První kolo prezidentských voleb v Polsku se obešlo bez překvapení na cílové pásce. Podle předpokladů favorit voleb, varšavský primátor Rafal Trzaskowsi, zvítězil v prvním kole, ale nedosáhl na 50 % hlasů, což by mu umožnilo usednout v prezidentském úřadě. Poláky tak čeká druhé kolo volby, kde se Trzaskowski střetne s Karolem Nawrockim, jenž skončil jen těsně na druhém místě. Oba provází kauzy ve vztahu k realitám v Polsku.
Dlouholetý primátor hlavního města, kde dvakrát uspěl v přímé volbě do této funkce, získal lehce přes 31 % hlasů. Trzaskowski je při tom členem Občanské platformy úřadujícího premiéra Donalda Tuska. Dlouhodobě vedl průzkumy veřejného mínění a svou roli favorita potvrdil i v ostrém hlasování.
Podle očekávání skončil na druhém místě kandidát opoziční strany Právo a spravedlnost, historik Karol Nawrocki. Oficiálně šel do voleb jako nezávislý kandidát, ale jeho propojení a podpora největšího opozičního uskupení v Polsku je jednoznačná. Nawrocki dosáhl na 29 % hlasů a zůstal jen v závěsu za favoritem.
Těsný výsledek tak nepřináší skutečného favorita pro druhé kolo voleb. Statisíce Poláků se zapojilo do voleb i ze zahraničí, kde velká část polských občanů žije. Výjimkou nebyla ani Česká republika se silnou polskou menšinou v moravskoslezském pohraničí s Polskem.
"Poláci, kteří hlasovali v Česku, jasně v prvním kole prezidentské volby vybrali středopravicového liberála Trzaskowského. Bodovali u nich i zástupci polské levice, naopak konzervativci propadli,"
povšiml si na X korespondent ČT v Polsku Andrea Papadopulos.
Na druhém místě se za vítězem v "českém" hlasování umístil levicový politik Adrian Zandberg. Ten sice získal celkově jen 4,8 % hlasů, ale mezi nejmladšími voliči se umístil na druhém místě s takřka 19 %.
"Jestli se odhady prvního kola potvrdí, je to studená sprcha hlavně pro polského premiéra. „Hra o všechno začíná,“ píše Tusk. Výprask to je pro celou koalici, jejíž kandidáti podle exit pollu dostali jen 40 procent hlasů,"
hodnotí celkové výsledky reportér a analytik Filip Herzer na X.
Připojuje k tomu komentář Donalda Tuska, pro něhož začíná "hra o všechno". Ačkoliv se podařilo současnému polskému premiérovi sestavit vládu navzdory straně PiS, dlouholetému hegemonovi polské politiky, v pozici prezidenta zůstal zástupce této strany Andrzej Dudy, který intenzivně bojkotuje řadu politických snah současné vlády, také díky neschopnosti plnit sliby tak klesá Tuskova podpora.
Polský prezident má právo veta, které přehlasuje jen třípětinová většina v Sejmu (na rozdíl od nadpoloviční většiny v české Sněmovně) a touto většinou Tusk nedisponuje. Pokud by Trzaskowski dokázal zvítězit, situace by se odblokovala.
Současně oba prezidentští kandidáti musí čelit několika kauzám. Pro Nawrockého se stala už v posledních dne největším tématem otázka jeho odkupu malého bytu v Polsku od seniora Jerzyho pochybnou praktikou tzv. "metodou na vnoučka". Seniorovi slíbil za odkázání bytu péči a možnost v bytu dožít, nicméně se o něj nestaral a polští novináři ho našli v pečovatelském domě a také poukázali na jeho FB posty, kde si ztěžuje, že nemá na jídlo.
Nawrocki při tom sám sebe v debatách popisoval jako obyčejného Poláka, který má jeden v němž žije. Lež pak těžkopádně vyvracel. Otázky realit se nevyhýbají ani varšavskému primátorovi. Hlavní město během jeho výkonu funkce zažívá nebývalý stavební boom, ale i ten je doprovázen kontroverzemi.
Polský realitní trh je velmi liberální a developerské projekty se zde rychle realizují. V hlavním městě ale i tak rychle roste jejich cena a některé novostavby jsou kritizovaný za nekvalitní provedení, které umožňuje tamější volná legislativa. To pak padá Trzaskowskému k tíži.
Zdroje: autorský text, onet.pl, seznamzpravy.cz, X.com