Asi to znáte. Běžíte po eskalátorech v metru jako diví, ve víře že stihnete svůj spoj, abyste pak byli svědky toho, jak vám před očima právě odjíždí. Poté se musíte smířit s tím, že vám nezbyde nic jiného než vyčkat na svou další linku. Abyste si čekání zpříjemnili, můžete si nově na čtyřech stanicích v metru prohlédnout výstavu, která nese název Umění za čarou. Tento nevšední projekt, který byl zrealizován ve spolupráci Dopravního podniku a Galerie hlavního města Prahy, vám možná ukáže tento přepravní prostor tak trošku z jiného úhlu.
Možná jste v minulosti byli svědky toho, jak se pražské metro dokázalo během chvíle proměnit v koncertní halu nebo dokonce v taneční sál. Po těchto zážitcích jste si určitě říkali, že vás už v metru nic dalšího překvapit nemůže. Přemýšleli jste ale o tom, jaké by to bylo kdyby tyto podzemní prostory sloužily jako výstavní síně světoznámým umělcům? Že ne? Zkuste se nyní během vašich cest do práce, podívat v metru za bílou oddělovací čáru kolejiště. Konkrétně na čtyřech stanicích na vás totiž bude čekat příjemné překvapení.
řekla Aneta Řehková, tisková mluvčí Dopravního podniku hlavního města Prahy.
Na fotografie od osmi umělců, mezi které patří například Jiří Kovanda, Ondřej Přibyl či Markéta Othová, můžete narazit na plochách za kolejništěm stanic Můstek A, Florenc B, Náměstí republiky a Karlovo náměstí. Celkem na vás čeká šestnáct nevšedních děl a těšit se také můžete na komentované prohlídky, které vám více přiblíží samotná díla. A proč byly k prezentaci vybrány právě tyto stanice? Důvod je prostý.
objasnila Řehková.
I když vám někdy cestování podzemní dráhou může lézt krkem, je faktem, že pražské metro má za sebou dlouholetou historii, kterou nám ostatní státy můžou jen závidět. Už od počátku provozu se může chlubit kvalitními uměleckými díly. Pokud někdy budete mít více času, na chvíli se zastavte a porozhlédněte se v metru kolem sebe. Určitě neminete různé mozaiky, fontány, sousoší či kamenné nebo bronzové reliéfy. Výstava Umění za čarou bude k vidění do konce tohoto roku.