Přestože počet osobních bankrotů loni poklesl o 11 procent, předpokládají někteří, že se situace může postupně měnit. Jedním z důvodů budou pravděpodobně i rostoucí úrokové sazby z hypoték, které dostupnost bydlení snižují. Za nejlepší investici však nemovitost stále považuje až 12 procent z nás. V hypotékách jsou přitom uloženy stovky miliard korun.
Na hypotéky se loni podle odhadu jedné z našich největších bank půjčilo 430 miliard korun. To je v meziročním srovnání hned o 69 procent více. Vedle relativně nízkých hypotečních sazeb se v tom promítla rovněž obava z jejich dalšího zvyšování. To napovídá, že se už letos může proto také nálada pro některé už brzy proměnit doslova v noční můru. Hypoteční půjčky se začínají prodražovat ruku v ruce s tím, jak se zvyšují úrokové sazby. Poté, co se dlouho držely okolo 2 procent hrozí, že se vyšplhají až k 5 procentům. V prosinci se dostal již téměř na 3 procenta, jak ukázala statistika Fincentrum Hypoindex.
Růst sazeb hypoték může půjčky na nové bydlení prodražit nejen těm, kteří si o ně nyní požádají, ale také například lidem, co si hypotéky sjednávali před 4 a více lety. V tomto roce budou totiž končit pětileté fixace úvěrů sjednávaných ještě za mnohem výhodnějších podmínek, než je tomu nyní. Měsíční splátky mohou být teď kvůli tomu po refixaci více než dvojnásobné. To znamená, že místo 10 000 tak nyní klient hypoteční banky na splátkách zaplatí třeba až 15 000 korun. Uvidíme, zda se to projeví v délce splácení hypotečních úvěrů. Ta se nyní pohybuje okolo 26 let. Samozřejmě platí, že pokud k nějakým problémům se splácení dojde, doba úhrady takového závazku se bude prodlužovat. Nutno současně dodat, že samotné banky se budou snažit vycházet klientům pravděpodobně co nevíce vstříc, aby nedošlo k lavinovitému efektu, kdy už zájemci nebudou schopni hypotéky vůbec splácet.
Přesto i k takovým případům bude pravděpodobně docházet. Jen v Praze, která v rámci Česka představuje zhruba polovinu celého trhu s byty, bylo loni podle údajů Czech Credit Bureau přes 2 100 osobních bankrotů. To je jen o 150 méně než v Moravskoslezském kraji, kde jich bylo nejvíce. Lze předpokládat, že část z nich se týkala rovněž problémů spojených s úhradou za bydlení. I když hypoteční poradci tvrdí, že jejich klienti zatím nemají se splácením výraznější problém, mohou rostoucí ceny energií a dalších položek osobní náklady mnohých výrazně prodražit.
Situaci nenahrává ani rostoucí cena bytů. Nedávné srovnání ukázalo, že ceny obytných nemovitostí, tedy bytů a domů, se v Evropské unii podle dat Eurostatu od roku 2010 do třetího čtvrtletí loni zvýšily zhruba o 39 procent. V Česku však tento nárůst dosáhl téměř 100 procent!
Uvedený trend ostatně potvrzuje rovněž jeden z největších developerů, podle jehož propočtů totiž obyvatel Prahy na průměrný nový byt vydělává nyní v případě, že nemá žádné jiné výdaje, 15,9 roku. To je ve srovnání s rokem 2020 o dva roky déle. Rozhodně se přitom nejedná o nahodilou záležitost. Za posledních 5 let totiž ceny bytů vzrostly o 90, mzdy ale jen o 33 procent.
vypočítal pro LP-Life hlavní důvody menší dostupnosti nového bydlení Dušan Kunovský, zakladatel a šéf velké developerské společnosti.
Vývoj bude stále více nahrávat hlavně spekulantům. Nemovitost totiž stále považuje za nejlepší volbu pro zhodnocení svých financí 12 procent Čechů, jak alespoň tvrdí průzkum EMA data pro společnost Lusq.
uvedl šéf společnosti Miloslav Lafek.
Pokud by si mohli zájemci z nemovitostí více vybírat, rozhodovali by se podle lokality, kde se nachází a dále pak podle její dispozice a velikost.
dodává Lafek.
Zrekonstruovaným bytům by tak dal přednost 52 procent respondentů. Novostavba je podle stejného průzkumu ideální pro 31 z nich. Jen 17 procent dotázaných pak chce spíše byt před rekonstrukcí.
V dalších měsících lze na trhu s byty očekávat ochlazení. Důvodem mohou být i problémy se splácením kupní ceny. Přesto zůstane stále početná skupina těch, kteří budou v nemovitostech hledat tu nejlepší možnost pro investování. A mnohdy i právem.
Zdroje: ČTK, Fincentrum Hypoindex, vlastní dotazování