Top hledané
Výsledky (0)
Ceny bydlení rostly v Česku rekordní rychlostí.

V Česku zdražily nové byty nejvíce v EU. Příčina není v nedostatku bytů

Radim Červenka
04. srpna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Nové byty

Ačkoliv prudký nárůst cen bytů v poslední době polevuje, zejména u novostaveb ceny i nadále rostou a podle nejnovějších dat dokonce nejrychleji v Evropské unii. Zároveň za poslední rok výstavba nových bytů dosáhla rekordních čísel a ukazuje se, že množství nově postavených bytů na pokles ceny nových bytů samotných nemá velký vliv. Příčiny prudkého nárůstu cen tuzemských nemovitostí v poslední letech jsou dány především jinými faktory.

Ceny bytů jsou v tuzemsku velkým tématem a ačkoliv např. v Praze ceny klesají o desetiny procent, ceny bytů v novostavbách za poslední rok stouply o celou čtvrtinu, což je nejvíce v celé Evropské unii. Rozsah výstavba nových bytů je při tom považována za zásadní parametr, který navyšuje nabídku a tím tlačí hodnotu dolů. Právě za poslední rok se množství postavených bytů zvýšilo.

Pokud se podíváme na roční čísla o bytové výstavbě, staví se rekordní počet nových bytů – více než 48 tisíc. Je to nejvyšší číslo od roku 2006, od kdy jsou k dispozici podrobná měsíční čísla,

Pronájem bytu 1+kk, Praha 6 - Bubeneč - 53m
Pronájem bytu 1+kk, Praha 6 - Bubeneč - 53m, Praha 6

vysvětlil pro server FinTag.cz analytik banky Creditas Petr Dufek rekordní výstavbu nových bytů.

Střet nabídky a poptávky v Česku není to hlavní

Český statisticky úřad aktuálně zveřejnil údaje o dokončených bytech, které sice nejsou shodné s Dufkem zmíněnou statistikou, ale pro rámcové srovnání v delším časové horizontu nabídnou určitý příměr. Větší množství bytů se dokončilo naposledy v roce 1989 (55 073), tehdy však ještě neexistoval volný trh s bydlením a komunistická vláda řešila bytovou krizi populačního boomu tzv. Husákových dětí výstavbou panelákových sídlišť.

Prudce rostoucí cena nových bytů navzdory rekordní výstavbě jde navzdory tržním pravidlům o střetu nabídky a poptávky. Do mechanismu však můžou vstupovat další faktory, které jsou pravděpodobně zakořeněny v psycho-sociálním nastavení spotřebitelů.

Vysvětlením, které platí především v postkomunistických zemích, ale také třeba ve Španělsku nebo v Irsku, je, že lidé jsou hodně orientovaní na vlastní bydlení, existuje velmi silná společenská norma vlastnit bydlení za každou cenu. Lidé proto nakupují i ve chvíli, kdy to není úplně rozumné, jako třeba nyní. Kdyby v těchto zemích více lidí žilo v nájmu, pomohlo by to cenové výkyvy snížit,

uvedl pro Investigace.cz Marcel Lux ze Sociologického ústavu AV ČR, který se problematikou dlouhodobě zabývá z odborného úhlu pohledu. Touha po bydlení ve vlastním však není jedinou příčinou vychýlení vztahu mezi nabídkou a poptávkou.

Spousta takzvaných Husákových dětí z mé generace dosáhla určitých úspor a nevědí, co s nimi. Cihly (tj. investice do nemovitostí) jsou u nás brány jako velmi výnosná investice, takže nakoupili právě je, 

dodal Lux k mimořádnému poptávkovému tlaku, který se primárně neřídí čísly, ale spíše společenskými trendy.

Nahradí dřevostavby normalizační paneláky?

Jeho slovo potvrzují i výpočty nedávné studie Think tanku IDEA-CERGE. Navzdory široce přijímanému přesvědčení o nedostatečné výstavbě, jakožto tahounu cen, odborníci spočítali, že nárůst dlouhodobě táhnou jiné faktory. 

Vyjádřeno procentuálním nárůstem, bylo tempo výstavby nového bydlení v období 2013–2021 zhruba na úrovni historického průměru. Ani větší intenzita nové výstavby by nárůstu cen nemovitostí výrazně nezabránila, protože byl tažen jinými faktory. Aby efekt nové výstavby kompenzoval růst cen nemovitostí v důsledku snížení implicitních nákladů financování hypotéky, muselo by být každoročně postaveno přes 100 tis. bytů, což přesahuje i historicky nejvyšší úroveň výstavby z roku 1975,

shrnují výsledky studie odborníci z IDEA-GERGE. Zásadními faktory ve sledovaném období bylo navyšování příjmů domácností a pokles cen hypoték. Čeští politici by i tak rádi viděli větší intenzivnější výstavbu.

Nejsou byty, mělo by se víc stavět –⁠ jako ministr pro místní rozvoj tuhle mantru slyším často. Jenže stavební materiály poslední roky prudce zdražují a třeba beton, ocel nebo tepelná izolace mají vysokou uhlíkovou stopu. I proto stavební společnosti čím dál častěji sahají po průmyslově zpracovaném dřevu. Nejen, že váže uhlík, ale je také snadno recyklovatelné a má i další výhody.

napsal k problému aktuálně ministr pro místní rozvoj za piráty Ivan Bartoš s tím, že nová výstavba by měla brát ohledy také na ekologická úskalí.

 

Zdroje: fintag.cz, investigace.cz, csu.cz, idea.cerge-ei.cz, facebook.com 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze