Top hledané
Výsledky (0)
Palau v květnu uvedl svůj stablecoin na burzu XRP Ledger.

Ostrovní stát jako technologický start-up. Palau vydává vlastní digitální občanství i stablecoiny

Radek Polák
04. července 2025
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Palau investuje do svojí budoucnosti

Jednou z nejmladších zemí světa je malý ostrov, který leží v Tichém oceánu asi 500 kilometrů na východ od Filipín. Palau, jak se tento ministát jmenuje, nabízí možnost získání digitálního občanství, jež lze využít pro usnadnění obchodních operací a digitální transakce. Vedle toho investuje navíc do vlastních stablecoinů. 

Až do roku 1994 bylo Palau poručenským územím pod správou Spojených států. Zdejší politický systém ten americký nyní zároveň kopíruje. Hlavou země a současně i předsedou vlády je volený prezident. Zákonodárnou pravomoc má pak dvoukomorový parlament. To ale není ještě vše. Palau má s pouhými 20 tisíci obyvateli ještě navíc 16 spolkových států s vlastním parlamentem, ústavou, vládou a volenými představiteli.

Digitální občanství

A právě zde se každému, kdo o to projeví zájem, nabízí za necelých 250 dolarů speciální digitální občanství. Legální průkaz totožnosti, jenž místní vláda vydává, slouží často těm, kteří využívají různé typy online služeb a digitálních transakcí a chtějí současně uniknout různým typům regulací. Ostrov, jenž v přeneseném slova smyslu představuje převratný technologický start-up, má ambici  proměnit se v nové světové finanční centrum, které je založeno na rozvoji globální ekonomiky.

Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748
Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748, Praha 6

Držitelé digitálního občanství získávají fyzickou ID kartu a digitální identifikaci, která jim zabezpečuje šanci provádět bezpečné online transakce. Digitální ID rezidenta může držitel použít kdekoliv, kde se průkaz totožnosti vyžaduje. Tedy tam, kde je třeba mezinárodní bankovní účet. Například na  kryptoměnových burzách, pro přihlášení v hotelech se slevami, budoucí obchodování, otevření podnikání, ale i nákup nemovitostí.   

Stablecoin

Palau, který nemá vlastní měnu ani centrální banku, zároveň experimentuje s vlastním stablecoinem. Palau Stablecoin je digitální aktivum, které se opírá o partnerství s americkou kryptoměnovou společností Ripple. Od ostatních digitálních měn se liší tím, že je jeho hodnota vázána na reálnou měnu, konkrétně na americký dolar. S tím je ale také spojeno nebezpečí, že vydáváte svou zemi na milost a nemilost inflaci amerického dolaru. Přesto má našlápnuto k úspěchu: letos v květnu se s ním proto také začalo obchodovat na burze XRP Ledger.

Stablecoin má na jedné straně usnadnit občanům ostrova život a současně také diverzifikovat místní ekonomiku, která je jinak významně závislá na příjmech z cestovního ruchu. Vládní představitelé si od tohoto kroku slibují, že budou občané Palau nakupovat zboží a služby pouze prostřednictvím mobilního telefonu a státní zaměstnanci budou dostávat platy okamžitě, místo aby čekali několik dnů na to, než budou v bance provedeny všechny požadované transakce.

K tomu je třeba dodat, že přístup zemí ke kryptoměnám je různý. První zemí, která začala přijímat Bitcoiny jako zákonné platidlo, byl Salvador. Spousta dalších států se však k takovému kroku staví rezervovaně. Zásadním způsobem to totiž mění základy místních ekonomik.

Otevřít v galerii (1)
Ostrov láká na průzračnou vodu a zajímavou přírodu
Ostrov láká na průzračnou vodu a zajímavou příroduZdroj: Freepik

Budování vlastního brandu

Svébytnost si Palau buduje i v jiných oblastech. Platí zde například zákaz opalovacích krémů, které obsahují látky poškozující korálové útesy. Jedná se o běžně používané látky, jako je například oxybenzon pohlcující ultrafialové záření nebo také etylhexyl. Mezinárodní nadace zabývající se ochranou korálových útesů oznámila, že tyto látky jsou „známé toxiny a většina z nich je mimořádně škodlivá pro organismy v raném stadiu jejich života“.

Obdobný zákaz zde platí pro plastové tašky, konkrétně pak pro používání, dovozu a výroby jednorázových plastových tašek. Tento zákaz je součástí širšího úsilí Palau o omezení znečištění plasty a ochranu životního prostředí, zejména mořského ekosystému. 

Palau je ukázkou toho, jak se může i malý stát dostat do povědomí široké veřejnosti. Potvrzením uvedeného faktu je mimo jiné také to, že se dostal do žebříčků největších značek světa.  Společností Brand Finance byl totiž za roky 2024 a 2025 zařazen do žebříčku Nation Brands.

Ostrov je příkladem, jak si může neznámá turistická destinace vybudovat pozici, která význam regionu, kde se nachází, daleko přesahuje. A proto si bezpochyby zaslouží širší pozornost než pouze jako místo, které láká na skvělou dovolenou.

 

Zdroje: autorský text, Wikipedia, Česká televize, Palau Government, Bidget, Nation Brands

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: