Top hledané
Výsledky (0)
Funkcionalistická budova Chicago je poměrně nenápadný objekt na Národní třídě. Pyšní se však jedinečnou architekturou, slavným majitelem, ukrývá luxusní prostory a v jeho druhém patře probíhá zajímavá výstava projektu NaFilM.

Palác Chicago: výprava za architekturou a filmem

Eva Ledecká
17. února 2017
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

Palác Chicago byl vybudován v letech 1927 – 1928 a v té době se jednalo o jednu z nejmodernějších budov v Praze společně s Baťovým palácem obuvi. Nechal si ho postavit hrabě Jindřich Vilém Kolowrat-Krakowský od architekta a stavitele Jaroslava Polívky, kterému výměnou za to prodal svůj luxusní zámek v Týnci. V současné době představuje Palác Chicago jeden z Kolowratových domů.

Interaktivní výstava Na Film 2
Interaktivní výstava Na Film 2
Palác Chicago

Architektonické směry z první poloviny 20. století

Konstruktivismus je směr, který zdůrazňuje krásu hmoty a účelnost stavby. Rozšířil se hlavně v Rusku po Říjnové revoluci v roce 1917. Právě na budově Paláce Chicago můžeme pozorovat typické prvky konstruktivistické architektury, jako je železobetonová konstrukce, pásová okna a plochá střecha.

Ve 20. letech 20. století se začal rozvíjet směr, kterému se říká funkcionalismus, jenž se s konstruktivismem značně prolíná. Domy se stavěly podle jejich funkce a hledělo se převážně na jejich účelnost. Místo luxusního zdobení vévodily jednoduché tvary. Ve 20. a 30. letech minulého století byl tak funkcionalismus hlavním architektonickým slohem v Československu. Mezi typické funkcionalistické budovy patří například Veletržní palác, Brněnské výstaviště nebo známá Vila Tugendhat v Brně.

V současné době budova nabízí luxusní prostory pro kanceláře, v přízemí najdete obchodní prostory a zajímavou výstavu s informacemi o domě a architektovi. Ve druhém patře až do konce dubna můžete navštívit jedinečnou výstavu Na film! 2: V pohybu.

Kancelářské prostory k pronájmu Praha
Kancelářské prostory k pronájmu Praha, Praha 1

Nové expozice vznikajícího filmového muzea

Výstava Na film! je součástí dlouhodobého studentského projektu NaFilM, jehož cílem je vybudovat v Praze muzeum českého filmu. Právě probíhající interaktivní výstava Na film! 2: V pohybu umožňuje návštěvníkům vyzkoušet si promítání s luxusní replikou dobové laterny magiky, ocitnout se díky virtuální realitě v Saint Louis roku 1904 nebo se seznámit se základními principy filmové animace.

Výstavy budou expozici postupně rozšiřovat do té doby, než iniciátoři dosáhnou svého cíle a naleznou pro filmové muzeum stálé prostory. Vznik filmového muzea podporují čeští filmaři jako je například Jiří Menzel, Jan Svěrák, Olga Sommerová, Helena Třeštíková nebo Jan Hřebejk. 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
NaFilm: Národní filmové muzeum
Palác Chicago, 2. patro Národní třída 32 Praha Česká republika
723 219 582