Top hledané
Výsledky (0)
Nejznámější trhy se konají na Staroměstském náměstí, mezi největší patří ale ty brněnské

Vánoční trhy přináší obchodníkům žně, návštěvníkům zase dobrou náladu a potěšení

Radek Polák
07. prosince 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Centrum Prahy je už ve vánočním

Zastavit se, sejít se s rodinou a přáteli, podpořit neziskové organizace nebo si prostě jen vychutnat teplý nápoj v magické vánoční atmosféře a někdy i doslova mrazivém počasí je něco, co na vánoční trhy každoročně přitahuje mnoho z nás. Na co se můžeme těšit letos? A na co si máme dát naopak pozor?

Kde jsou trhy největší

Ve velkých českých a moravských měst se již naplno rozeběhly vánoční trhy. Poutají především na doprovodný kulturní program a bohatou nabídku stánků. K největším, jak redakce LP-Life zjistila, patří ten brněnský.

Vánoce přináší na čtyřech náměstích a jednom nádvoří přes 200 stánků s bohatým sortimentem řemeslných výrobků, tradičních dárkových předmětů i kvalitní gastronomie,“

řekla nám jejich tisková mluvčí Hana Bánovská. 

Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní
Prodej luxusního mezonetu 3+kk se střešní, Praha 5

Místní trhy jsou navíc spojeny s již 99 letou tradicí veřejných vánočních stromů. Brno mělo jako první u nás také plošně zavedený systém vratných kelímků, který v loňském roce přerostl do dobročinného projektu Daruj kelímek. Díky němu mohou návštěvníci věnovat prostředky potřebným. 

Dalším moravským tahákem jsou bezesporu olomoucké vánoční trhy. Na místní Horní a Dolní náměstí a dále pak do prostoru tržnice se v tomto roce vešlo na 140 prodejních míst.

„Trh je zasazen do památkové zóny v historickém centru města. Spolu s památkami a Sloupem nejsvětější trojice, který je na seznamu dědictví UNESCO, tvoří krásnou vánoční atmosféru. Stánky, dekorace a výzdoba jsou vymyšleny tak, aby citlivě doplnily historické jádro města,“

uvedla pro LP-Life mluvčí Monika Řehulková.

Téměř 130 stánků nabízí potom centrum západočeské metropole.

Plzeňské trhy patří mezi největší a nejkrásnější v České republice,“

je přesvědčená mluvčí tamních trhů Michaela Adámková a dodává:

Hrdí jsme zejména na historický dětský plzeňský kolotoč s plzeňskou tématikou, velký betlém, čítající 84 soch v životní velikosti, který řezbář vytváří vždy z jednoho kusu dřeva a jedinečný plzeňský ponocný, který denně ohlašuje pátou a šestou hodinu večerní.“ 

Otevřít v galerii (2)
Plzeň je na svůj kolotoč právem hrdá
Plzeň je na svůj kolotoč právem hrdáZdroj: Vladimír Křivka

Vánoční metropole

V hlavním městě na Staroměstském náměstí je letos stánků více než 80. Přestože se ve srovnání s Brnem, Olomoucí i Plzní nejedná o tak závratné číslo, bývá jedním z nejznámějších. Americká televizní stanice CNN sestavila přehled dvaceti nejlepších vánočních trhů na světě. A ty, které se konají právě v centru Prahy, zařadila dokonce mezi pět nejhezčích. Možná i díky osvětlenému vánočnímu smrku, který patří k těm nejvyšším u nás. Na ten letošní, který pochází z Libereckého kraje a měří 22 metrů, se vejde 11 kilometrů světlených řetězů a téměř 400 různých ozdob.

„Smrk z Pertoltic byl určený k pokácení z bezpečnostních důvodů, nyní se však na své cestě stal symbolem pražských Vánoc,”

vysvětlil v tiskové zprávě původ stromu pražský radní pro oblast infrastruktury Michal Hroza.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Také zde ale platí pořekadlo že není všechno zlato, co se třpytí. Společnost Radical Storage totiž  před nedávnem provedla šetření o bezpečnosti vánočních trhů pro turisty. Jaký byl výsledek? Staroměstské náměstí je podle uvedeného zdroje jedním z nejrizikovějších trhů na světě. Analýza hodnotila drobné činy, jakou jsou krádeže z tašek, krádeže telefonů nebo kapsářství, tak nejasné nebo příliš vysoké ceny za nabízené zboží.

Recenzenti vyzdvihují stánky s občerstvením v okolí, které inzerují určitou cenu jídla, ale pak účtují jinou podle hmotnosti,“

citoval firmu server iDnes.cz.

Otevřít v galerii (2)
Pražané a turisté chodí na trhy, aby se odreagovali
Pražané a turisté chodí na trhy, aby se odreagovaliZdroj: Taiko

Kolik nás to bude stát?

Jak to tedy s cenami na našich trzích je? K nejčastějším lákadlům vánočních trhů patří svařené víno. Na tom olomouckém se jeho ceny pohybují okolo 45 až 60 a brněnském mezi 50 a 80 korunami. Jeden z „nejlevnějších svařáků v republice“ promují na plzeňském náměstí Republiky, kde vyjde na 60 korun. To je o poznání méně než právě na Staroměstském náměstí. Zde za něj návštěvník utratí zhruba 90 korun. Ten, kdo si ale vystačí s čajem, pak může počítat s nižší cenou. V jihomoravské metropole to bude okolo 40 a v Praze mezi 60 až 70 korunami.

Prodejci přitom sice často tvrdí, že se snaží ponechat ceny takové, jaké byly před rokem. Ne vždy je to ale pravda. Například v Plzni, jak přiznává Michaela Adámková, se ceny některých produktů navýšily do 10 procent. Pozitivním zjištěním je, že stánkaři většinou již berou bankovní karty.

Zatímco v centru Praze potrvají trhy až do začátku ledna, mimo metropoli skončí zpravidla den před Štědrým dnem. Proto bychom si měli rozhodně pospíšit.

 

Zdroje: ČTK, iDnes.cz, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: