Top hledané
Výsledky (0)
Jména skrývající silné příběhy

Příběhy českých olympioniků: Bratrské duo, jednatřicetiletá amatérka i novopečená maminka míří do Tokia

Kateřina Ostrejšová
13. července 2021
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Kristiina Mäki

Nominaci na olympijské hry v Tokiu si vybojovalo 117 českých sportovců. Česká republika dováží v průměru 9 až 10 medailí z letních olympijských her. Jak se jim asi vydaří Tokio? Z minulých her v Riu vybojoval jedinou zlatou medaili judista Lukáš Krpálek. Letos do týmu přichází i nová posila, která bude mít v Tokiu premiéru, lezec Adam Ondra.  Které české sportovce byste rozhodně měli před olympiádou znát?

"Je senzační, že se nominace rozšířila ještě o basketbalisty, kteří sehráli skvělý turnaj. Pro nás to sice znamená další velké starosti s organizací, ale moc nás to těší. Kolektivní sport vždy na olympijských hrách zlepší týmového ducha," 

citovala ČTK šéfa výpravy Martina Doktora.  

"Nováček" Adam Ondra  

Otevřít v galerii (6)
Adam Ondra
Adam OndraZdroj: Barbora Reichová / CNC / Profimedia

Premiéru pod pěti kruhy zažije sportovní lezení. Atmosféru olympiády si tak poprvé užije Adam Ondra, ve kterém český tým vidí velké naděje. Osmadvacetiletý rodák z Brna bude ovšem závodit v netradičním formátu. Na světových šampionátech se bojuje o medaile zvlášť v lezení za obtížnost, bouldering a lezení na rychlost. Na olympiádě budou tyto tři disciplíny propojeny, soutěžit se bude o jednu medaili.   

„Měsíc se soustředím pouze na lezení na rychlost, moji nejslabší disciplínu v kombinaci, což bych rozhodně nedělal, kdyby nebylo blížící se olympiády,“ 

citoval web iDnes Adama Ondru. 

Pronájem 2kk s balkonem, Praha 5 Smíchov, 75m
Pronájem 2kk s balkonem, Praha 5 Smíchov, 75m, Praha 5

Novopečená maminka Kristiina Mäki 

Otevřít v galerii (6)
Kristiina Mäki
Kristiina Mäki Zdroj: Profimedia

Atletka a běžkyně na 1500 metrů Kristiina Mäki se stala fenoménem letošní olympiády. 2. ledna přivedla na svět syna Kaapa a světe div se, pouhý půl rok po porodu se za čtrnáct dní představí i v Tokijském dějišti. Kristiina přiznala, že velkou oporou při trénování byli rodiče a její přítel Filip Sasínek.  

“Hodně nám s výchovou pomáhali rodiče, bez nich bychom to nezvládli. Navíc je fajn, že jak děláme s Filipem oba atletiku, mohli jsme si plánovat tréninky tak, aby vždycky jeden hlídal,” 

svěřila Kristiina Mäki v rozhovoru pro Českou televizi.  

Lukostřelkyně Marie Horáčková  

Otevřít v galerii (6)
Marie Horáčková
Marie HoráčkováZdroj: Jiří Bervida / MAFRA / Profimedia

Další zajímavý olympijský příběh napíše i třiadvacetiletá Marie Horáčková. České barvy v lukostřelbě bude na olympiádě hájit po dlouhých třinácti letech. Do Tokia se nominovala na turnaji v Paříži. 

„Bylo to úplně jiné než ostatní závody, musela jsem víc pracovat mentálně,“ 

uvedla Horáčková v rozhovoru pro lukostřelecký svaz. Lásku s tomuto sportu objevila díky své zesnulé mamince Barboře, která závodila na olympijských hrách v Pekingu v roce 2008. Marie tak na svoji maminku může navázat a hrdě reprezentovat Česko pod společným jménem. 

Starší bratr povede mladšího  

Otevřít v galerii (6)
Petr (vpravo) a Martin Fuksovi
Petr (vpravo) a Martin FuksoviZdroj: Barbora Reichová / CNC / Profimedia

V neděli do letadla směr Tokio nastoupilo také bratrské duo – Martin a Petr Fuksovi, kteří budou bojovat o cenné kovy v kanoistice. Pro mladšího dvaadvacetiletého Petra to bude pod pěti kruhy premiéra.  

“Těším se strašně moc, je to takový splněný sen. Zároveň si říkám, že každá olympiáda může být poslední, takže si ji chci co nejvíce užít. V hlavě mám nějaký cíl, nějaký čas, který bych chtěl zajet, ale to nejdůležitější bude dostat se do finále. To bych si chtěl splnit,” 

řekl Petr Fuksa v rozhovoru pro Českou televizi. Starší bratr Martin už se účastnil her v Riu, kde skončil nejlépe pátý na kilometrové trati. Odložení olympiády o jeden rok ho zpočátku hodně mrzelo.  

“Chtěl jsem strašně moc prodat to, co jsem měl natrénováno. Takže mě to ze začátku mrzelo, ale oklepal jsem se. Vzal jsem to tak, že mám šanci natrénovat ještě líp. A to především na debl s bráchou, kde se každý rok navíc hodí,” 

přiznal Martin Fuksa v rozhovoru pro Českou televizi. Svému mladšímu bratrovi oznámil kvalifikaci do Tokia po telefonu se slovy “Čau olympioniku!” 

Až do jednatřiceti amatérkou, teď bude bojovat na olympiádě  

Otevřít v galerii (6)
Marcela Joglová
Marcela JoglováZdroj: Ondřej Bičiště / MAFRA / Profimedia

Marcela Joglová jezdila se záchrankou a zachraňovala lidské životy. Přitom sama potřebovala zachránit ten svůj, dlouhý čas totiž bojovala s poruchou příjmu potravy - bulimií.  

Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178, Praha 10

„Kolotoč bažení po jídle, uspokojení a následných výčitek. Bažení po jídle, výčitky, zvracení, v průběhu toho všeho lhaní komukoliv, kdo klade příliš osobní otázky. Což zase vede k dalším výčitkám, které vedou k bažení po jídle, zvracení, lhaní a pořád dokola. Znovu a znovu,“ 

svěřila se pro projekt bezfrazi.cz. Z temného období plného počítání kalorií a výčitek po jídle se dostala i díky běhání. Běhala pro radost, aby si vyčistila myšlenky. Amatérská běžkyně ale rychle zjistila, že její časy odpovídají světové špičce. V roce 2019 na mistrovství světa na maratonu v Dauhá skončila v extrémních podmínkách na 20. místě a tehdy si uvědomila, že má velkou naději na olympiádu. A to se jí potvrdilo! Joglová je živoucím příkladem, že po třicítce život rozhodně nekončí, ale může i začínat. V Tokiu bude na maratonu bojovat 7. srpna.  

Mononukleóza ji dvakrát vyřadila z tréninku, zastavit ji nedokázala! 

Otevřít v galerii (6)
Barbora Seemanová
Barbora SeemanováZdroj: Profimedia

Nadějná plavkyně Barbora Seemanová je juniorskou mistryní světa a dvojnásobnou šampionkou z olympijských her mládeže z Buenos Aires z roku 2016. Teprve jednadvacetiletá plavkyně toho za svoji krátkou kariéru ale stihla mnohem víc. Dvakrát ji postihla mononukleóza, která ji vyřadila na několik dlouhých měsíců z tréninkové přípravy.  

“Člověk nemůže několik měsíců vůbec nic dělat, prvních 14 dní jsem nemohla ani do školy. Pro sportovce je tohle obrovský zásah a představovala jsem si, co všechno mi v tréninku utíká. Hrozilo mi, že neodletím ani na juniorskou olympiádu, což pro mě byl šok. Všichni mě přesvědčovali, že to není dobrý nápad, abych závodila, ale já to s pomocí rodičů a trenérky překonala. Člověk po nemoci musí začít pomalu a postupně, což byla podle mě chyba, když jsem tu nemoc měla poprvé a skočila jsem do toho rychle,” 

svěřila se Seemanová v rozhovoru pro Marie Claire. Nemoc už snad definitivně překonala a před Tokiem je ve výborné formě. Ve zlatém květnovém finále evropského šampionátu v Budapešti zaplavala 200 metrů volným způsobem v osobním a zároveň českém rekordu. Do Japonska odcestovala v neděli. Psychicky se připravuje na omezení a samotky na pokojích.  

"Beru si hodně knížek na odreagování, nějaké romány, učení, malování, sudoku a nějak se domluvíme na společenské hry,"  

citovala plavkyni ČTK. 

Komu nejvíc věří čeští fanoušci? 

Nás samozřejmě zajímalo, komu z českých sportovců nejvíce věří naši fanoušci. V anketě LP-Life vyhrál lezec Adam Ondra.  

“Podle mě má největší šanci Adam Ondra, protože je stabilně ve špičce a je prostě nejlepší v lezení na obtížnost. Potom si myslím, že má šanci i cyklista Ondřej Cink, v současné době se hodně zlepšuje a jezdí pravidelně v top 5,” 

říká třiapadesátiletý Aleš. Velké šance fanoušci dávají i judistovi Lukáši Krpálkovi, který skončil v anketě druhý.  

“Za největší naději považuji Lukáše Krpálka, už na minulé olympiádě v Riu totiž ukázal, že umí vybojovat zlato,” 

říká třiadvacetiletá Kristýna.   

Který příběh vás zaujal nejvíc a kdo ze sportovců je do Tokia vaším favoritem? 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze