Top hledané
Výsledky (0)
Americká sněmovna bude zkoumat Trumpův podíl na násilnostech v Kongresu

Ranní ptáče: Bývalý americký prezident Trump byl předvolán před vyšetřovací výbor. Netflix kvůli reklamám zlevní

Radek Polák
14. října 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Trump má další problém

Snahou amerických zákonodárců je vyslechnout Donalda Trumpa, který je spojený s událostmi po výsledku prezidentských voleb, v nichž zvítězil jeho demokratický rival a současný šéf Bílého domu Joe Biden. Střety s policií si tehdy v Kongresu vyžádaly několik mrtvých a přes 100 zraněných. Veřejnost se v Tančícím domě naposledy rozloučila s architektem Vlado Miluničem. Přišly i některé známé osobnosti z oblasti architektury a veřejného života.

Trumpa možná čeká obhajoba před vyšetřovacím výborem

Výbor americké Sněmovny reprezentantů vyšetřující loňský útok na Kapitol si předvolá bývalého prezidenta Donalda Trumpa, aby podal svědectví v souvislosti s událostmi, při nichž dav jeho příznivců zaútočil na budovu amerického Kongresu v den potvrzování výsledku prezidentských voleb.

„Je to člověk, který stojí v centru toho, co se 6. ledna stalo. Takže ho chceme slyšet,“

uvedl Bennie Thompson, předseda vyšetřovacího výboru.

Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748
Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748, Praha 6

U budovy Kongresu se loni 6. ledna shromáždily tisíce Trumpových stoupenců nespokojených s výsledkem prezidentských voleb. Stovky z nich vtrhly dovnitř. Po střetech s policisty zůstalo pět mrtvých a více než 100 zraněných.

Poslední rozloučení s Vlado Miluničem proběhlo v Tančícím domě

Včera se veřejnost a některé známé osobnosti rozloučili s Vlado Miluničem, který nedávno zemřel. Akce se konala symbolicky v Tančícím domě, asi nejznámějším díle tohoto architekta chorvatského původu. Na rozloučení nechyběl například předseda České komory architektů Jan Kasl, náměstek primátora Petr Hlaváček nebo současný vlastník domu Max Skala.

K samotnému konceptu Tančícího domu na místě řekl historik architektury Petr Švácha, že za projektem stál ve velké míře také známý architekt Frank Ghery. Milunič chtěl do návrhu co nejvíce promítnout atmosféru tehdejší porevoluční doby. Hlavní myšlenkou, jak historik uvedl, bylo dát dům do pohybu a vytvořit rozevlátou uvolněnou a velkolepou stavbu na významném místě.

Otevřít v galerii (4)
Tančící dům stojí od 90. let na vltavském nábřeží
Tančící dům stojí od 90. let na vltavském nábřežíZdroj: Pixabay

Nejlepší projekty společenské odpovědnosti vyhlášeny

V letošní cenách za společenskou odpovědnost CDGs si odnesl první místo v sektoru Diverzita, rovnost a inkluze úřad vlády s projektem prevence domácího a sexuálního násilí. V kategorii Inovace, technologie a energie to pak bylo Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT s technologií S.A.W.E.R, které umí vyrábět ze suchého pouštního vzduchu pitnou vodu. Ve Vzdělání, zdraví a kvalitní život ocenila porota aplikaci Nepanikař, jež umožňuje najít mladým lidem psychologickou pomoc a sdílet problémy. Za Rozvojovou spolupráci, mír a partnerství se na první příčce umístila Modelárna LIAZ, jejíž bezpilotní helikoptéra nachází v Etiopii hlubinné vodní kapsy a zdroje pitné vody. Odborná porota vybírala v letošním 6. ročníku soutěže celkově z rekordních 326 přihlášených projektů.

Otevřít v galerii (4)
Sexuální násilí bylo jedním z témat projektů společenské odpovědnosti
Sexuální násilí bylo jedním z témat projektů společenské odpovědnostiZdroj: Freepik

Netflix bude někde díky reklamám levnější

Americká internetová televize Netflix zavádí od 3. listopadu levnější předplatné s reklamou. Bude k dispozici ve 12 zemích, Česká republika ale mezi nimi zatím není. 

Základní předplatné s reklamou doplňuje naše stávající základní, standardní a prémiové předplatné bez reklam,"

komentoval novinku manažer Netflixu Greg Peters.

Například v Německu stojí základní předplatné 7,99 eura, tedy 197 korun měsíčně. Předplatné s reklamou pak firma nabízí za 4,99 eura, což je v přepočtu 123 Kč.

Netflix tak reaguje na rostoucí počet konkurentů na streamovacím trhu v čase, kdy zákazníci už nechtějí za internetové televize tolik utrácet. Ostatní streamovací služby včetně Hulu, Disney+ a HBO Max už levnější předplatné podporované reklamami mají nebo je brzy nabídnou.

Otevřít v galerii (4)
Netflix je jednou z nejsledovanějších platforem
Netflix je jednou z nejsledovanějších platforemZdroj: Pixabay

Další létající auto na obzoru

Zhruba 150 návštěvníků v Dubaji poprvé sledovalo létající auto od čínské formy Xpeng. Jedná se o dvoumístné elektrické letadlo pro vertikální vzlet i přistání, které se pohybuje díky osmi vrtulím.

Vůbec první létající auto se však vzneslo již v roce 2017 prostřednictvím slovenské společnosti AeroMobil. Ceny takových monster, které se pohybují rychlostí až 360 kilometrů za hodinu, dosahuje až okolo 35 milionů korun. Kormě vysokých nákladů je pak problémem zejména to, že nejsou zatím zařazena do jakéhokoliv standardního provozu.

Otevřít v galerii (4)
Dubaj byla místem, kde se nový létající automobil představil
Dubaj byla místem, kde se nový létající automobil představilZdroj: Freepik

Zdroje: ČTK, Reuters, CNN, Aktualne.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze