Top hledané
Výsledky (0)
Vladimir Osečkin je oceňovaným ruským lidskoprávním aktivistou.

Ruský aktivista Osečkin: za hrdinstvím se skrývají otazníky

Radim Červenka
12. září 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Setkání Vladimira Osečkina a Andreje Medvěděva v Norsku

Investigativní reportáž novinářů z webu Proekt.media vzbudila rozruch, jelikož poukázala na podivná místa v příběhu uznávaného lidskoprávního aktivisty Vladimira Osečkina. Ten upozornil na nelidskost v ruských věznících, ale další informace, které publikovala jeho webová platforma Gulagu.net je pochybné kvality a podle investigativců může za publikovanými informacemi být snaha o vysokou sledovanost na sociálních sítích.

Lidskoprávní aktivista Vladimir Osečkin vstoupil do veřejného povědomí díky svému webu Gulagu.net. Jak samotný název napovídá, stránka začala zveřejňovat fotografie a videozáznamy, které odhalují nelidské zacházení s vězni v ruských káznicích a trestaneckých táborech.

Ačkoliv se celá věc dostala k ruskému soudu, odpověď režimu na sebe nenechala dlouho čekat a ruské úřady vydaly v roce 2021 na Osečkina zatykač. Pro zahraniční média tehdy uvedl, že je to ideální pro popularizaci jeho webového projektu. Tou dobou už žil ve Francii a reálného zatčení se tak nemusel příliš obávat.

Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178, Praha 10

Záchrana ex-wagnerovce

Světová média pak zaujala další z jeho akcí, kdy se zasadil o útěk člena žoldnéřské skupiny tzv. Wagnerovců, jejichž vůdce Jevgenij Prigožin nedávno zahynul ve zříceném letadle. Jak potvrzují tehdejší fotografie (viz úvodní foto), Osečkin se s ex-wagnerovcem Andrejem Medvěděvem objímal po-té, co se ruskému vojákovi podařilo uprchnout do Norska. Sám Medvěděv uvedl, že byl svědkem krutosti ostatních žoldnéřů a mimo jiné popsal zabití dezertéra Jevgenije Nužina, kdy byl ubit ostatními vojáky kladivem, což ho začalo děsit i ve vztah k jeho vlastnímu životu.

Pro útěk se Medvěděv rozhodl, když mu velení soukromé Prigožinovy armády opakovaně prodlužovalo kontrakt bez jeho vědomí a nabyl pocitu, že o své vlastní vůli nebude moci vojenskou skupinu opustit. Jenže právě nad příběhem Andreje Medvěděva vyvstaly otazníky ohledně role oceňovaného představitele ruské opozice Osečkina.

Mezi oběma muži došlo ke konfliktu nejasné podstaty a Osečkin začal tvrdit o Medvěděvovi, že je agentem ruské tajné služby FSB. O celou záležitost se tak začali zajímat novináři a narazili na řadu nesrovnalostí v příbězích, kterými zásoboval zahraniční média.

"Investigace, která dokládá, že nelze slepě věřit ruským "opozičníkům" v zahraničí. Může se stát, že jde o hochštaplera,"

okomentoval na síti X text pochybující o pravosti některých Osečkinových tvrzení komentátor Alexandr Mitrofanov, který pochází z Ruska a stále sleduje tamější dění.

Putin jedl lidské maso a další senzace

Investigativní novináři ze serveru Projekt.media se s ruským opozičním lidskoprávním aktivistou setkali v jeho domě ve městě Biarritz na francouzském pobřeží, kde vlastnil řadu nemovitostí i ruský prezident Vladimir Putin. Osečkin jim měl předložit písemné důkazy o plánech na jeho zavraždění, ty však novináři v jeho sídle neviděli.

Následně poukázali na řadu příběhů publikovaných na webu Gulagu.net, v níž se ukrývá řada bílých míst. Jedním z nich je už i zmíněná evakuace Andreje Medvěděva a dalších ruských vojáků, kterou však, jak se ukázalo, Osečkin nerealizoval, ale "jen" o ní informoval na svém webu.

Podivných míst je v Osečkinově práci podle Projektu více. Například tvrdil, že Jevgenij Prigožin podával Putinovi v jedné ze svých restaurací lidské maso, což nejde potvrdit ani vyvrátit, ale senzacechtivost je v informaci patrná. Podobně tvrdil Osečkin v roce 2022, že má plány Ruska na útok proti Japonsku, který se podle něj měl realizovat. Osečkinově internetové stránce zároveň začala stoupat sledovanost a stejně tak jeho účtům na sociálních sítích.

Publikované informace pak vyvolaly diskuzi mezi Osečkinovymi zastánci, podle některých může jít o kampaň za účelem poškození jeho osoby. Osečkin a jeho zastánci pak pokračují v označování dalších lidí za agenty FSB, zejména ty, kteří stojí za reportáží serveru Projekt.

"Tato obvinění jsou přímou reakcí na investigaci publikovanou včera Badaninovými novinami o tom, jak Osečkin očividně lhal a svým způsobem podváděl, aby dosáhl prominentního postavení v lidskoprávním světě,"

okomentoval diskuzi Kevin Rothrock, editor anglojazyčné mutace ruské mediální platformy Medúza, která byla zakázána kremelským režimem.

Zdroje: proekt.media, ct24.ceskatelevize.cz, twitter.com, gulagu.net

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze