná dojde i sluchu.
Sluchu se dostálo u nájemníka Bílého domu také pro kremelského vládce Vladimira Putina. Ten o víkendu zatancoval s výzvou k jednání o příměří na Ukrajině pro ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Když byla vyslyšena, žádný vládní politik z Kremlu, natož samotný Putin, na jednání nejel, čímž dali jasně najevo, že jednání nikam nepovedou.
Nikam nevedly ani dvě hodiny "skvělého rozhovoru" mezi Trumpem a Putinem po telefonu. I při poloviční době se sluchátkem v ruce se už dostavují křeče a krom zamilovaných teenagerů, si asi málokdo z nás vzpomene, kdy naposledy telefonoval dvě hodiny. Jistě, málokdo z nás, je prezidentem, ovšem na diplomatické úrovni podobná délka rozhovoru není obvyklá.
Výsledkem mimořádného rozhovoru byly podle Putina plány na uzavření memoranda o jednání o míru. Přeloženo do lidského jazyka: pokecali jsme a nic jsme neřešili.
"Možná to byl okamžik, kdy Trump konečně pochopil Putina jako někoho, kdo skutečně neusiluje o jeho souhlas nebo loajalitu, a ustoupil. Pokud ano, pak i Spojené státy ustoupily o desítky let, kdy rozhodovaly o všem, přiznaly hranice svého zaměření a moci a přenechaly nejdůležitější mírovou dohodu od čtyřicátých let minulého století zdrávasům ve Vatikánu,"
shrnul očekávané jednáni mez státníky pro CNN Nick Paton Walsh.
Ještě před tímto jednáním se zmínil český prezident Petr Pavel o nutnosti budování společné evropské armády v rámci NATO. Ve vedení NATO se koncipují strategické plány ohledně hrozby z Ruska. Klíčový hegemon si při tom zamilovaně dvě hodiny "skvěle" povídá s šéfem vládnoucího ruského režimu.
Úplně jinak se Trump vyjadřuje k NATO a zvesela nabourává jednotu tohoto bloku. Shodou okolností se jedná o ten pakt, proti němuž představitelé ruského režimu vystupuj ve dne v noci a proti němuž podle vlastních médií vedou na Ukrajině válku.
Nabízelo by se posunout společnou politiku EU směrem k bezpečnosti, když loď severoatlantické aliance nabírá vodu, ovšem právo veta členských států zásadní změny to neumožňuje. Putinovi trojští koně v Maďarsku a na Slovensku si rádi zavetují. Právě proto právo veto Pavel v EU kritizuje.
Nápady jsou to tak vskutku vizionářské. Jenž k jejich realizaci jen těžko se dojde ze dne na den. Podobnou rychlosti se nevyřeší ani konflikt na Ukrajině, který váže ruské síly. I kdyby mírová jednáni akcelerovala a válka by utichla, po posledních jednáních, ať už istanbulských nebo telefonických, nic nenasvědčuje tomu, že by Rusko z války odešlo jako zlomený poražený, jak si mnozí v minulosti přáli.
Nápad s vatikánskými jednáními už jenom dokresluje realitu. Situace se může utišit jen zázrakem a kde jinde k němu dojít, než v místě, kde se oficiálně zázraky potvrzují? Kdo nechce spoléhat na modlitby, musí začít něco dělat, na stabilního génia se zatím mohl spolehnout jen Putin.
Zdroje: autorský text, komentář, ČTK, CNN, NBC, telegrafi.com