Top hledané
Výsledky (0)
Čína má více miliardářů jako USA a Indie dohromady.

Světoví miliardáři, o kterých se moc nemluví. Jeden pomáhá chudým, druhý v noci obchází firmu

Kristina Valachyová
06. března 2021
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Gina Rinehart

Být miliardářem podle globálních standardů znamená, že váš majetek čítá více než 1 miliardu dolarů. To je obrovský úspěch. Někteří se stali miliardáři díky zděděnému majetku, jiní si své bohatství vybudovali vlastním úsilím. LP-Life.cz vám přináší přehled majetku nejbohatších miliardářů současnosti, o kterých se sice mnoho nemluví, ale jejich příběhy jsou velmi zajímavé. Z žebříčku Forbes Billionaires jsme vybrali jména, která je dobré si zapamatovat (údaje platné k 3.3.2021).

Mukesh Ambani (64) - Indie - 1,8 biliónů Kč

Pořadí dle Forbes: 11

Otevřít v galerii (10)
Mukesh Ambani
Mukesh AmbaniZdroj: Profimedia.cz

Indický podnikatel je předsedou a většinovým akcionářem 100 miliardového konglomerátu Reliance Industries, který se zabývá energetikou, petrochemií, těžbou ropy a zemního plynu a telekomunikacemi. Ambaniho majetek se v průběhu posledních deseti let více než zdvojnásobil. V roce 2019 jeho hodnota rostla i přesto, že celá země do značné míry chudla. Ambani žije i se svou rodinou v 27-patrovém mrakodrapu v Bombaji, jehož vybudování stálo přibližně jednu miliardu dolarů. Přátelí se s Hillary Clintonovou, která se zúčastnila svatby jeho dcery.

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190, Praha 3

Zhong Shanshan (66) - Čína - 1,7 bilionů Kč

Pořadí dle Forbes: 15

Otevřít v galerii (10)
Zhong Shanshan
Zhong ShanshanZdroj: Profimedia.cz

Tento 66letý miliardář je znám pod přezdívkou „Osamělý vlk“. Shanshan se veřejně neangažuje politice ani v žádných podnikatelských uskupeních. Zřídka vystupuje dokonce i v médiích. Sám o sobě jednou řekl:

„Jsem samotář a je mi úplně jedno, co dělají nebo si myslí moji kolegové.“

V 80. letech pracoval v novinách jako reportér. V roce 1996 založil společnost Nongfu Spring, která prodává balenou vodu. Jeho další firmou je společnost Beijing Wantai Biological Pharmacy Enterprise, která vyrábí vakcíny a testovací soupravy na hepatitidu.

Carlos Slim Helú (81) - Mexiko - 1,3 bilionu Kč

Pořadí dle Forbes: 17

Otevřít v galerii (10)
Carlos Slim Helú
Carlos Slim HelúZdroj: Profimedia.cz

Jméno Carlos Slim Helú je ve světě známé zejména z oblasti telekomunikací. Právě v tomto oboru ukázal Helú svůj obchodní talent a mílovými kroky předběhl konkurenci. Jedním z největších kroků byla privatizace státní společnosti Telmex, díky níž získal naprostou převahu na celém mexickém telekomunikačním trhu. V oblasti pevných linek má jeho firma podíl zhruba 90%. Helú je úspěšný i v oblasti mobilních telekomunikací. Jeho firma Telcel provozuje nejžádanější mobilní síť v Mexiku. V tomto sektoru má známý magnát i další podnikatelské aktivity, do seznamu jeho společností patří rovněž América Móvil.

Tadashi Yanai (72) - Japonsko - 1,1 bilionu Kč

Pořadí dle Forbes: 25

Otevřít v galerii (10)
Tadashi Yanai
Tadashi YanaiZdroj: Profimedia.cz

Tadashi Yanai je vlastníkem a zakladatelem největšího módního gigantu Fast Retailing, který vlastní i oblíbenou značku oblečení a sportovních potřeb Uniqlo. Jejím cílem je konkurovat módním značkám jako Zara či H&M a získat prvenství na trhu. Ambasadorem značky je švýcarský tenista Roger Federer. Kromě něj Uniqlo v minulosti sponzorovala například Novaka Djokoviče. V Japonsku se Tadashimu dostalo velkého uznání za pomoc lidem postiženým zemětřesením.

Jack Ma (51) - Čína - 1,1 bilionu Kč

Pořadí dle Forbes: 26

Otevřít v galerii (10)
Jack Ma
Jack MaZdroj: Profimedia.cz

Pronájem bytu 1+kk, Praha 6 - Bubeneč - 53m
Pronájem bytu 1+kk, Praha 6 - Bubeneč - 53m, Praha 6

Zakladatel čínského obchodního gigantu Alibaba se může pochlubit nesmírně motivujícím příběhem. Narodil se v chudé rodině a v mládí se mu dlouho nedařilo najít si práci. Ačkoli to se svým životopisem zkoušel na více místech, odmítli ho i na pozici prodavače v KFC. Rozhodl se tedy vzít svůj osud do vlastních rukou a dnes vlastní impérium se 100 000 zaměstnanci. Hodnota jeho majetku vzrostla o neuvěřitelných 45 procent, jelikož on-line nákupy zaznamenaly během pandemických uzavírek nebývalý rozmach.

Li Ka-Shing (93) - Hongkong - 741 miliard Kč

Pořadí dle Forbes: 42

Otevřít v galerii (10)
Li Ka-shing
Li Ka-shingZdroj: Profimedia.cz

Li Ka-Shing patří k nejvlivnějším mužům Asie. Založil společnost Cheung Kong Real Estate Company. Při vymýšlení názvu firmy se inspiroval nejdelší čínskou řekou, která má množství přítoků, čímž chtěl poukázat na různorodost a členitost svého podnikání. Věnuje se obchodu s kosmetikou, potravinami, skupuje jiné společnosti, dominuje v oblasti telekomunikací.

Miliardář je známý štědrými finančními dary vysokým školám. Díky jeho podpoře byla dokonce založena univerzita v Šan-tchou, ležící v blízkosti jeho rodného města. Pomohl i obětem katastrofy, kterou způsobilo tsunami v Indickém oceánu, jimž věnoval 3 miliony dolarů (66 milionů korun). V Hongkongu nechal postavit buddhistický klášter. Ten má sloužit především mnichům, při výstavbě se však myslelo i na turisty. Klášter má kapacitu až 400 míst pro návštěvníky, nezapomnělo se ani na speciální hosty, pro které je vyhrazena VIP sekce s neprůstřelnými skly a dalšími vymoženostmi.

Yang Huiyan (39) - Čína - 672 miliard Kč

Pořadí dle Forbes: 47

Yang Huiyan je kypersko-čínská miliardářka. Kyperské občanství získala v roce 2018. Yang Huiyan vlastní společnost Country Garden Holdings, která působí na trhu v oblasti vývoje a provozování komunitního bydlení, ale zabývá se i výstavbou ekologických a inteligentních měst. Podíl na ni převedl v roce 2007 její otec. Společnost sídlí na Kajmanských ostrovech a zabývá se prodejem nemovitostí v Číně, Malajsii a Austrálii. Během pandemie zřídila společnost ve Wu-chanu robotizované stanice pro výdej potravin, aby poskytla jídlo čínským zdravotníkům.

Alexej Mordashov (56) - Rusko - 633 miliard Kč

Pořadí dle Forbes: 48

Otevřít v galerii (10)
Alexej Mordashov
Alexej MordashovZdroj: Profimedia.cz

Ruský podnikatel Alexej Mordashov je šéfem hornického a ocelářského závodu Severstal, majitelem strojírenského podniku Power Machines a spolumajitelem mezinárodní společnosti na těžbu zlata Nord Gold. V mládí byl Alexej zodpovědným, skromným a pilným studentem. Snil o tom, že se stane finančním ředitelem. Po studiích prošel mnoha pozicemi, až se stal hlavou Severstalu. Jeho morální kvality se poté výrazně změnily, přestal být skromný a zdvořilý a stal se z něj tvrdý obchodník, pro kterého je práce na prvním místě. Alexej ve volném čase maluje, má rád zimní sporty a poezii.

Gina Rinehart (67) - Austrálie - 517 miliard Kč

Pořadí dle Forbes: 71

Otevřít v galerii (10)
Gina Rinehart
Gina RinehartZdroj: Profimedia.cz

Miliardářka, která si nebere servítky. Je nejbohatší, ale zároveň i nejnenáviděnější ženou v Austrálii. Zbohatla díky podnikání v oblasti těžby železné rudy. Jezdí limuzínami s neprůstřelným sklem a nechává se střežit někdejšími příslušníky elitních vojenských jednotek. Její bývalí zaměstnanci tvrdí, že je sice velmi dobře platila, ale byla i chorobně podezřívavá. Večer prý chodí po firmě a kontroluje, jestli se někde zbytečně nesvítí a neběží klimatizace. Své zaměstnance peskuje i kvůli maličkostem. Vadí jí dokonce i způsob vyjadřování, například používá-li někdo podmiňovací způsob „já bych, kdyby“.

Rodinný život je pravým opakem jejího podnikatelského úspěchu. Vychází pouze s nejmladší dcerou Gini, která – jelikož stojí na straně matky – dělá v rodinné firmě kariéru. Její tři starší sourozenci však odešli s prázdnou a s matkou se soudí kvůli podílům v rodinném fondu.

Zhong Huijuan (60) - Čína - 466 miliard Kč

Pořadí dle Forbes: 89

V roce 1995 založila společnost Hansoh Pharmaceutical, zabývající se výrobou onkologických, psychoaktivních, antidiabetických a jiných léčiv. Zhong začínala jako učitelka chemie. Tato energická podnikatelka svůj majetek po nikom nezdědila. Je příkladem toho, že i samotná žena může založit a vést velkou společnost s obrovskými zisky. Spolu se svým manželem, zakladatelem a předsedou společnosti Jiangsu Hengrui Medicine, patří mezi nejbohatší rodiny podnikající v oblasti farmacie. Její bohatství v roce 2020 výrazně vzrostlo během pandemie Covid-19.

Dhanin Chearavanont (82) - Thajsko - 380 miliard Kč

Pořadí dle Forbes: 108

Otevřít v galerii (10)
Dhanin Chearavanont
Dhanin ChearavanontZdroj: Profimedia.cz

Dhanin Chearavanont je předsedou skupiny CP Group, jednoho z největších výrobců krmiv pro zvířata. Mezi další aktiva společnosti CP patří podíly v čínské pojišťovací společnosti Ping An a hongkongského konglomerátu CITIC. V roce 2020 věnoval Dhanin miliony dolarů na boj proti šíření nemoci Covid-19 v Thajsku.

Jorge Paulo Lemann (82) - Brazílie - 371 miliard Kč

Pořadí dle Forbes: 118

Otevřít v galerii (10)
Jorge Paulo Lemann
Jorge Paulo LemannZdroj: Profimedia.cz

Brazilský miliardář ovládá největší světovou pivovarnickou skupinu Anheuser-Busch InBev, ačkoli sám pivo nepije a dává přednost minerálkám. V roce 2016 koupil AB InBev konkurenční společnost SABMiller za téměř 100 miliard dolarů, čímž získal zvučné značky včetně Pilsner Urquell a Foster's Lager. Lemann je také majitelem investiční společnosti 3G, která vlastní podíl ve fastfoodovém řetězci Burger King. Svůj první hamburger ochutnal až při akvizici firmy a postěžoval si tehdy, že je příliš velký.

Většinu miliardářů pandemie koronaviru výrazně nepoznamenala. Čisté jmění indických miliardářů se meziročně zvýšilo o 14%. Čínští superboháči vydělali v roce 2020 rekordních 32 bilionů korun, což je více, než za předchozích pět let dohromady. Pomohl jim rozmach internetového nakupování a počítačových her během pandemie, kdy lidé tráví více času doma. I američtí miliardáři během pandemie dále bohatli, dohromady si polepšili o 12 bilionů korun.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze