Každý bojujeme proti nakažení koronavirem po svém. Čtveřici studentů mytí rukou a roušky nestačily, v bitvě s neviditelným nepřítelem zašli o kousek dál. Spojili své znalosti a rozhodli se pomoct Fakultní nemocnici Královské Vinohrady aplikací, která snižuje riziko infekce mezi pacienty a zdravotníky na minimum.
Aplikace je momentálně ve zkušebním provozu. Jde o nový systém kontroly lidí při vstupu do nemocnice. Triáž neboli třídění pacientů, která je součástí opatření proti koronaviru, má usnadnit webová aplikace s názvem Chytrá Triáž.
Autory projektu jsou student ČVUT Tomáš Trejdl a studenti lékařských fakult Univerzity Karlovy Vasil Kostin, Ľuboš Repka a Tom Kuna. Nad projektem převzala záštitu Univerzita Karlova a 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy.
uvedla mluvčí FNKV Tereza Romanová s tím, že kde hlavně o to omezit čekání pacienta v prostorách nemocnice a jeho styk se zdravotníkem na co nejkratší dobu.
Nyní se před vstupem do nemocnice pacienti vzájemně dostanou do kontaktu při čekání ve frontě na roztřídění a také do kontaktu se zdravotníkem, který s pacientem vypisuje dotazník a měří mu teplotu.
vysvětlila Romanová.
Podle vývojáře aplikace Ľuboše Repky je z průběžných výsledků v nemocnici patrné trojnásobné zrychlení rozřazování pacientů proti původnímu stavu. Za pozitivní také označil možné budoucí snížení počtu personálu při třídění pacientů. Studenti totiž sami v nemocnici pomáhají jako dobrovolníci, jenže nyní se musí chystat na zkoušky a už nebudou mít na dobrovolničení tolik času, takže zrychlení díky aplikaci je skutečná úleva pro všechny.
Studenti plánují v budoucnu aplikaci nabízet i dalším nemocnicím, a to zdarma. Plánuje se také možnost tisku potvrzení na místě a implementace aplikace do nemocničního informačního systému.