Top hledané
Výsledky (0)
O koronaviru, dopadu na plíce a dechu

Rychlá zpověď - primář plicního oddělení Jiří Votruba: Nejvíc mě motivují pacienti

Kateřina Ostrejšová
22. prosince 2020
+ Přidat na Seznam.cz
7 minut

Jiří Votruba je primářem I. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze již deset let. Mimo jiné je i autorem knihy Plicní rakovina. Většina pacientů pozitivních na Covid-19 si stěžuje na dušnost a špatné dýchání. Nás zajímalo, jak přesně koronavirus napadá plíce. V rozhovoru pro LP-Life.cz otevřeně hovořil i o prvních nakažených v nemocnici a testování léku favipiravir. Plošné uzavření sportovišť je pro něj peklo. 

Vzpomínáte si na moment, kdy VFN začala přijímat první pacienty s nákazou koronaviru?  

Neměl jsem příliš prognostické úvahy, ale honilo se mi hlavou to, že je tady zase pěkně hnusná virová pneumonie (zápal plic). Máme každý rok několik typů takových pneumonií, které jsou někdy víc hnusné, někdy míň. Tehdy jsem měl ale pocit, že tahle je opravdu pěkná, protože nález na CT a snímcích hrudníku u pacientů je velice barvitý.   

Mohl se už tehdy ze zdravotnického hlediska očekávat takhle rychlý a masivní vývoj té nemoci?  

Je masivní vývoj výskytu pozitivních lidí, což vůbec nemusí znamenat  masivní vývoj počtu nemocných. Další věc, že to, co vidíme je nástup lidí, kteří jsou s koronavirem v nemocnici. To ale zase neznamená, že jsou tam nemocní na koronavirus. Nárůst těch, co na tuhle zemřou určitě je. Nicméně kdybychom se podívali do našich statistik, tak zjistíme, že jsou to pacienti, kteří ho mají v době úmrtí, nikoliv, že na něj umřeli. Čili můj pocit z toho celého je, že to je ne úplně dokonale popsaný výskyt jinak obvyklých virových pneumonií, který vídáme každých pár let a že je kolem toho vytvořené obrovské promo. Koronavirus má zřejmě hodně peněz, takže si dokáže zajistit promo.   

Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy

Jaký názor máte na ta nařízení. Myslíte si, že kdyby se to v létě tolik nevypustilo, tak by druhá vlna vůbec nemusela probíhat? 

Myslím si, že je třeba chránit oslabené a nemocné jedince, kteří jsou teď opravdu v ohrožení. Že není žádný důvod k tomu, abychom zavírali školy, hospody a podobně. Já ten důvod nevidím a ani jsem od našich epidemiologů neslyšel žádné přesvědčivé důvody, aby se tak dělo. Že se tak děje v celém světě neznamená, že to je správně. To je první věc. Je určitě dobře, když jsou na sebe lidi ohleduplní. Když jde člověk za svým dědou, tak si vezme ústenku a koupí mu respirátor, vitamín D a další léky, které mu pomůžou překonat to rizikové období. Protože teď je rizikové období, nejen na koronavirus, ale i na chřipky a další zlé nemoci.  

Zmínil jste chřipku. Lze koronavirus považovat za chřipku nebo ne?

Jsou to úplně jiné nemoci. Jinak se to chová, jinak to vypadá, má to jiné symptomy a radiologický rozvoj, prostě jiná choroba. Zajímavé je potom ptát se, jestli mají i stejný dlouhodobý důsledek, protože to je podobné. Jelikož obě dvě vedou k ARDS (akutní postižení plic u dospělých), tak mají podobné plicní dlouhodobé důsledky. Akorát se neví, jestli koronavirus těch dlouhodobých následků nemá víc. Má ale ještě zajímavé další projevy - neurologický, kardiologický důsledek. To jsou věci, které moc u chřipky nevidíme.   

Pozitivní pacienti si většinou stěžují na dušnost a špatné dýchání. Jak covid-19 napadá plíce? 

Onemocnění má několik fází. Nejčasnější je fáze cévní, takové té celkové zánětlivé odpovědi. To je hrozně zajímavý, protože ta je mnohem silnější, než třeba u té chřipky. A potom se chytá v plicní tkáni, kde dělá taková ložiska zánětu. Navíc ještě tenhle koronavirový zánět má tendenci mít sekundární infekce (bakteriemi nebo velmi často houbami), což je také zajímavé, není to typické pro všechny viry, je to mnohem častější než u chřipky.   

Nedávno se objevila na trhu novinka, pomocí níž by se pacienti mohli vyšetřit bezdrátovými sondami. Jak by tento přístroj mohl pomoci v boji proti koronaviru? 

Vyšetřování pacientů bezdrátovými sondami by šlo sonograficky, protože u koronaviru vyšetřujeme krev, hleny, radiologii a sonografii. Pravděpodobně myslíte sonografické vyšetření, bezdrátové, a to je něco, co už známe, co je na trhu asi tři roky. Jsme schopni s tím pracovat, pokud by nám to někdo dodal. Sonografické vyšetření je dobré v akutních případech, kdy si řekneme, že ten pacient už má jasný zánět plic a tím pacienty rozdělíme do nějakých skupin. 

Všeobecná fakultní nemocnice byla jedna z prvních, která měla možnost testovat favipiravir a remdesivir. Jak pomohly tyto léky pacientům s covid-19?  

Ještě nemůžeme hodnotit, protože pacientů bylo příliš málo na to, abychom mohli dělat nějaké klinické závěry. A navíc protože jsme ten lék měli a máme k dispozici, tak neděláme žádnou randomizaci, že ho někdo dostane a ten druhý nedostane. Můj subjektivní pocit je, že favipiravir, který jsme tady dávali a dáváme, asi funguje.  

Objevilo se spoustu článku a teorií o tom, že ti, co pijí alkohol nebo kouří cigarety jsou daleko víc odolní proti nákaze. Co je na tom pravdy?

Nikdo neví. Co se týče alkoholu, tak ten je imunosupresivní. Člověk by musel být neustále v lihu aby měl takovou hodnotu alkoholu v krvi, že by zabíjela viry. Takže s tím alkoholem si myslím, že je to hloupost.  

Co se týče kouření, to vím líp. Určitě je to tak, že chronicky kouřící lidi, kteří mají zničené plíce kouřením a nakazí se, tak mají daleko větší problém a mnohem pravděpodobněji mohou zemřít. Je ale pravda, že na nevelkém vzorku asi 300 lidí v Itálii bylo předběžně popsáno, ne prokázáno, ale popsáno, že aktivní kuřáci mají o něco menší šanci, že koronavirus dostanou. Nerad bych z toho dělal nějaké závěry. Je to jedna, a ještě navíc nezaslepená studie, protože tuhle studii nikdo zaslepovat nebude. Že by všichni začali kouřit proto, aby nedostali koronavirus, je samozřejmě nesmysl.  

Jak je to se sportem? Může nám nějakým způsobem pomoci s imunitou v tomto případě a snížit možnost nákazy?  

Jasně! Sport udělá všechno. Sport vám zlepší náladu, imunitu a obranyschopnost proti virům. Čili to, že se teďka nemůže sportovat a že mi zavřeli tělocvičnu, to mě straně naštvalo. Nejraději bych někoho potrestal. 

Jsme schopni trénovat náš dech a ovlivnit objem plic? 

Skutečně trénovat dech lze a my máme dokonce speciální rehabilitační lékaře a sestry, kteří jsou schopni trénovat brániční dýchání a dýchání hrudní stěnou. Jsou to techniky, které jsou dobře nacvičitelné, dýchání proti odporu, aktivní stimulace svalů. Takže ano, je to určitě možné a každý by měl být schopný se takové techniky naučit, pokud o to má zájem.  

Jaký máte názor na meditační dechová cvičení? Děláte i vy sám nějaké? 

Já osobně nedělám. Jednou jsem absolvoval nějaký kemp s jógou, kde jsem málem zemřel. To bylo fakt strašný. Šel jsem tam vzhledem k tomu, že to byl Fighters kemp. Potom se to ale vyvrbilo tak, že Fighters kemp je pouze dvě hodiny denně a zbytek je jóga a veganské jídlo. Nějak jsem to vydržel. Jóga je opravdu těžká! Bylo tam právě i meditační cvičení, což mi celkem nic neříká, protože to neumím. Ale nemám vůbec nic proti tomu, když to někdo opravdu dobře umí, tak se tím může zklidnit, může se tím harmonizovat, mít ze sebe dobrý pocit. To je podstatný i pro to, aby měl člověk dobrou imunitu, pozitivní vztah k životu. Když to někdo bude dělat dobře a dlouho, pak blahopřeju!  

Vy už jste toho spoustu vystudoval a prožil. Je ještě někdo, kdo vás dokáže motivovat a posouvat dál? 

Úplně vážně, pořád mě motivují pacienti. Je to úžasný. Každý je trochu jiný a každý z nich má jiný problém.  

Naše plíce

Otevřít v galerii (2)
Nadační fond Naše plíce
Nadační fond Naše plíceZdroj: Naseplice.cz

Jako mediální partner realitní kanceláře Y&T Luxury Property bychom vás rádi spolu s panem primářem Votrubou vyzvali k podpoře sbírky pořádané Nadačním fondem Naše plíceDarujme plicní ultrazvuk VFN na Karláku.
Naše plíce, založené realitní kanceláří během první vlny pandemie COVID-19, se věnují podpoře léčby respiratorních onemocnění u dospělých a dětí.

"Jsem primářem plicního oddělení nemocnice na Karláku. Již 10 let pomáháme pacientům bojovat proti plicním onemocněním. Vyzýváme vás, prosím, přispějte na ultrazvukový přístroj pro včasnou diagnostiku onemocnění plic. Více informací jak přispět najdete na naseplice.cz."

A proč spojení realitního byznysu a péče o zdravé plíce? Elena Jakubovič, zakladatelka realitní kanceláře Y&T Luxury Property, a její tým věří, že dobře vybraný dům nebo byt, je tím místem, kde se vám bude dýchat s lehkostí. A tento pocit by měli zažívat všichni. 

Děkujeme!

Otevřít v galerii (2)
Bezdrátová ultrazvuková sonda HEALCERION SONON 300L
Bezdrátová ultrazvuková sonda HEALCERION SONON 300LZdroj: Promedica-praha.cz

Rychlá zpověď:

Chtěl jste někdy studium medicíny vzdát?

Ne.

Co vás na vaší práci baví úplně nejvíc?

Baví mě práce s lidmi, technikálie, možnost spojení práce rukama a hlavou.

Jak jste oslavil vaše dokončení studia medicíny?

Nijak.

Co nejraději děláte ve volném čase, když jste sám?

Nejraději chodím po horách, hraju hry a všímám si ostatních lidí.

Z čeho mají vaši pacienti obvykle největší strach?

Z nádorů a většinou je to nelogické, protože jsou horší nemoci, než jsou nádory.

Jaké je vaše nejoblíbenější místo tady v Česku?

Milanovice, to je taková díra vedle Protivína.

Jaké tři věci byste si zval s sebou, kdyby jste se objevil na pustém ostrově?

Rodinu a bronchoskop. Stačí dvě?

Z čeho máte vy osobně největší strach?

Z neschopnosti a impotence v práci i životě.

Co si nejčastěji uvaříte doma?

Vaříme si různé věci, ale já hodně griluju.

Říká se, že trocha červeného vína je zdravá. Ano nebo ne?

Rozhodně! I víc.

Co nejzbytečnějšího jste si kdy koupil?

Auto.

Jaké je vaše jedno přání letos pod stromeček?

Míň hloupých lidí.

Co byste vzkázal všem studentům medicíny?

Jestli nechtějí studovat něco jiného.

Kam vyrazíte tento víkend?

To je hodně špatný vtip. Nikam!
DOTAZOVANÝ SE PTÁ REDAKTORA:

Kam vyrazíte tento víkend?

Domů na Vysočinu.
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze