Top hledané
Výsledky (0)
V Číně nuceně ukončilo činnost LGBTQ centrum v Pekingu.

V Číně pokračuje útlak sexuálních menšin. Činnost ukončilo jediné LGBTQ centrum v Pekingu

Radim Červenka
26. července 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Ilustrační foto: Duhová barva bývá v Číně také zakazována

LGBTQ komunita v Číně čelí stupňující se diskriminaci. Ačkoliv dlouhodobě byl postoj čínské komunistické strany k sexuálním menšinám lhostejný, nová politika vyhlášená čínským prezidentem staví na konzervativnějších hodnotách. Zásadní bylo nedávné zrušení Centra LGBTQ v Pekingu, kterému předcházely nejrůznější ústrky směrem k jeho pracovníkům.

Duhová vlajka

Nedodržování lidských práv je dlouhodobým problémem v nejlidnatější zemi světa. LBGTQ komunit v Číně se netěšení otevřenosti ze strany většinové společnosti a úřady se ji snaží postupně vytlačovat z veřejného prostoru.

Zatímco na Thaj-wanu bylo v roce 2017 uzákoněno manželství pro stejnopohlavní páry, Čínská média o něm raději vůbec neinformovala. Čínská tradiční kultura se svými kořeny v konfuciánství a taoismu přitom není nijak homofobní na rozdíl od křesťanství nebo islámu. Dlouhodobě platilo, že v čínské komunistické straně převládá směrem k tématu lhostejnost. Ta se však v posledních letech začala posunovat více do diskriminační roviny.

Moderní byt 2+kk k pronájmu, Praha2 Vinohrady
Moderní byt 2+kk k pronájmu, Praha2 Vinohrady, Praha 2

Konec na sociálních sítích i neziskových organizací

Vzhledem k ignoraci oficiálních médií se zásadními pro LGBTQ komunitu staly sociální sítě, kde mezi sebou členové komunikovali a sdíleli své zkušenosti. V roce 2021 však čínské úřady bez varování smazaly všechny účty na WeChatu a jejich obsah, kde se o záležitosti otevřeně hovořilo.

Diskriminaci na sociálních sítích předznamenalo ukončení festivalu Šanghaj Pride. Po dvanácti ročnících v roce 2020 pořadatelé náhle oznámili vynucený konec akce, jednalo se o jedinou takovouto událost v celé Číně.

Posledním a zásadním problémem pro fungování LGBTQ komunity na veřejnosti v Číně byl nedávný konec činnost neziskové organizace LGBT centra v Pekingu. Centrum fungovalo 15 let a bylo jedním z mála míst, kde mohli lidé ze sexuálních menšin řešit otevřeně své problémy.

Ačkoliv nejsou známy podrobnosti náhlého ukončení činnosti organizace, ve svém prohlášeni centrum uvedlo jen, že důvodem byl nátlak "vyšší moci".

Zažíváme negativní věci, jako nucené přemisťování, zrušení nebo zdržování naší práce z nejrůznějších důvodů nebo obtěžování členů našeho týmu. Takovéto události jsou pro nás všechny emocionálně těžké a nebylo by přesné, že máme pořad stejnou vášeň pro naši práci v takovéto situaci,

uvedli zástupci organizace v oficiální zprávě z roku 2022.

Zákazy tlačí prezident Si Ťchin-pin

Příčinou narůstajícího útlaku sexuálních menšin je nová politika čínského prezidenta Si Ťchin-pina. Zatímco posiluje svou moc uvnitř strany a chce zůstat v úřadě na doživotí, na rozdíl od dosavadního zvyků čínských komunistů střídat se v nejvýznamnější státní funkci, omezuje jeho vláda neziskový sektor. Zároveň prezident se snaží prosazovat nový konzervativnější přístup k rodině a manželství.

Neziskovky a lidé s "nežádoucími názory" jsou potlačováni právě prostřednictvím nejrůznějších ústrků, které mnohdy ani nemají legislativní oporu. Např. v roce 2015 byl zakázán dokument s homosexuální tématikou a nebyl zveřejněn ani po-té, co v roce 2018 jeho tvůrce vyhrál soud, kdy zákaz zažaloval, jak protiprávní.

Zahraniční média zrušené centrum považovali za velmi užitečné. Poskytovalo psychologické konzultace, testování na virus HIV a zejména poskytovalo právní ochranu a konzultace členům LGBT komunity. Vedlo řadu právních sporů ohledně v Číně provozované terapie elektrošoky, která měla změnit sexuální orientaci lidí.

Zdroje: time.com, theguardian.com, economist.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze