Top hledané
Výsledky (0)
Věděli jste, že v českém knižním průmyslu vychází ročně více než 15 000 knih?

Nejzajímavější knihy uplynulého roku: Tituly, které překvapí a stojí za přečtení

Barbora Mikešová
09. ledna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Tereza Voříšková

Zorientovat se v takovém obrovském čísle vydaných knih může být někdy pořádná fuška. Sestavili jsme pro vás proto žebříček těch nejzajímavějších titulů, které stojí za přečtení a rozhodně by vás neměly minout.

Tereza Ramba: DobroDruhům

Cestování jsme si během předešlého roku příliš neužili, nicméně vynahradit si ho můžeme v rámci netradičního cestopisu DobroDruhům, který připravila Tereza Ramba (roz. Voříšková). Téměř hned po vydání byli DobroDruzi vyprodaní a vlastně se ani není čemu divit. V inspirativním cestopisu nás Tereza bere do dalekých a exotických míst, které kromě autentických fotografií také doprovází svými poznatky, postřehy a myšlenkami. Rozhodně však nečekejte klasický cestopis, DobroDruhům je spíše zpověď o cestování, existenci a lásce.

Tara Westover: Vzdělaná

V rámci druhého knižního tipu zůstaneme v dalekých končinách, konkrétně v idažských horách u mormonské rodiny. Hitem loňského roku se bezesporu stal memoár Vzdělaná od Tary Westover. Tu vychovávali survivalisté a náboženští fanatici a ve chvíli, kdy se rozhodla pro vzdělání, si k němu musela cestu doslova a do písmene probojovat sama. Memoár sleduje cestu uvědomování si sebe sama, potřebu po osobním rozvoji a zároveň loajálnost vůči své vlastní rodině. Zajímavé je určitě poznamenat, že Vzdělaná patřila k neoblíbenějším knihám bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy. Titul, který v originále vyšel už v roce 2018, vynesl autorku i na seznam 100 nejvlivnějších osob roku 2019 časopisu Time.

Otevřít v galerii (3)
Žena s knihou v zimě venku
Žena s knihou v zimě venkuZdroj: Pixabay.com/Free-Photos
Moderní byt 2+kk k pronájmu, Praha2 Vinohrady
Moderní byt 2+kk k pronájmu, Praha2 Vinohrady, Praha 2

Colleen Hoover: Pravda, nebo lež

Od cestopisů a memoárů se přesuneme k thrillerům, a to konkrétně ke knize Pravda, nebo lež od americké spisovatelky Colleen Hoover. Ta je nejen v českých končinách velmi oblíbenou autorkou, na její knihy s nadšením vždy čeká mnoho čtenářů. V loňském roce vyšel její očekávaný thriller, či snad lépe řečeno psychothriller, ve kterém spisovatelka ukazuje, že nikdy nic není černobílé. A to ani na druhý pohled. Hlavní hrdinka totiž po částech odkrývá tragickou zpověď jedné matky, ze které vám bude na mnoha místech zle. Ze zpovědi i ze samotné matky.

Karin Lednická: Šikmý kostel

Hitem roku 2020 se mezi českými čtenáři stal taktéž Šikmý kostel, románová kronika ztraceného města na pomezí Česka a Polska, kterou napsala Karin Lednická. Příběh je založený na reálných skutečnostech a sleduje události odehrávající se v jedné pastevecké vesnici, která těžila z úspěchu těžby uhlí, a která se jí však také stala osudným. Příběh sleduje období mezi roky 1894-1921. Románová kronika je taktéž dostupná v audioknize, kterou velmi emotivně načetla Vilma Cibulková.

Casey McQuiston: Červená, bílá a královsky modrá

Během Prague Pride 2020 vyšel titul Červená, bílá a královsky modrá z nakladatelství Yoli, které se soustředí na young a new adult literaturu (literaturu pro mladé dospělé). Ve zmiňované duhovém románu se dočteme o gay romanci odehrávající se v prostředí americké politiky. Jen si představte, co by se stalo, kdyby se syn americké prezidentky zamiloval do britského prince... Červená, bílá a královsky modrá se celosvětově těší až nebývalé oblibě – a to nejen mezi mladšími čtenáři!

Otevřít v galerii (3)
Žena u stolku a s knihou v ruce
Žena u stolku a s knihou v ruceZdroj: Pixabay.com//Thought Catalog

Petra Dvořáková: Vrány

Mezi nejzajímavějšími tituly nechybí ani bravurní, leč velmi emotivní novela od české spisovatelky Petry Dvořákové, Vrány, kterou přečtete se zatajeným dechem. V komorním příběhu sledujeme konflikt mezi dvanáctiletou Bárou s její matkou. Na pouhopouhých 184 stranách si autorka s jednotlivými charaktery bravurně vyhrála a popsala je do sebemenšího detailu. Vrány tak nabízí jakýsi výjev toho, co se může stát, když dítě dlouhodobě nedostává lásku od svých nejbližších. Od těch, na kterých má nejvíc záležet. 

Pavel Bareš: Meta

S dalším a zároveň posledním knižním tipem z minulého roku zůstaneme v českém rybníčku u českých spisovatelů. Pavel Bareš se s každou další knihou zapisuje na mapu fantasy a sci-fi autorů čím dál výrazněji. Meta, titul nakladatelství Host, o světě superlidí, svou oblibou už teď dohání předešlou duologii Projekt Kronos a Kronovy děti, a sám autor všem dokazuje, že svou představivost zdaleka nevyčerpal. Lidé své schopnosti ve zdejší vizi budoucnosti nepoužívají k tomu, aby bylo všem na světě lépe, ale jednoduše k tomu, aby se sami proslavili. Jak už to tak bývá, hlavní hrdinka knihy nic z toho nechce, ale na místo prostého života se jí otočí vzhůru nohama.

Otevřít v galerii (3)
Žena na zemi na dese s kávou a knihami
Žena na zemi na dese s kávou a knihamiZdroj: Pixabay.com/ThoughtCatalog

Tak už víte, kterou z knih zařadíte do své knihovny i vy? 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze