Top hledané
Výsledky (0)
Uprchlická krize spojená s válkou mafiánům nahrává

Ukrajinská mafie v Česku. Hrozí návrat 90. let?

Jindra Pelikánová
02. dubna 2022
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Muž sedí ve sportovní mikině v křesle a kouří doutník

Od začátku války na Ukrajině do Česka uprchlo na tři sta tisíc lidí. Mnohé z nich zneužívají jejich krajané k práci načerno. Nelegálně je zaměstnávají a inkasují za to až polovinu jejich výdělků. Jak silné je postavení ukrajinské mafie u nás?

První dva případy, kdy ukrajinská mafie zneužívala uprchlíky před válkou, už policie vyšetřuje ve Svitavách. Je jich však mnohem víc. „Verbíře“ zaznamenali také v jiných krajských městech. Ukrajinští mafiáni se snaží naverbovat uprchlíky pod sebe, aby pro ně pracovali. Oslovují je před kontaktními centry,  nabízejí jim práci, a za to inkasují zhruba polovinu jejich výdělku. Ministerstvo práce a sociálních věcí proto urychleně chystá plošné kontroly černého zaměstnávání lidí a chce udělovat tvrdé pokuty za takzvané zastřené agenturní zaměstnávání.

Systém je jednoduchý

Ukrajinec, který žije v České republice, tu má založenou firmu, do které shání lidi ze své země. Nechce je klasicky zaměstnat, ale uzavřít s nimi dohodu o provedení práce. S firmami, do kterých své ovečky dodá, pak uzavře smlouvu o provedení zakázky. Ve skutečnosti nastoupí jeho lidé jako zaměstnanci. Kouzlo celého fíglu spočívá v tom, že Ukrajincova firma připraví stát o povinné odvody a lidi samotné o výhody.

„Žádné dílo samozřejmě nevykonávají, normálně je postaví k lince mezi další zaměstnance. Ale ti lidé pak nemají placené zdravotní a sociální pojištění, nemohou jít marodit ani třeba na úřad práce žádat o podporu v nezaměstnanosti,“

říká prezident Asociace pracovních agentur Radovan Burkovič.

Exkluzivní vila na prodej, Říčany u Prahy -
Exkluzivní vila na prodej, Říčany u Prahy -, Okolí Prahy

Zařídí všechno

Ukrajinští mafiáni operují také v Praze před Kongresovým centrem.

Otevřít v galerii (4)
Uprchlíci z Ukrajiny na Úřadu práce
Uprchlíci z Ukrajiny na Úřadu práceZdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

„Nabízel tu jeden Ukrajinec práci. Že všechno zařídí, o nic se nebudeme muset starat, sežene nám i bydlení,“

řekla LP-Life Halina, jedna z Ukrajinek, která uprchla před válkou a nyní si zde vyřizuje nutné formality. Policie však dosud žádného z mafiánů za popsané praktiky nepotrestala. Dokázat jim jejich nekalé úmysly je totiž velmi obtížné.

Strach a korupce

„Lidé, kteří nyní přicházejí, se bojí. A na Ukrajině je hluboce zakořeněna korupce. Ti lidé nikdy nepůjdou na policii někoho udat, že je podvedl. Jsou zvyklí pod mafiány dělat,“

řekl LP-Life Vladimír, Ukrajinec, který v Česku žije od poloviny devadesátých let. A o ukrajinské mafii na území České republiky ví své. Popisuje, že lidé, kteří pracují pod mafiány, musí odevzdávat 30 až 50 procent svého výdělku lidem, kteří pro ně zajistí všechny potřebné doklady, ubytování i práci. V praxi to vypadá tak, že 60 procent mzdy zůstává Ukrajinci a 40 procent odevzdá. A Ukrajinci na popsané nabídky mafiánů slyší a slyšeli také v minulosti.

Otevřít v galerii (4)
Zásah Policie ČR proti Lvovské mafii
Zásah Policie ČR proti Lvovské mafiiZdroj: Malik David / CNC / Profimedia

„Jsou přesně na to zvyklí,“

tvrdí sociolog Jan Šíma.

„V postsovětském prostoru je běžné, že si každý hledá někoho, kdo jej ochrání a postará se o něj,“

říká Jan Šíma a dodává:

„Běžně existují regionální bossové, co víc, všichni oligarchové jsou v podstatě obdobou. Ti lidé jim zajistí práci, pracovní povolení, vízum, ubytování i veškeré doklady. Pracovníci nemusí znát v podstatě vůbec nic. Tak funguje zaměstnávání Ukrajinců v České republice už od devadesátých let."

Obchod s drogami i kuplířství

Aktivity ruské mafie zahrnují obchod s drogami, zbraněmi, kuplířství, praní špinavých peněz, padělání, násilné trestné činy, loupeže i krádeže. Výjimkou není ani podnikání, které navenek vypadá legálně, ale zakrývá praní špinavých peněz. Cílem je nejen peněžní zisk, ale také zajištění vlivu a možnost rozhodování ve strategicky významných ekonomických odvětvích, dosazení vlastních lidí do státní správy, ale také do významných podniků. V rámci Evropy je ruskojazyčný organizovaný zločin jedním z nejbohatších, roční obrat se odhaduje na 200 miliard dolarů. Jedním z důležitých příjmů ruské mafie je vydírání podnikatelů (tzv. výpalné) a potom inkasování poplatku za „ochranu“ a za umožnění podnikateli provozovat jeho činnost (tzv. kryša)

Otevřít v galerii (4)
Zásah Policie
Zásah PolicieZdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Na vrcholu je zloděj ze zákona

Postsovětský organizovaný zločin se vyznačuje hierarchickou  strukturou. Na vrcholu pomyslné pyramidy je vždy tzv. zloděj ze zákona. Jedná se o profesionálního zločince, který si své postavení vydobyl svou kriminální kariérou. Ostatní ho respektují a svou funkci vykonává až do své smrti (někdy předčasné). Pod nimi je autorita, která řídí staršiny. Ti už mají na starosti organizování konkrétních činností, spolupracují s vedoucími skupin, které provádí akce (pašování, vydírání, obchod) a jsou v kontaktu s právníky, různými poradci a vykonavateli. Příkazy se vydávají zprostředkovaně z důvodu utajení. Jednotlivé články řetězce o sobě nevědí, což stěžuje práci policii při rozkrývání jejich trestné činnosti.

Luhaňská mafie je nejznámější

Ukrajinské mafie si Českou republiku podle policie už dávno přesně rozdělily. V interních materiálech popisují elitní detektivové rozporcování země poslední roky takto: takzvaná Luhaňská brigáda ovládá celou Moravu, Slezsko a část Vysočiny, Kyjevská brigáda Prahu, Středočeský kraj a východní Čechy a Mukačevská pak severní, západní a jižní Čechy.

Otevřít v galerii (4)
Zásah Policie ČR proti Lvovské mafii
Zásah Policie ČR proti Lvovské mafiiZdroj: Malik David / CNC / Profimedia

Měsíčně budeš platit

„Zaplatíš, nebo tě podříznou jako beránka. Zastřelí. Zbijou. Zapálí ti auto. Pošlou na tebe kontroly,“

shodují se Ukrajinci na tom, proč platili ukrajinskému gangu na jižní Moravě desítky let. Jeho sedm členů 26. října 2021 právě za vydírání svých krajanů pozatýkala zásahová jednotka. Podle policie takto získali od svých vlastenců nejméně 2,5 milionu korun. Fungovalo to vždy stejně a otázka byla jednoduchá: Chceš v České republice podnikat a vydělávat bez starostí a strachu? Pak budeš měsíčně platit. Nejčastěji pět až deset tisíc korun.

„Forma nátlaku na poškozené byla různého charakteru a intenzity, kdy cílem mělo být zastrašit poškozené a vzbudit v nich důvodné obavy o život, zdraví a majetek,“

vysvětlil po zásahu mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Konzul mafie popřel

V České republice už není žádná ukrajinská mafie, tvrdil v roce 2006 ukrajinský konzul v Praze Viktor Pljetnikov. V rozhovoru pro ukrajinskou redakci americké rozhlasové stanice Rádio Svoboda zároveň řekl, že do roku 2000 v Česku působila.

„Pokud vím, ukrajinské kriminální skupiny tady (v ČR) působily v letech 1997, 1998, 1999, až do roku 2000. Pak byly všechny tyto skupiny díky činnosti českých kompetentních orgánů odhaleny. V současné době nemám informace, že by na území ČR měly působit nějaké skupiny organizovaného zločinu, jejichž členy by byli ukrajinští občané. Možná nějaké jsou, ale už to není tak, jak tomu bylo koncem 90. let,"

uvedl tehdy Viktor  Pljetnikov. Vzhledem k tomu, že zásahovka dopadla mafiánské bosse až o pět let později, se tehdy ukrajinský konzul zřejmě mýlil.

Prodej historického bytu 3+1 Malá Strana – 113
Prodej historického bytu 3+1 Malá Strana – 113, Praha 1

Praha je po Londýnu a Vídni 3. největším “hubem”

V devadesátých letech se stěhovali do Čech z východu téměř výhradně zločinci. Podle informací Ministerstva práce a sociálních věcí dostalo u nás povolení k dlouhodobému pobytu asi sedm set Rusů a tři stovky občanů z dalších zemí bývalého Sovětského svazu. Výjimku tvoří Ukrajinci. Těch tu žilo přes dvaadvacet tisíc. Většinou šlo o lidi živící se normální prací. Ale byli tu i mafiáni. Ne, že by pořád jenom stříleli ze samopalu, ale… I oni zde často „normálně pracovali a pracují“, ale jejich práce nese podivné ovoce. Zanechávali  a zanechávají po sobě zbankrotované firmy, dluhy u bank, zhroucené kurzy akcií. Tak se u nás čistí peníze východních mafií, získané pašováním drog, radioaktivních materiálů, zbraní, uměleckých předmětů, odcizených aut a organizováním prostituce. Gangsteři si svoje ušpiněné zisky uložili ve švýcarské bance, pak je převedli například do Německa a koupili za ně v Praze přes nastrčenou osobu místní firmu. Ta je ale nezajímala jinak než jako „finanční pračka“. Jakmile přes ni vyčistili peníze, zavřeli ji a šli dál.

Najímají si české recidivisty

Ukrajinští mafiáni se snaží na sebe příliš neupozorňovat.

„Nic si nepřejí víc, než aby je okolí považovalo za úctyhodné občany,“

tvrdí policejní experti. Na špinavou práci si paradoxně najímají bývalé české trestance. Ti pak vymáhají různými praktiky od lidí dlužné částky. Své o tom ví i Petr, který pro ukrajinské bosse pracuje.

„Někdy stačí pár facek, jindy stříká krev. Jednoho jsme dokonce na pár dní unesli, aby zaplatil,“

svěřil se LP-Life Petr, který si tímto způsobem přivydělává ke své běžné práci. Za „akci“ inkasuje podle náročnosti až dvacet tisíc korun.

Situace mafii nahrává

Přestože se snaží policie vyděračství, kuplířství, nelegální obchod a jinou trestnou činnost spojenou s operováním ukrajinské mafie na území České republiky tvrdě potírat, na praktiky mafiánských bossů je krátká. A současná situace jim jen nahrává. S rostoucím příchodem nových Ukrajinců totiž hrozí, že její vliv se ještě více rozroste. 

Zdroj: wikipedie, idnes.cz, lidovky.cz nova.cz, ukrajinci.cz, zprávy-aktualne.cz, respekt

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze