Top hledané
Výsledky (0)
O plicních chorobách, další vlně koronaviru po očkování a zdravém životním stylu

Rychlá zpověď - primářka plicního oddělení MUDr. Jana Keilová: Většina pacientů s pozitivním covidem jsou neočkovaní

Šárka Kabátová
03. listopadu 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty

Sympatická MUDr. Jana Keilová patří mezi české specialisty na léčbu plicních onemocnění. Je už osmnáct let primářkou plicního oddělení v Oblastní nemocnici Kladno, ale o své pacienty se zde s plným nasazením stará už více než třicet let. Spolu se svým týmem pečuje o pacienty s onemocněním dýchacích cest, a to jak zánětlivých, tak i těch nádorových. Poskytují nejen centrovou léčbu, ale i tu diagnostickou. Jejich záběr je opravdu široký. V rozhovoru pro LP-Life.cz se rozpovídala o tom, jak se dá předcházet plicním chorobám, o třetí očkovací dávce proti covidu a o pacientech s dlouhodobými potížemi po této prodělané nemoci.

Jste specialistka na léčbu plicních onemocnění a vedete v Oblastní nemocnici Kladno plicní oddělení, kde se léčí pacienti s různými plicními chorobami. Které jsou ty nejčastější a naopak nejvzácnější?

Nejčastější je chronická nemoc plicní u kuřáků, těch je samozřejmě nejvíc. Potom astma, to se dělíme s alergology. A nejvzácnější jsou asi intersticiální plicní procesy.

Při prevenci a péči o své zdraví jen málokdo myslí na plíce. Přitom jde o nesmírně důležitý orgán. Jeho poškození je dokonce třetí nejčastější příčinou úmrtí. Jak se dá v běžném životě předcházet plicním chorobám a jak by se měl každý z nás starat o své plíce co nejlépe?

Rizikový faktor je jednoznačně kouření. Měli bychom se postarat, abychom sportovali a měli zdravou výživu. Tím vlastně podpoříme celkový stav celého organismu.

Pronájem historického bytu 3+kk na Praze 1
Pronájem historického bytu 3+kk na Praze 1, Praha 1

Jakou radu jako plicní lékařka byste dala všem, kteří chtějí správně a efektivně dýchat a zlepšit tak objem svých plic? A je to důležité?

Tak opět v tom hraje velkou roli sport a nemyslím jenom aktivní náročný sport. Stačí turistika, jízda na kole a jistě správné dýchání, to je strašně důležité.

V současné době je velmi aktuální i nákaza novým koronavirem a jeho mutacemi. V jakém počtu se od počátku výskytu této nové choroby na vašem oddělení takoví pacienti vyskytují a jakou jim poskytujete péči? Jak je léčíte?

Léčíme je standardním způsobem. Na jaře se naše oddělení změnilo na covidové oddělení, ale jenom pro pacienty s lehčími stavy. Léčíme je tak, jak je doporučeno. Nyní k nám už většinou přicházejí pacienti s potížemi po covidu a začínají být hospitalizováni bohužel opět i ti s covidem.

Předpokládala jste vy osobně zvýšení nakažených koronavirem s přicházejícím podzimem a klesajícími teplotami? A jaký je váš odhad do konce letošního roku?

Odhad nemám, ale očekávala jsem to, protože je to něco podobného jako s jiným virovým onemocněním.

Byl některý váš pacient s tímto onemocněním opravdu na hraně života a smrti a podařilo se vám ho zachránit?

Několik takových pacientů tady bylo, ale my jsme je většinou přeložili na jednotku intenzivní péče, kde se jim to jistě z padesáti procent podařilo.

Další kategorie nemocných vznikla právě v souvislosti s koronavirovou pandemií a lidé s dlouhodobými potížemi po covidu tvoří zcela novou a početnou kategorii pacientů. Jakou péči poskytujete právě těmto pacientům a jaké konkrétní potíže se u nich vyskytují?

Potíže jsou různé, ale ty, co se týkají nás, jsou většinou kašel, dušnost a bolesti na hrudníku. Pak je spousta potíží, které spadají pod neurologii a ortopedii. Naše pacienty posíláme na dechovou rehabilitaci. Samozřejmě ve stádiu, kdy přijdou, jsou eventuálně ještě léčeni léky, většinou se jedná o kortikoidy a v úvahu přichází i lázeňská péče.

Co vy a očkování proti covidu? Většina generací staršího a středního věku je již proočkována a momentálně se často vedou různé diskuse o té nejmladší generaci, a to jsou naše děti. Jaký je váš názor?

Já jsem jistě pro očkování, ale samozřejmě je to trošku citlivější téma, protože u těch nejmenších dětí ještě nebylo ukončeno sledování na větším počtu dětí. Navíc rodiče jsou jistě citliví na zdraví svých dětí. Takže asi opatrně, ale já bych byla pro očkování.

Několik nemocnic a zdravotnických zařízení v Česku využívá při léčbě pacientů s covidem a pacientů s postcovidovým syndromem MLS laser. Vaše oddělení mezi ně patří. Jak vám tento přístroj pomáhá ve vaší práci a jaký přínos má pro vaše pacienty?

Přístroj nespadá přímo pod naše oddělení, spadá pod rehabilitaci. Když zde leželi pacienti během covidu, tak bylo tímto přístrojem ošetřeno i několik našich pacientů. Úplné zkušenosti s výsledky této léčby zcela zatím nemám, ale víceméně z informací mých kolegů to mělo výsledek pozitivní ve smyslu toho, že se zabránilo dlouhodobým následkům tohoto onemocnění.

Spolupracujete s nadačním fondem Naše plíce, který byl založen během první vlny pandemie COVID-19. Věnuje se podpoře léčby respiračních onemocnění u dospělých a dětí. V rámci této kooperace momentálně probíhá sbírka na další přístroj pro vaše oddělení. O jaký přístroj se jedná konkrétně a v čem tkví jeho přínos v péči o pacienty?

Jedná se o ultrazvukový přístroj, který by nám velmi pomohl, protože je mobilní. Nemuseli bychom žádat o pomoc jiné oddělení, konkrétně rentgenologické, které nám sice vychází vstříc, ale není to přece jenom při ruce. Pomohlo by nám to při diagnostice onemocnění, v zaměření patologických nálezů na plicích a mohli bychom s přístrojem pracovat přímo na lůžkovém oddělení.

Za LP-Life.cz vám přeji, aby se přístroj na vaše oddělení dostal co nejdříve a moc vám děkuji za rozhovor.

Já také děkuji, hlavně nadaci Naše plíce.

Rychlá zpověď:

Kdy jste se rozhodla pro profesi plicní lékařky?

V posledním ročníku na gymnáziu. Předtím jsem o tom vůbec neuvažovala.

Vaše nejzajímavější lékařská zkušenost?

Náš interní obor se specializací toho plicního je tak pestrý, že musím přiznat, že momentálně nevím.

Povinné očkování proti onemocnění covid nebo svobodná volba?

Podle mě povinné očkování osob, které pracují s jinými lidmi.

Existuje nějaký důvod, proč by někdo neměl dostat vakcínu proti covidu?

Jedině ze zdravotních důvodů, jiné kontraindikace nemám.

Měl by být další ministr zdravotnictví lékař?

Myslím si, že to není nezbytně nutné.

Čím vás dokáže naštvat či zklamat pacient?

Když je netrpělivý a vidí, že je tady spousta lidí a je hrubý na personál.

Očkování třetí dávkou vakcíny i pro ty, kteří už prodělali covid?

Ano, určitě s tím souhlasím, protože si myslím, že protilátky budou jistě klesat. Zatím nejlepší, co se vymyslelo, je, že se očkování posílí další dávkou a uvidí se, co bude dál.

Přichází další vlna epidemie. Očekáváte dle zvýšeného počtu pacientů další lockdown?

Ano, očekávám.

Kdy dýchat nosem a kdy ústy?

Tak to opravdu nevím. Asi v případě, když mám rýmu, tak budu dýchat ústy. Na tuto otázku neumím odpovědět.

Okusila jste někdy v životě hříšnou cigaretu nebo jste celý život nekuřačka?

Jsem celý život nekuřačka.

Je nutné očkování i pro občany s dostatečným množstvím protilátek?

Myslím si, že ano, protože se nemůže stále kontrolovat hladina protilátek. A jestli je jednou dostatečná, za měsíc to může být úplně jinak.

Jedná se momentálně s narůstajícím počtem nakažených covidem o „epidemii neočkovaných“?

Nejsem si tak úplně jistá. Nemám na to zcela vyhraněný názor. Ale samozřejmě většina pacientů, které zde máme s pozitivním covidem, jsou neočkovaní.

Co si nejraději obléknete místo bílého lékařského pláště?

Všechno černé.

Co je podle vás nejdůležitější pro to, abychom byli zdraví?

Důležitý je pohyb a určitě jakýkoliv sport. Může to být jenom turistika, nemusí to být aktivní sport. Ale samozřejmě chápu, že ne každý je toho schopen.
DOTAZOVANÝ SE PTÁ REDAKTORA:

Sportujete?

Strašně ráda. Nemohu bez sportu vůbec žít.
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze