Top hledané
Výsledky (0)
Mimořádný koncert ve Vladislavském sále Pražského hradu.

První veřejná kulturní akce ve Vladislavském sále: odkazovat bude na válečný konflikt na Ukrajině

Radim Červenka
16. června 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Inaugurace prezidenta petra pavla ve vladislavském a španělském sále pražského hradu

S odkazem na válečný konflikt na Ukrajině se odehraje na Pražském hradě výjimečný koncert War requiem anglického skladatele Benjamina Brittena. Skladba byla původně oslavou konce 2. světové války.

Vystoupí i dětský sbor Radost
Vladislavský sál
Vladislavský sál
Koncert na plovoucí scéně

Válečné rekviem bylo poprvé uvedeno v roce 1962 k oslavě obnovení gotické katedrály v Coventry zničené během válečného bombardování. Podobný osud aktuálně potkává řadu budov na Ukrajině a pořadatelé tak chtějí vytvořit určitou paralelu, která volá po konci válečného ničení. 

„Tuto událost lze vnímat nejen jako tryznu za válečné oběti, ale také jako mimořádně působivý apel směrem k ukončení války, který bude umocněn unikátním prostředím a akustikou Vladislavského sálu Pražského hradu – výjimečný koncert výjimečného díla ve výjimečné době,“

uvedl k ambicím koncertu ředitel Prague Sounds Marek Vrabec v tiskové zprávě.

Prodej pozemku se studií na výstavbu
Prodej pozemku se studií na výstavbu, Praha 4

Koncert na počest konce bezpečnostních rámů

Další mimořádností akce je její lokalita. Vladislavský sál bývá propůjčen jen k mimořádným kulturním událostem, jakou byla například inaugurace prezidenta Petra Pavla. S jeho úřadováním v pozici hlavy státu se pojí i ukončení kontroverze s komplikovaným přístupem na Pražský hrad. Osobními kontroly u bezpečnostních rámů zavedené administrativou Miloše Zemana jsou pryč a sídlo českých králů se otevírá veřejnosti i v dalších souvislostech

Koncert je tak po mnoha letech první kulturní akcí ve Vladislavském sále, který je otevřen široké veřejnosti. Akce tímto způsobem symbolicky doprovází "otevírání Hradu" za nového prezidenta.

„Úchvatná hudba Benjamina Brittena rozezní ikonické prostory Vladislavského sálu Pražského hradu. Ikonickému dílu dvacátého století, monumentálnímu protiválečnému oratoriu v podání spojených orchestrů České filharmonie, PKF – Prague Philharmonia a Kyjevského symfonického orchestru, Pražského filharmonického sboru a mezinárodních sólistů dodává naléhavosti místo prodchnuté dějinami a dnes i dějiny samotné, bouřící okolo nás. Brittenovo War Requiem je tryznou za válečné oběti a dnes více než jindy naléhavým protiválečným apelem,“

zhodnotil ministr kultury Martin Baxa v tiskové zprávě nejen hudební tělesa, která se během koncertu představí, ale i myšlenkové pozadí projektu.

„Hudební festival Prague Sounds se stal tradičním zpestřením kulturního života hlavního města. Válečné requiem, které letos uvádí, je symbolem poválečné obnovy. Jeho provedení na Pražském hradě pak bude i projevem fungující mezinárodní spolupráce a hudebním vyjádřením naděje, že mír a obnova jednou dorazí i na Ukrajinu.“

Dodává Bohuslav Svoboda, primátor hlavního města Prahy, v tiskové zprávě. 

Kontroverzní génius hudby

Ačkoliv v tuzemsku nepatří mezi nejslavnější, je Benjamin Britten považován za nejvýznamnějšího britského hudebního skladatel moderní doby. Kromě Válečného rekviem se proslavil také svými operami, především dílem Peter Grimes  z roku 1945, které má podobný pacifistický apel jako skladba, která bude nově představena na Pražském hradě.

Brittenův odkaz však nedoprovází jen mimořádné hudební nadání a propagace pacifismu, obzvláště po jeho smrti v roce 1976 se v britských médiích dostal do popředí zájmu i jeho osobní život, jelikož skladatel žil v homosexuálním partnerském svazku s tenorem Peterem Pearsem.

Během Brittenova života čelili homosexuálové diskriminačním opatřením britské vlády, ještě větší kontroverze budí podezření z pedofilních sklonů. Skladatel vyhledával společnost nezletilých chlapců, nicméně nevhodné chování z jeho strany se nikdy nepotvrdilo. 

Zdroje: TZ, seznamzpravy.cz, theguardian.com, bl.uk, britannica.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze