Americký herec Robert de Niro vyzdvihl nutnost usilovného boje za demokracii kvůli vládě prezidenta Donalda Trumpa v USA během projevu v Cannes. Polsko čelí zahraničnímu vměšování na Facebooku během vrcholící kampaně před prezidentskými volbami. Česko a Slovensko se v průzkumech veřejného mínění vzdalují v ochotě bránit svou vlast. Merz poprvé hovořil v německém parlamentu jako kancléř, chystá největší evropskou armádu.
Hollywoodský herec Robert De Niro využil svůj projev při přebírání ceny na filmovém festivalu v Cannes ke kritice amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jednaosmdesátiletý De Niro v úterý na akci na jihu Francie přebíral Zlatou palmu za celoživotní dílo.
"V mé zemi bojujeme jako o život za demokracii, kterou jsme kdysi považovali za samozřejmost. To se týká nás všech tady, protože umění je demokratické, umění je inkluzivní a spojuje lidi, jako dnes večer. Umění hledá pravdu. Umění zahrnuje rozmanitost, a proto je umění hrozbou. Proto jsme hrozbou pro autokraty a fašisty. Americký filištínský prezident se nechal jmenovat šéfem jedné z našich předních kulturních institucí (Kennedyho centra). Snížil financování a podporu umění, humanitních věd a vzdělávání,"
řekl v projevu podle CNN Robert de Niro v Cannes.
Polsko ve středu uvedlo, že odhalilo možný pokus o vměšování do prezidentské kampaně prostřednictvím reklamy na Facebooku, která mohla být financována ze zahraničí, což platforma sociálních médií popřela. Evropské vlády jsou v pohotovosti kvůli známkám vměšování do voleb od chvíle, kdy Rumunsko v prosinci zrušilo probíhající prezidentské volby kvůli obvinění z ruského vměšování, které Moskva popřela.
V neděli se koná první kolo polských voleb, v němž se utkají liberální varšavský starosta Rafal Trzaskowski, vysoce postavený člen vládnoucí strany Občanská platforma, s historikem Karolem Nawrockim, který vede polský Institut národní paměti, a krajně pravicovým nacionalistou Slawomirem Mentzenem, uvedla agentura Reuters.
Podle průzkumu veřejného mínění Globsec by většina Čechů neváhala bránit svou zemi v případě vojenského ohrožení. Průzkum porovnával situaci v zemích střední Evropy a v regionu uvedlo méně než polovina respondentů na otázku ohledně obrany vlasti negativně jen na Slovensku.
"Slovensko je výjimkou v celém regionu, neboť jen 49 procent lidí by šlo bojovat za vlastní zemi. Každým rokem se ukazuje, že Češi a Slováci si nejsou podobní. Propast mezi oběma bratskými zeměmi začíná být mnohem větší"
řekla na tiskové konferenci analytička Centra pro demokracii a odolnost Globsecu Katarína Klingová podle ČTK.
Nový německý kancléř Friedrich Merz ve středu prohlásil, že se bude snažit sjednotit přístup Evropy a USA k Ukrajině, umožní své zemi vybudovat nejsilnější evropskou konvenční armádu a učiní z největší evropské ekonomiky opět "lokomotivu růstu".
Konzervativní vůdce se ujal úřadu před týdnem poté, co v únoru zvítězil ve volbách, a ukončil tak půlroční období, kdy nejlidnatější členský stát Evropské unie neměl vládu s parlamentní většinou. Již podnikl řadu cest ke spojencům v EU a navštívil Kyjev se svými francouzskými, polskými a britskými protějšky. "Evropa od nás něco očekává," řekl Merz ve svém prvním politickém projevu v parlamentu a slíbil, že "našim partnerům a přátelům nabídneme spolehlivost a předvídatelnost," informovala agentura AP.