Snahou amerických zákonodárců je vyslechnout Donalda Trumpa, který je spojený s událostmi po výsledku prezidentských voleb, v nichž zvítězil jeho demokratický rival a současný šéf Bílého domu Joe Biden. Střety s policií si tehdy v Kongresu vyžádaly několik mrtvých a přes 100 zraněných. Veřejnost se v Tančícím domě naposledy rozloučila s architektem Vlado Miluničem. Přišly i některé známé osobnosti z oblasti architektury a veřejného života.
Výbor americké Sněmovny reprezentantů vyšetřující loňský útok na Kapitol si předvolá bývalého prezidenta Donalda Trumpa, aby podal svědectví v souvislosti s událostmi, při nichž dav jeho příznivců zaútočil na budovu amerického Kongresu v den potvrzování výsledku prezidentských voleb.
uvedl Bennie Thompson, předseda vyšetřovacího výboru.
U budovy Kongresu se loni 6. ledna shromáždily tisíce Trumpových stoupenců nespokojených s výsledkem prezidentských voleb. Stovky z nich vtrhly dovnitř. Po střetech s policisty zůstalo pět mrtvých a více než 100 zraněných.
Včera se veřejnost a některé známé osobnosti rozloučili s Vlado Miluničem, který nedávno zemřel. Akce se konala symbolicky v Tančícím domě, asi nejznámějším díle tohoto architekta chorvatského původu. Na rozloučení nechyběl například předseda České komory architektů Jan Kasl, náměstek primátora Petr Hlaváček nebo současný vlastník domu Max Skala.
K samotnému konceptu Tančícího domu na místě řekl historik architektury Petr Švácha, že za projektem stál ve velké míře také známý architekt Frank Ghery. Milunič chtěl do návrhu co nejvíce promítnout atmosféru tehdejší porevoluční doby. Hlavní myšlenkou, jak historik uvedl, bylo dát dům do pohybu a vytvořit rozevlátou uvolněnou a velkolepou stavbu na významném místě.
V letošní cenách za společenskou odpovědnost CDGs si odnesl první místo v sektoru Diverzita, rovnost a inkluze úřad vlády s projektem prevence domácího a sexuálního násilí. V kategorii Inovace, technologie a energie to pak bylo Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT s technologií S.A.W.E.R, které umí vyrábět ze suchého pouštního vzduchu pitnou vodu. Ve Vzdělání, zdraví a kvalitní život ocenila porota aplikaci Nepanikař, jež umožňuje najít mladým lidem psychologickou pomoc a sdílet problémy. Za Rozvojovou spolupráci, mír a partnerství se na první příčce umístila Modelárna LIAZ, jejíž bezpilotní helikoptéra nachází v Etiopii hlubinné vodní kapsy a zdroje pitné vody. Odborná porota vybírala v letošním 6. ročníku soutěže celkově z rekordních 326 přihlášených projektů.
Americká internetová televize Netflix zavádí od 3. listopadu levnější předplatné s reklamou. Bude k dispozici ve 12 zemích, Česká republika ale mezi nimi zatím není.
komentoval novinku manažer Netflixu Greg Peters.
Například v Německu stojí základní předplatné 7,99 eura, tedy 197 korun měsíčně. Předplatné s reklamou pak firma nabízí za 4,99 eura, což je v přepočtu 123 Kč.
Netflix tak reaguje na rostoucí počet konkurentů na streamovacím trhu v čase, kdy zákazníci už nechtějí za internetové televize tolik utrácet. Ostatní streamovací služby včetně Hulu, Disney+ a HBO Max už levnější předplatné podporované reklamami mají nebo je brzy nabídnou.
Zhruba 150 návštěvníků v Dubaji poprvé sledovalo létající auto od čínské formy Xpeng. Jedná se o dvoumístné elektrické letadlo pro vertikální vzlet i přistání, které se pohybuje díky osmi vrtulím.
Vůbec první létající auto se však vzneslo již v roce 2017 prostřednictvím slovenské společnosti AeroMobil. Ceny takových monster, které se pohybují rychlostí až 360 kilometrů za hodinu, dosahuje až okolo 35 milionů korun. Kormě vysokých nákladů je pak problémem zejména to, že nejsou zatím zařazena do jakéhokoliv standardního provozu.
Zdroje: ČTK, Reuters, CNN, Aktualne.cz