Top hledané
Výsledky (0)
Šéf hnutí ANO se snaží nahnat body kritikou předsedy Pirátů

Předvolební boj nabírá obrátky, došlo už i na politické přeběhlictví

Radek Polák
29. června 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Ivan Bartoš, Piráti

V předvolebním klání se objevilo téma politického přeběhlictví. Přišel s ním premiér Andrej Babiš. Důvod je zřejmý: atakovat jednoho z hlavních protivníků, kterým je Pirátská strana. Ve většině průzkumů totiž spolu v kolaci s hnutím STAN Babiše předhání.

Zdroj: Právo, Frekvence 1, novinky.cz, iDnes, Deník N 

Dosud se politickému přeběhlictví věnovali především komunisté. Opakovaně navrhovali, aby ten poslanec či senátor, který změní během volebního období stranu, mohl přijít o svůj mandát. Proklamovaný návrh chce prý „znemožnit změnu poměru politických sil v komorách parlamentu proti vůli voličů.“ Kritici ale namítají, že je to v rozporu s ústavou a že jediným důvodem je umravnění těch, kteří si dovolí mít v parlamentu jiný názor, než jaký proklamuje vedení jejich strany či hnutí.

Otevřít v galerii (5)
Mladší a střední generace Pirátům často věří víc než zavedeným stranám a hnutím
Mladší a střední generace Pirátům často věří víc než zavedeným stranám a hnutím Zdroj: Pixabay

Podle Babiše chtěl Bartoš kandidovat za ANO

Možná nepřekvapí, že se tématu nyní chopil právě Babiš, jehož komunisté drží u vlády a který je opakovaně terčem námitek, že trestně stíhaný politik by neměl být premiérem této země. Babiš v rozhovoru pro Press klub Frekvence I na adresu předsedy Pirátské strany Ivana Bartoše v červnu uvedl následující.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

My jsme kdysi s panem Bartošem chodili na kafe. Pamatuju si, když mi psal, že by chtěl kandidovat za ANO na primátora,“

uvedl Babiš. Předseda Pirátské strany to ale odmítl.

Z Babišovy stáje přitom v posledních letech odešlo nebo přešlo do jiného uskupení hned několik „oveček“. Jedním z nejznámějších příkladů jsou europoslanci Radka Maxová, která vstoupila do ČSSD, a ještě předtím Petr Ježek a Pavel Telička. Ti spolu založili neúspěšné hnutí Hlas.

Otevřít v galerii (5)
Andrej Babiš. Šéf hnutí ANO se snaží aktuálně oslovit především starší ročníky
Andrej Babiš. Šéf hnutí ANO se snaží aktuálně oslovit především starší ročníkyZdroj: PIxabay

Známý je rovněž příklad poslankyně Kristýny Zelienkové, která premiéra kritizovala mimo jiné kvůli dotační kauze Čapí hnízdo a stěžovala si na nedostatek diskuse uvnitř hnutí. Zelienková tehdy přestoupila do klubu TOP 09 a Starostové.

Před pěti lety ale poslanecký klub ANO zaznamenal rovněž jeden příchod. Jednalo se o poslance Karla Turečka, který byl původně zvolený za TOP09.

Nejznámější političtí přeběhlíci

Médii propíranými byly v minulosti i další příklady politických přestupů: poslanec Petr Kott přešel z ODS do US-DEU a poslanci z ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka zase při hlasování o vládě Mirka Topolánka opustili sál. Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek je v té souvislosti označil za „zrádce“. Samotná TOP09 vznikla před více než desíti lety dokonce díky tomu, že část poslanců opustila KDU-ČSL a založila právě tuto stranu.

Příkladů je však ještě mnohem více. Poslankyně Unie svobody Mari Machatá odešla v roce 1999 z Unie svody a vstoupila později do České strany národně sociální.

Ještě předtím veřejností otřásla causa Tomáše Teplíka, který byl do parlamentu sice v červnu 1996 zvolen za ČSSD, o půl roku později byl ale z této tehdy opoziční strany vyloučen, protože opakovaně podpořil vyrovnaný státní rozpočet. Klausovu vládu při hlasování podržel i s dalším poslancem sociální demokracie Jozefem Wagnerem. Oba později stranu opustili. Teplík byl poté přijat do ODS a v letech 1998 i 2002 znovu do Sněmovny zvolen.

Otevřít v galerii (5)
Jednání v poslanecké sněmovně
Jednání v poslanecké sněmovněZdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Někdy ale politik ze strany odejde i proti své vůli. Poslance ČSSD Josefa Hojdara, který byl v letech 1982 až 1992 členem KSČ a poté KSČM, vyloučili mostečtí sociální demokraté, když byl údajně neregulérně zvolen do čela tamní organizace, a tím hrubě porušil stranické stanovy. O necelý rok později na svůj mandát v Poslanecké sněmovně raději rezignoval.

Kvůli volbě prezidenta byl ve volbách v roce 2008 z ČSSD vyloučený poslanec Evžen Snítilý. Namísto stranou doporučovaného ekonoma Jana Švejnara totiž zvedl ruku pro kandidáta ODS Václava Klause. Přesto se mu podařilo zůstat v Poslanecké sněmovně ještě další dva roky.

Jednu z nejzářivějších ukázek politického přeběhlictví představuje bývalý herec Vítězslav Jandák. Zatímco v roce 2006 prohlásil, že kdo nebude volit ČSSD, tomu dá přes držku, a že je absolutní příznivec Miloše Zemana, přesměroval později svoji pozornost právě na Andreje Babiše.

Prohlásil o něm následující: 

„Mluví normálně. Něco v životě dokázal a potom lidem říká, že odstraní nešvary. Ty, které zavedly strany minulé.“

K tomu je třeba už jen dodat, že loni kandidoval do Senátu za hnutí ANO, ještě předtím však prošel „tradiční“ ČSSD, ODS i KDU-ČSL. Na začátku své politické kariéry byl v dnes již zapomenuté Republikánské unii.

Otevřít v galerii (5)
Boj o voliče už začal, i když jsou volby až na podzim
Boj o voliče už začal, i když jsou volby až na podzimZdroj: Pixabay

Přeběhlo už také ANO

Z uvedeného je zřejmé, že politické přeběhlictví u nás bylo a pokud to zákonné normy nezmění, tak pravděpodobně bude i nadále. Ve světle těchto skutečností je zřejmé, že i kdyby současný pirátský šéf v minulosti usiloval o pozici primátora prostřednictvím hnutí ANO, rozhodně by se nejednalo o něco, co by bylo ojedinělé. Podle řady znalců se navíc hnutí odklonilo od svého liberálního směřování a oslovuje aktuálně už spíše jen starší generaci. Ta tvoří silnou voličskou základnu, protože populace v Česku čím dál více stárne.

Odklon od svého směřování při odchodu z ANO ostatně potvrdila i europoslankyně Maxová, která dle svých slov nejdříve věřila, že ANO je protikorupční hnutí se středovým zaměřením, které chce pomoci malým a středním podnikům a chce dělat spravedlivou sociální politiku. V současnosti, jak uvedla, je to ale už jiný politický subjekt.

Otevřít v galerii (5)
Andrej Babiš a Miloš Zeman
Andrej Babiš a Miloš ZemanZdroj: Michal Šula / MAFRA / Profimedia

Odklonilo se od původní ideje a občas tam převládají marketingové zájmy a ne to, co by bylo pro Českou republiku lepší,“

vysvětlila před nedávnem Deníku N.

To ukazuje, že minimálně ideovým politickým přeběhlíkem se může stát i samotné hnutí, které se do šéfa Pirátů snaží v posledních dnech a týdnech tak navážet. Jak se budou škatulata hýbat dál, budeme s napětím pozorovat.

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze