Top hledané
Výsledky (0)
Hodně drahý luxus

Vzhůru do perlového ráje ve Vietnamu! Tady se pěstuje krása za velký balík!

Karolína Lišková
25. února 2020
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

Také občas sníte o tom, že si v restauraci objednáte ústřice a z ní na vás po otevření vypadne luxusní perla, kterou pak odborníci nacení na neskutečnou částku? Občas, výjimečně se to stává, nicméně vzhledem k tomu, co se děje s přírodou v posledních letech, budeme muset přijmout fakt, že perla není již zázrakem přírody, nýbrž lidským umem. Například ve Vietnamu vás tenhle luxus přijde velmi draho.

Perlí farma ve Vietnamu.
Produkt perlí farmy v Ha Long.
Perly sluší každé ženě.

Tak jako existují lososové nebo tuňákové farmy, ve Vietnamu je jedna z největších perlových farem na světě, a to přímo u top turistické destinace, kterou při návštěvě této země nesmíte minout, u Ha Long Bay, což se jeden ze sedmi divů světa a do Seznamu světového dědictví UNESCO byla zapsána už v roce 1994.

Legendy

Podle čínské legendy vznikly perly v hlavě draka. Když dozrály, ukryl je mezi svými zuby. Pokud chtěl válečník klenot získat, musel zvíře usmrtit. V Indii věřili, že perly jsou kapky měsíční rosy, které bohové proměnili v dokonalý skvost. Japonské příběhy o nich vypráví jako o slzách nymf, mořských panen i andělů. A ve Francouzské Polynésii, domovině vzácných tahitských černých perel, se zase tradovalo, že jednu takovou věnoval Oro (bůh míru a plodnosti) princezně Bora Bora na znamení své lásky.

Prodej pozemku 1200 m2, Praha
Prodej pozemku 1200 m2, Praha, Praha 5
Otevřít v galerii (2)
Místní farmáři.
Místní farmáři. Zdroj: LP-life.cz

Mocná příroda

Až v 18. století se zjistilo, že perly nejsou výtvorem nadpřirozených bytostí, nýbrž obyčejným dílem přírody. Nebo lépe – souhrou náhod. Do lastury vnikne cizí tělísko, většinou v podobě zrnka písku, a protože se měkkýš před nevítaným hostem brání, začne jej obalovat perletí. Revoluci ve šperkařství přinesl Japonec Ichimatsu Mikimoto, když se mu v roce 1893 povedlo vypěstovat první perlu uměle, tím, že vložil do útrob perlotvorky drobnou kuličku z lastur sladkovodních měkkýšů.

Perly jsou různě velké oblé útvary zbarvené podobně jako perleťová vrstva na vnitřní straně schránky daného živočicha. Měkkýši je nevytvářejí bezdůvodně, ale až ve chvíli, kdy mezi schránku a povrch těla pronikne cizorodý dráždivý předmět. Tím může být právě zrnko písku nebo třeba parazit. V Asii se do měkkýše vkládá korálek. je jen o málo menší než výsledná perla a perleť na něm uložená nebývá silnější než 1 milimetr. 

Měkkýš začne cizí objekt obalovat tenkými vrstvičkami perleti. Vrstviček je mnoho a pokud se obalovaný objekt nad pláštěm pohybuje, vzniká volná perla. Trvá to i několik let. 

Otevřít v galerii (2)
Výroba perel je celosvětový velký byznys.
Výroba perel je celosvětový velký byznys. Zdroj: LP-life.cz

Slané vs. sladké vody

Perly můžeme v základu rozdělit na mořské a říční. Sladkovodní perlorodky umějí vytvořit až dvacet kuliček najednou (perlotvorky max. 2), což obchodníci samozřejmě velmi oceňují. Protože je ale kultivace říčních perel oproti těm mořským mnohem jednodušší, nejsou zase tak vzácné. Pravý přírodní skvost vylovený z hlubokých vod oceánů se však objeví ve výloze jen toho nejexkluzivnějšího klenotnictví nebo v aukční síni a je už spíše raritou. V dobách úspěšného farmaření se používají hlavně perly z vyšlechtěných ústřic, uměle vypěstované.

Dobrá rada pro vás. Než vyrazíte na nějakou perlí farmu, určitě si zjistěte, kolik jaký šperk stojí u vašeho klenotníka, protože byť by bylo logické, že na farmě pořídíte šperk levněji, opak je pravdou.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze