Top hledané
Výsledky (0)
Je jasné, že inteligentní technologie mají výrazný vliv na formování našich budoucích komunit, mnohá města jsou v různých fázích inovace. Kdo nám může být inspirací a jaké jsou vize Prahy?

„Smart Cities“: Zajistí nám inovace lepší život?

Mgr. Jana Höger
23. října 2018
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Smart cities, towns of the future

Chytrá města - co to vlastně je?

Smart Cities se dá označit za koncept, který staví na digitálních, informačních a komunikačních technologiích se snahou zvýšit kvalitu života ve městech. Využívání nových moderních technologických „zdrojů“ přispívá ke zlepšení našeho životního prostředí. V dnešní době je to hodně skloňované spojení, protože určitě všichni toužíme zachovat si krásu naší planety Země.

Organizace The United Nations předpovídá, že do roku 2050 bude téměř 70 % světové populace žít v městském prostředí, které bude mít stabilní, udržitelné veřejné služby a bezpečnost. Inteligentní města tak budou muset být plně připravena splnit tuto realitu. Chytrá města v sobě pojímají oblasti, jako jsou infrastruktura, ekonomika, životní prostředí či bydlení.

Před českou metropolí stojí nové výzvy

Do roku 2030 by občané Prahy měli pociťovat výraznou změnu, co se týče dopravní mobility. Výjimkou by neměla být ani luxusní samořiditelná auta a elektromobily v rychlonabíjecích stanicích. Ve sdílené dopravě si můžete půjčit kola, nebo elektrokoloběžky. 

Ve vaší aplikaci na smartphonu v budoucnu uvidíte, kde v metru je poloprázdný vagon. Moderní technologie návštěvníkům nabídnou zajímavosti po celé Praze a univerzální turistická karta usnadní pohyb po městě a vstup na hlavní atrakce. Projekt zelené střechy na pražských budovách může pomoci v boji proti tzv. tepelným ostrovům, kdy se ohřívají jak betonové plochy rozpálené sluncem, tak i samotný vzduch. Právě zelené střechy dokážou tento efekt výrazně zredukovat.

Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní
Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní, Praha 5

Barcelona, Stockholm, Amsterdam: tam to už funguje

Můžeme zmínit například Barcelonu. Ta svůj smart přístup uplatňuje na zeleni, a to konkrétně ve svých parcích. Neuvěřitelných 68 % ploch veřejných parků je pečlivě monitorováno a posléze zásobováno vodou. Úspora je na místě, a to se vždy vyplatí.

Amsterdam se zabývá problémem znečištění tím, že instaluje budky na stromech „Tree Wifi“, které navíc vytvářejí síť s bezplatnou WiFi, pokud jsou hladiny znečištění vzduchu zdravé. Zařízení WiFi je připojené ke stromu a obsahuje senzory, které měří úrovně znečištění vzduchu uvolněné ze spalovacích procesů v okruhu 100 metrů.

Stockholm si zakládá na své dopravní infrastruktuře. Městská komplikovaná síť veřejné dopravy se skládá z trajektů, vysokorychlostních vlaků, až 2000 městských autobusů, 1000 místních vlaků a trolejbusů (většina z nich jezdí na zelenou energii). Vozidla veřejné dopravy přijímají své palivo vyrobené ze dvou čistíren odpadních vod. Město také usiluje o samořidelné autobusy.

Není to sen?

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze