Top hledané
Výsledky (0)
Některé z nejslavnějších filmů jsou oblíbené díky tomu, že v nich účinkují ikonické klasické vozy. A naopak, některé značky aut se proslavily díky filmům!

Kultovní auta, která proslavily filmy. Některé jsou na prodej

Kristina Valachyová
05. prosince 2022
+ Přidat na Seznam.cz
14 minut
Krotitelé duchů

Mnozí máme oblíbené značky a modely aut, do kterých jsme se zamilovali díky tomu, že se objevila na filmovém plátně. Některá dotvářela atmosféru děje svou extravagancí, jiná se proslavila až později. Někdy stačilo, že majitelem té či oné značky auta byla naše oblíbená filmová postava. Není potřeba zdůrazňovat, že účinkování auta ve filmu mělo často zásadní vliv na jeho oblíbenost a ovlivnilo i pozdější cenu auta.

V některých filmech si auta „ukradnou“ hlavní roli pro sebe. Filmové honičky by bez nich nebyly tak akční a napínavé. A i v jiných ohledech je to s nimi podobné jako s filmovými hvězdami: prorazit jim pomáhá jejich vzhled. Modely, které se objeví na plátně, jsou najednou cool a rostou na ceně.

Chevrolet Camaro – Bumblebee

Bumblebee, jedna z hlavních postav série Transformers, na sebe už vzala mnoho podob. Tou nejvýraznější se však stala podoba vozu Chevrolet Camaro páté generace. Curated, prodejna vozů se sídlem v Miami, prodávala v roce 2021 sbírku aut z filmů Transformers za hodnotu 1,8 milionu dolarů. Celkově jde o čtyři ikonická superauta z hollywoodské akční franšízy. Vedoucím kolekce se stal Bumblebee. Režisér filmu Michael Bay je jedním z nejuznávanějších režisérů v Hollywoodu. V mnoha jeho filmech se objevily některé z nejznámějších aut, jako například jeho vlastní Porsche 964 Turbo nebo Ferrari 550 Maranello (jedná se o film Bad Boys).

 

Ford Econoline – Blbý a blbější

Otevřít v galerii (7)
Film Blbý a blbější
Film Blbý a blbějšíZdroj: Profimedia

Velmi zapamatovatelný kousek ve tvaru psa z filmu Blbý a blbější z roku 1994.

Prodej pozemku se studií na výstavbu
Prodej pozemku se studií na výstavbu, Praha 4

Toyota Supra a Dodge Charger – Rychle a zběsile

V sérii Rychle a zběsile se objevilo mnoho ikonických aut, ale jen málokteré zaujalo diváky tak silně jako zářivě oranžová Toyota Supra Briana O'Connera. Masivní spojler a in-your-face grafika inspirovaly generaci diváků z vlastním úpravám svých vozů.

Dalším ikonickým autem z této série je slavný Dodge Charger R/T, který byl dlouhá léta exponátem muzea automobilů Volo Auto Museum v Illinois. Pro potřeby filmových studií jej zrekonstruovala a následně modifikovala společnost Cinema Vehicle Services. Klasický Dodge Charger z let 1968-70 je televizní a filmovou superstar. Nejznámější ze všech byl Charger z roku 1969 „General Lee“ z televizní show The Dukes of Hazzard. Jiný Charger si zahrál v kultovním hitu ze 70. let Dirty Mary Crazy Larry. V roce 2000 se úctyhodný Charger dostal na plátna znovu, tentokrát jako hrozivý černý pouliční závodní stroj Vina Diesela. S drsňáckou vizáží, podpořenou zvětšenými zadními pneumatikami a kompresorem trčícím zpod kapoty byl Charger šíleně cool.

Nezapomenutelnými učinila tyto modely jedna z vrcholných akčních scén filmu, při níž soupeřící Charger Vina Diesela a Supra Paula Walkera doslova přeletí železniční trať těsně před projíždějící lokomotivou, nebo dojemná a zároveň i závěrečná scéna, kde se Dominic Toretto a Brian O´Conner spolu loučí poslední spanilou jízdou. Paul sedí v Toyotě Supre MK4 a Vin v Dodge Charger z roku 1968. Jak se dalo čekat, v žádném případě zde nejde o obyčejný Charger. Jak píše Autobild, vůz má je kompletně přestavěn, přičemž úpravami strávil tým konstruktérů až 16 000 hodin práce. Pod kapotou je místo sériového motoru osazen 9,4 litrová osmiválec hemi přeplňovaný dvěma turbodmychadly.

Gigantický agregát údajně produkuje výkon přes 2250 koní a dokáže zrychlit z 0 na 100 km/h pod dvě sekundy. Sprint z klidu na 257 km/h zvládne za 8 vteřin. O to, aby auto zůstalo na silnici, se starají obrovské brzdy, elektronický systém kontroly trakce a adaptivní podvozek. Aukční síň, ve které bude tento vůz hledat nového majitele, však upozorňuje na určité odchylky ve výkonu motoru. Ten údajně dosahuje mnohem vyšších hodnot, přičemž některé zdroje udávají výkon až na úrovni šílených 3 000 koňských sil. To je důvod, proč aukční dům upozorňuje před silou vozidla předem.

 

Ford Explorer XLT UN46 (1993) - Jurský park

Otevřít v galerii (7)
Film Jurský park
Film Jurský parkZdroj: Profimedia

Věděli jste, že v původním románu nefiguroval Ford Explorer, ale Toyota Land Cruiser? Autoři filmu Jurský park se ale rozhodli, že pro vyhlídková vozidla, ze kterých si návštěvníci parku budou prohlížet výběhy s dinosaury, použijí právě Ford Explorer. Ve filmu z roku 1993 jste mohli vidět pět vozů typu Tour Vehicle, ale během incidentu s útěkem dinosaurů byly v provozu jen dva z nich. Možná se nejedná o nejikoničtější filmové auto, ale jeho barevné provedení určitě zanechalo paměťovou stopu v každém, kdo si film oblíbil. Auto nebylo ničím extra speciální - Fordů generace UN46 Explorer se během jejich tříleté výroby prodalo přes milion kusů. Kdybyste však toužili konkrétně po autě, které „hrálo“ ve filmu, máte smůlu. V roce 2020 bylo prodáno v aukci za 18 500 dolarů.

 

Batmobil Tumbler - Batman

Nejpovedenějším filmovým batmobilem od dob prvního filmového zpracování Batmana ze 60. let, pro které jej navrhl designér George Barris, byl batmobil Tumbler, který se objevil ve snímcích Christophera Nolana Batman začíná a Temný rytíř. Ten je považován za vizuálně a technicky nejzdařilejší ztvárnění batmobilu. Díky motoru 50 CID Chevy V-8 dosáhl Tumbler podle filmařů 60 mph za přibližně pět sekund, dokonce i se svými 37palcovými terénními pneumatikami. Karoserie byla údajně vyrobena z více než 65 panelů z uhlíkových vláken.

 

Pontiac Firebird – Knight Rider

Kdo by neznal nezničitelné mluvící auto z osmdesátých let jménem Kitt? Postačí krátká seriálová znělka a vzpomínky se začnou samy vynořovat. Pontiac Trans Am nabitý technikou a doplněný umělou inteligencí se díky seriálu Knight Rider stal legendou.

 

DeLorean DMC-12 – Návrat do budoucnosti

Otevřít v galerii (7)
DeLorean DMC-12 – Návrat do budoucnosti
DeLorean DMC-12 – Návrat do budoucnostiZdroj: Mobil / Lukáš Hron / iDNES.cz / Profimedia

Tento vůz je dnes znám pod názvem DeLorean, protože je to jediný model, který automobilka vyrobila před tím, než zkrachovala. K jeho slávě z velké části přispěl film Návrat do budoucnosti z roku 1985.

Design vozu DMC-12 inženýra Johna DeLoreana s konstrukcí z nerezové oceli navrhl legendární Giorgetto Giugiaro. Pod kapotou však DeLorean nebyl úplné superauto, jak mohl působit podle honosné karoserie. Měl 2,9 litrový V-6 motor o výkonu 130 koní. Jeho futuristický vzhled v kombinaci s trochou filmové magie dodal DeLoreanovi legendární status.

Za svou nesmírnou popularitu nevděčí auto jen unikátnímu designu nebo faktu, že ho bylo vyrobeno jen zhruba devět tisíc kusů. Za jeho úspěchem stojí především filmová trilogie Návrat do budoucnosti, v níž je vůz vybaven zařízením, které mu umožňuje cestovat v čase. DeLorean DMC-12, který byl použit ve filmu, je vystaven v Petersenově automobilovém muzeu v Los Angeles v Kalifornii.

 

Volkswagen Beetle – Můj auťák Brouk

Někdy zacházíme s našimi auty jako s vnímajícími bytostmi, což je ostatně i námětem filmu Můj auťák Brouk. Představa, že vaše auto reálně ožije a mluví s vámi, může být pravděpodobně dost děsivá. Volkswagen Beetle je ikonický automobil už sám o sobě. Přidejte pruhy a číslo 53 na boku a máte svého zamilovaného brouka jménem Herbie.

 

Ford Mustang Eleanor – 60 vteřin

Ford Mustang 1971 s úpravou Shelby GT500 (Shelby Mustang GT500) se stal ikonou. Hlavní cíl zlodějů aut ve filmu 60 vteřin je dodnes označován za jedno z nejkrásnějších aut na světě. Aukční síň Mecum připravila v roce 2014 prodej několika vozů. Mezi nimi byl také Ford Mustang z filmu "Gone in Sixty Seconds," ve kterém hrál hlavní roli Nicolas Cage. Společnost Cinema Vehicle Services pro potřeby filmu vyrobila 11 automobilů, ale jen tři z nich použily během natáčení. Jeden ze tří speciálních kusů, sedmý v pořadí, získal svého majitele na dražbě.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Mini 1000 - Mr. Bean

Mini 1000 z roku 1976 ve žlutozelené barvě si se svým groteskně chaotickým řidičem užilo svoje. Když se řekne Mr. Bean, doufáme, že si nevzpomenete na uspávání plyšového medvídka, ale právě na toto omlácené Mini. Seriálový Mr. Bean vystřídal za dobu natáčení celkem 6 různých vozů značky Mini. Na všech měl namontovanou petlici s visacím zámkem jako prevenci před zloději. Kdyby to náhodou nepomohlo, zloděj v autě nenašel ani volant. Jen pro jistotu.

 

Aston Martin V12 Vanquish – James Bond

Otevřít v galerii (7)
Aston Martin V12 Vanquish se stal oficiálním vozidlem Jamese Bonda
Aston Martin V12 Vanquish se stal oficiálním vozidlem Jamese BondaZdroj: Profimedia

Aston Martin V12 Vanquish se stal oficiálním vozidlem Jamese Bonda ve snímku Zítřek nikdy neumírá, který svým šarmem ovládl Pierce Brosnan. Bond vystřídal během své filmové kariéry několik luxusních aut, ale modely značky Aston Martin patřily k tomu nejlepšímu, co se v bondovkách objevilo.

 

Cadillac Miller-Meteor – Krotitelé duchů

Cadillac Miller-Meteor je kombinací sanitky a pohřebního auta a našel uplatnění i jako bojový stroj lovců poltergeistů. Auto známé jako Ecto-1 znáte z kultovního filmu Krotitelé duchů z 80. let. Miller-Meteor z roku 1959 je doslova ikonickou „postavou“, tak jako samotní herci. Těchto aut bylo vyrobeno jen 25 kusů. Autorem původního designu je Steven Dane, který je v titulcích filmu uveden jako hardwarový konzultant, přičemž pro potřeby filmu bylo auto předěláno, aby se podobalo sanitce. Ve filmu zakoupí zchátralý Cadillac Miller-Meteor Sentinel jeden z hlavních hrdinů za 4 800 dolarů, aby se po renovaci a instalaci různého speciálního vybavení stal vozem pomáhajícím Krotitelům duchů při práci. Při natáčení původních filmů použili tvůrci tři exempláře vozu. První byl černý model, filmaři se však obávali, že auto bude na nočních záběrech hůře viditelné, a proto přešli na model světlé barvy. Třetí kus zakoupili během natáčení druhého dílu poté, co se předchozí model porouchal. Zrenovovaná verze ikonického auta se před časem prodala za úžasných 200 tisíc dolarů na aukci Barrett-Jackson v Las Vegas.

 

Ford Mustang – John Wick

Ford Mustang z roku 1969 je kultovní sám o sobě, ale na exkluzivitě mu určitě přidal i snímek John Wick. Právě krádež tohoto auta je jedním z klíčových momentů první části filmové série. Příslušný Mustang je ve filmu identifikován jako model „Boss 429“, ale není tomu tak. Skutečný Boss '9 je nesmírně vzácný a sběrateli vysoce ceněný - jeden se prodal v aukci v roce 2015 za 550 000 dolarů. Je pravděpodobné, že filmový štáb použil Mustang Mach 1 z roku 1969 buď s 390 V-8 nebo 428. Oba jsou dost silné k řádění na plátně a vypadají naprosto úžasně.

Skvělé na tomto filmu je, že v něm jezdí skutečné auto bez jakýchkoliv počítačových efektů. Uvádí se, že většiny kaskadérských kousků se zhostil sám Reeves, který prošel speciálním řidičským kurzem. A mezi nejlepší scény filmu patří ta, kdy hlavní hrdina driftuje s Mustangem po mokré letištní ploše blíže a blíže k zaparkovaným náklaďákům. Mustang se objevil i v pokračování John Wick Chapter 2.

 

Aston Martin DB5 – Goldfinger

Otevřít v galerii (7)
Aston Martin DB5 – Goldfinger
Aston Martin DB5 – GoldfingerZdroj: Profimedia

Žádný film o Jamesi Bondovi se neobejde bez působivého auta a Aston Martin DB5 je možná nejpůsobivější ze všech. Výbava Bondova DB5 zahrnuje takové vychytávky, jako jsou kulomety, kouřová clona, přední a zadní beranidlo, vystřelovací sedadlo a navigační radar. Žádnou z těchto vymožeností bohužel ve standardním DB5 nenaleznete.

Při zpětném pohledu na tento Bondův vůz se dnes může jako nejzajímavější jevit obrazovka s mapou, která předznamenala současné navigační systémy. I bez jakýchkoli špionážních úprav je Aston Martin DB5 bezesporu uměleckým dílem. Byly to však speciální efekty, které z tohoto vozu udělaly pravděpodobně nejoblíbenější filmové auto všech dob.

Jeden z mála Astonů, které byly použity v těchto filmech, se v minulosti prodal za neuvěřitelných 4,6 milionu dolarů. Stal se tak populárním, že Aston Martin posílá svůj ikonický vůz zpět na výrobní linku.

 

XB GT Ford Falcon - Mad Max

Pokud jde o automobilový průmysl, jsou Australané stejně hladoví po prvenství jako Američané. V 60. a 70. letech 20. století proto australské pobočky amerických automobilek stvořily několik nadupaných modelů, jaké v USA nikdy neviděli. Jedním z nich byl Ford Falcon.

Pro film Mad Max přeměnili tvůrci už tak cool Falcona na verzi „Pursuit Special“ či „Interceptor“. Auto mělo upravenou přední masku, velké světlomety, přídavné výfuky a pořádně široké pneumatiky. Z kapoty vyčníval kompresor, který hlavní hrdina ve filmu aktivoval spínačem kdykoli, když potřeboval přidat forsáž. Je to však bohužel jen film a kompresor byl falešný.

Pokračování Fury Road je nabité vytuněnými vozy a dalo by se říci, že má zajímavější úpravy aut a trucků než kterýkoli předchozí díl Mad Maxe. Možná nejbláznivější z nich je Gigahorse.

Otevřít v galerii (7)
Mad Max a monstrum Gigahorse
Mad Max a monstrum GigahorseZdroj: Profimedia

Toto monstrum vypadá, jako by bylo kompletně vytvořeno CGI, ale jedná se o skutečné auto. Dvě spojené karoserie Cadillaců z roku 1959 umístěné na masivním podvozku nákladního auta a poháněné dvěma velkými přeplňovanými bloky V-8 Chevy. K tomu masivní traktorové pneumatiky, které dodávají monstru vzhled automobilového dragsteru ze 70. let. Přestože Gigahorse ve skutečnosti moc kaskadérských kousků nepředvedl, je požitek ho sledovat, jen jak si to valí přes poušť. Nejpamátnější scéna s „koněm“ je v dlouhé závěrečné honičce filmu, kdy konvoj vjíždí do úzkého kaňonu.

 

6000 SUX - RoboCop

Předlohou pro fiktivní sedan z filmu RoboCop s názvem 6000 SUX byl Oldsmobile Cutlass Supreme z roku 1977, který byl vybrán pro svůj futuristický vzhled. Pro film byla vyrobena dvě kompletní, plně funkční auta SUX, maketu třetího vyhodili filmaři v rámci natáčení do vzduchu. Facelift karoserie filmového modelu byl vyroben ze sklolaminátových komponentů, motor a interiér zůstaly oproti původnímu Oldsmobilu nezměněny. Zpětná zrcátka byla vyrobena speciálně pro filmové auto.

6000 SUX? Nešlo jen o náhodné číslo. Režiséra Paula Verhoevena zaujal vzhled tehdy nového Fordu Taurus a rozhodl se použít tento model ve filmu pro služební auta policie včetně RoboCopa. Automobilka Ford však nejevila zájem podílet se na natáčení a odmítla filmařům poskytnout jakákoli auta výměnou za bezplatnou reklamu. Produkce proto musela všechna auta použitá ve filmu nakoupit. Název 6000 SUX je přímou narážkou na největšího konkurenta Taurusu z té doby, Pontiac 6000 od GM.

 

Lotus Esprit Series I - Špion, který mě miloval

Ještě jedno Bondovo auto, neboť je to klasika. Ve filmu Špion, který mě miloval slavný agent provětral bílý Lotus Esprit série I. Asi každému, kdo film shlédl, se do paměti vryla scéna, kdy se auto změní v ponorku poté, co s ním Bond skočí do vody. Lotusu vyrostou stabilizační ploutve a podpěry, aby později dorazil na pláž, kde se před přítomnými návštěvníky, kteří to sledují se spadlou čelistí, přemění zpátky v auto.

 

Ferrari 250 GT California Spyder – Volný den Ferrise Buellera

Jen málokdo může tvrdit, že má v garáži svých rodičů zaparkované Ferrari 250 GT California Spyder. To je všeobecně považováno za jedno z nejkrásnějších aut, jaké kdy bylo vyrobeno, a nyní je to i jedno z nejdražších aut na světě. Pak by vás dost rozzlobilo, kdyby si s ním váš dospívající syn při flákání se za školou vyjel na projížďku, zvláště pokud by ho vrátil v ne zcela ideálním stavu. Přesto si Ferris Bueller alespoň užil volný den ve velkém stylu.

 

Mini Cooper S – Loupež po italsku

Znáte to... Právě jste úspěšně získali několik milionů ve zlatých prutech od gangsterů v Benátkách, ale jeden z členu vašeho týmu je nenasytný a pokusí se nechat si všechno pro sebe. Co s tím můžete dělat?

Je zřejmé, že řešení se neobejde bez automobilové honičky, ale budete potřebovat něco svižného a dostatečně malého, aby se to vešlo do stísněných prostor. Například Mini Cooper S. Jeho role ve filmu Loupež po italsku pravděpodobně předznamenala dnešní kult spojený s vozy Mini. Možná se jedná o jedno z nejpopulárnějších aut, která vzešla z Velké Británie.

 

Pontiac Firebird Trans Am (1977) - Polda a bandita

Otevřít v galerii (7)
Pontiac Firebird Trans Am (1977) - Polda a bandita
Pontiac Firebird Trans Am (1977) - Polda a banditaZdroj: Profimedia

Tato ikona automobilového průmyslu překonala očekávání poté, co se objevila v akční komedii Polda a bandita z roku 1977. Nádherný auťák je speciální edicí Trans Am z roku 1977 s výrazným černo-zlatým povrchem. Během dvou let (1977-78) vzrostl prodej těchto vozů o 30 tisíc kusů a následně v roce 1979 o dalších 24 tisíc. Představiteli hlavní role Burtu Reynoldsovi dokonce jeden vůz darovali, snímek totiž vydělal neuvěřitelných 126,7 milionu dolarů a stal se druhým nejziskovějším filmem roku '77. Pod kapotou černé šelmy vybavené 6,6litrovým osmiválcovým motorem byla třístupňová automatická převodovka M40. S výkonem 185 koní poskytovala tu správnou dávku šmrncu. Vůz měl dvojitou T-střechu, černý kožený interiér a klimatizaci.

Určitě jste viděli i film Taxi Taxi, šílenou francouzskou komedii, kde se sypatický taxikář Daniel dostal až do řad policie is jeho bílým Peugeotem 406. Ten originální byl před časem v dražbě. Prodejní cena zveřejněna nebyla. Na originální auto přímo z filmu to je opravdu nízká částka, Peugeot 406 je však dnes už cokoli, jen ne moderní vůz.

 

A která auta jsou aktuálně k prodeji?

Jedním z nejúžasnějších hollywoodských vozů na trhu je Fast Attack z Furious 7 . Tuto jízdu použila postava Jasona Stathama, Deckard Shaw, ve filmu. Toto auto bylo jedním ze šesti vyrobených pro film. Přežili jen tři a jsou k dispozici na prodej za odhadovanou cenu 30 000 až 35 000 dolarů. Fast Attack je vybaven plně přizpůsobeným terénním podvozkem a 5,3litrovým motorem LS1. Všechny vozy byly ve vlastnictví Universal Studios a po natáčení odstranili některé části včetně tlumičů. Celkově se však jedná o ukradení dohody pro epické, off-roadové monstrum ze stříbrného plátna.

Starsky & Hutch je komediální akční televizní seriál ze 70. let minulého století. Obsahuje dva pouliční šikovné detektivy, jejichž úkolem je udržet ulice města Bay v bezpečí. Vozidlo ve filmu, přezdívané Striped Tomato, bylo Gran Torino z roku 1976. Čtyři z těchto aut byly použity k natáčení. V roce 2014 Ford Gran Torino z roku 1976 tvrdil, že je jedním z původních aut Starsky & Hutch prodávaných za 40 000 dolarů. Dnes jeden z nich stojí severně od 100 000 dolarů.

A máme tady i Ford Interceptor z filmu Mad Max. Abych to upřesnila, jedná se o repliku. Ale kvůli jeho extrémní vzácnosti a pozornosti věnované detailům není snadné rozeznat rozdíl. Interceptor z roku 1975 byl zrekonstruován a nepřehlédl se žádný detail. Vůz je připraven k jízdě a má najeto méně než několik stovek kilometrů. Návrh a restaurování trvalo více než sedm let a prodejce drží více než 100 000 dolarů na účtenkách jako důkaz o práci. Doufejme, že se jim podaří prorazit alespoň na své fanouškovské jízdě.

Pokud jste nežili pod skálou, pravděpodobně jste se na Breaking Bad dívali jako všichni ostatní. Pokud jste se dostali přes celou řadu, možná znáte tento Ford Ranchero z roku 1973 z 5. sezóny. Auto se objevilo i ve videoklipu Erica Churcha k písni Give Me Back My Home Town. Toto Ranchero je jedním z 15 320, které sjely z výrobní linky, ale stojí jen kolem 10 000 dolarů. Auto je ve špatném stavu s vybledlým lakem, roztrhaným interiérem a motorem pokrytým neuvěřitelným prachem a špínou. Prodejce se ale chlubí, že ožije v momentě, kdy otočíte klíčem.

Existuje milovník aut, kterého nebaví sledovat vyhřáté automobilové honičky ve franšíze Rychle a zběsile? Pro milovníky klasických aut z 50. let je čas jezdit na tomto Mercury Custom z roku 1953. Nádherné auto bylo ve vlastnictví Universal Studios a bylo v několika filmových produkcích. Naposledy byl Merkur použit v kubánských scénách filmu The Fate of the Furious. Objevila se iv Ant-Man and the Wasp. Retro auto bylo většinou skladem, jen s několika vylepšeními, když se díly opotřebovaly.

Auto Firedrome z roku 1956 je kouskem hollywoodské magie. Objevil se ve více televizních pořadech, zejména ve 2. sezóně American Horror Story. Auto má více než 60 let, ale má najetých jen 33 000 km. Je v téměř perfektním stavu a je skvěle udržován. Jeho původní lak, tovární kola, interiér jako nový a sériový motor z něj dělají skutečnou klasiku. Firedrome má 331 Hemi V-8 a automatickou převodovku. Je připraven k rolování a pod kapotou má spoustu života. Kdysi byla uvedena za pouhých 14 995 dolarů.

 

Zdroje: CARwow, Pluska, Garage Slovakia, Autobazare.eu, Autobild, Hotcars, vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze