Top hledané
Výsledky (0)
Podvody na internetu už dávno necílí jen na starší.

Sociálními sítěmi se šíří podvody, lidé přichází i o stovky tisíc. Na co si dát pozor?

Barbora Večeřová
04. srpna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Uživatelé sociálních sítí mohou přijít o stovky tisíc

Na sociálních sítích trávíme stále více času. Kde jinde by se tedy měly šířit podvody než právě v on-line prostředí? Praktiky podvodníků dokáží být tak propracované, že v některých případech opravdu není snadné je rozpoznat. Říkáte si, že tohle se může stát jen starším lidem, kteří se na sociálních sítích hůře orientují? Naopak! Podvodníci nejvíce útočí právě na mladé lidi ve věku 18 až 24 let. Na co si dát pozor, abyste se nestali obětí jejich praktik?

Jejich revírem je Instagram 

Právě Instagram je místem, kde jsou takové podvody nejrozšířenější. Patří totiž k nejoblíbenějším sociálním sítím současnosti a používá ho množství lidí napříč všemi věkovými skupinami. Podle dat společnosti Lloyds Bank, která si nechala zpracovat průzkum týkající se množství podvodníků na sociálních sítích, vzrostl jejich počet v minulém roce o 155 procent oproti roku předchozímu. Na vině je podle expertů pokles popularity dalších platforem, zejména Snapchatu a Facebooku. Uživatelé z těchto sítí odcházejí, a to samé dělají právě podvodníci, protože tohle prostředí pro ně již zkrátka není zajímavé. Jaké jsou nejčastější podvody, na které na Instagramu narazíte?

Otevřít v galerii (2)
Taktiky podvodníků jsou často propracované a je těžké je poznat
Taktiky podvodníků jsou často propracované a je těžké je poznatZdroj: Profimedia
Pronájem rodinné domu Praha 6 Suchdol – 208
Pronájem rodinné domu Praha 6 Suchdol – 208, Praha 6

Pozor na soukromé zprávy

Takzvaný phishing je nejrozšířenějším scamem Instagramu dnešní doby. Že nevíte, o co jde? Phishing je metodou používanou zejména na sociálních sítí, jejímž cílem je získat citlivé informace a údaje za využití elektronické komunikace. Na Instagramu probíhá buď formou e-mailu nebo soukromé zprávy. Nejčastěji oběť obdrží odkaz, který vyzývá k rychlé akci, například že je nutné změnit si heslo nebo potvrdit pravost svého účtu. Odkaz i zpráva se tváří důvěryhodně. Po zadání svých údajů ohledně účtu se často stane, že je odcizen. Podvodníkům totiž stačí jen změnit heslo, a vy svůj účet už nikdy neuvidíte. A jak phishing poznat? Často je ve zprávách nebo názvech účtů nějaká pravopisná nebo grafická chyba. Buďte tedy pozorní, na co na Instagramu klikáte, i kdyby se na první pohled vše zdá být tak, jak má. 

 

Investice do kryptoměn…jen na oko 

Většina těch, kteří přišli o své peníze v souvislosti s kryptoměnami, se stala obětí podvodu právě na Instagramu. A jak takový podvod probíhá? Často přichází od falešných účtů celebrit nebo investičních manažerů. Podvodník vytvoří účet, který vypadá jako pravý. Často zkopíruje i obsah originálního profilu, aby byl nový účet co nejdůvěryhodnější. Tyto falešné účty pak doporučují kryptoměny nebo NFT, do kterých určitě investovat a slibují samozřejmě ten nejvyšší zisk. Na žádné takové nabídky nebo zprávy neodpovídejte, a pokud se rozhodnete investovat, dělejte to raději prostřednictvím tradičních investičních kanálů. 

 

Milostný podtext

Taktika, která funguje primárně na starší uživatele. Pokud jste viděli velmi diskutovaný film Tinder Swindler na Netflixu, už asi tušíte, o co jde. Láska bývá často slepá a množství lidí si pod vlivem citů neuvědomí, že by jejich románek na sociální síti mohl být podvodem. Podvodník si nejprve několik týdnů buduje důvěru, pak se začne svěřovat s finančními problémy. Ztráta práce nebo peníze na vízum, právě to patří k nejčastějším věcem, na které se podvodníci odkazují. Z lidí jsou tak schopni vylákat i statisícové částky. 

Otevřít v galerii (2)
Podvodníka z Tinderu nezastavil ani dokument o jeho podvodech, dál si žije na vysoké noze
Podvodníka z Tinderu nezastavil ani dokument o jeho podvodech, dál si žije na vysoké noze Zdroj: Profimedia

Jak se bránit?

Naštěstí existuje několik způsobů, jak se těmto útokům bránit. Prvním z nich je soukromý účet. Je totiž prokázáno, že právě na soukromé účty podvodníci útočí méně. Odepisujte jen lidem, které doopravdy znáte a se kterými jste v kontaktu. Pokud vám z ničeho nic napíše kamarád ze střední školy, se kterým jste se 20 let neviděli, že chce vaše číslo, mělo by vás trknout, že je asi něco špatně. Selský rozum je v tomto případě naprosto klíčovým. Postupy podvodníků jsou často rafinované a není snadné poznat, kdy jde o podvod a kdy ne. Své údaje raději nesdělujte vůbec nikomu. Pokud se setkáte s podezřelým chováním, nebojte se ho nahlásit. 

 

Zdroje: mobilizujeme.cz, aura.com, letemsvetemapplem.eu, avast.com, vlastní dotazování 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze