Top hledané
Výsledky (0)
V USA jsou přijímány další zákony, které mají vytlačit příslušníky sexuálních menšin z veřejného sektoru.

Pokud jste viditelně trans, můžete do vězení a říkat slovo gay se na amerických školách nesmí. Kdo jsou LGBTQ+

Radim Červenka
30. srpna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
LGBTQ+ komunita je v poslední době poměrně často skloňovaným fenoménem

Republikáni se v Senátu státu Západní Virginie pokouší prosadit zákon, který by zakázal přítomnost transsexuálů nejen ve školách, ale i v jejich blízkosti. Obhájci LGBTQ komunity poukazují na to, že tato legislativa je v rozporu s ústavním právem. Podobné zákony jsou však již v platnosti v jiných státech USA.

Nejvyšší soud státu Západní Virginie
Transgender jsou stále více populární
LGBTQ+
Průvod Prague Pride

LGBTQ+ komunita je v poslední době poměrně často skloňovaným fenoménem. Označuje společenské menšiny, které se hlásí k ke specifickému chování ve vztahu k sexualitě. Přestože hnutí vzniklo v 60. letech 20. století, současná liberalizace postojů k této komunitě vyvolává v konzervativních kruzích kritiku.

Od počátku fungování hnutí jsou v jádru skupiny homosexuálové, kteří dodnes bojují za zrovnoprávnění svého soužití v řadě zemí včetně Česka. V širším pojetí komunita zahrnuje také bisexuály transsexuály (lidé usilující o změnu pohlaví), intersexuály (lidé narození s variací znaků pro obě pohlaví) a nebo asexuály (lidé odmítající sexuální vztahy).

V americké Západní Virginii míří ke schválení další zákon, jehož cílem je omezovat právě tyto sexuální menšiny. Konzervativně orientování politici reprezentující některé státy v USA se snaží vytěsnit z veřejného prostoru homosexuály, transsexuály a příslušníky dalších sexuálních menšin,

Jedním z nich je i republikánský senátor ze Západní Virginie Michael Azinger. Na zasedání Senátu státu Západní Virgine představil zákon, jehož cílem je trestat přítomnost lidí tzv. LGBTQ+ komunity na vzdálenost 2 500 stop od jakéhokoliv školního zařízení.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Pokud jste viditelně trans, můžete do vězení

Ačkoliv je účel zákonného opatření zřejmý, samotné znění zákona se opírá o řadu z právního hlediska neobvyklých frází. Primárně jde totiž o zabránění "obscénních záležitostí" spočívajících ve "zjevně urážlivém" vzhledu, který vychází mj. z "nevhodného projevu explicitně sexuální povahy," píše se ve znění zákona.

V realitě by mělo jít o možnost pokutovat a případně i zavřít do vězení až na jeden rok jedince, který by ve zmíněné vzdálenosti od školy byl shledán jako transsexuál, nebo by se jako transsexuál vizuálně projevoval. Ve změti neobvyklých frázích se totiž transsexuálové explicitně zmiňují.

"Pokud jste viditelně trans (máte oblečení nebo make-up neodpovídající typickému vzhledu pro pohlaví s nímž jste se narodili), v Západní Virginii nesmíte k žádné škole na vzdálenost do 2500 stop (760 metrů). Za porušení pokuta 1000 dolarů a/nebo vězení,"

interpretoval význam zákona český politolog a publicista Andrej Ruščak na twitter.com. Zákon se totiž inspiruje v legislativě státu Arizona, kde se přímo hovoří o zákazu používat genderově nevhodné oblečení. Cílem legislativy v Západní Virginii je tyto zákony v blízkosti škol ještě více zpřísnit.

Říkat gay se na amerických školách nesmí

Znění zákona zburcovalo i obhájce práv sexuálních menšin, kteří ho hlasitě kritizují. Podle nich navazuje na zákon loni prosazený guvernérem státu Florida a republikánským konkurentem Donalda Trumpa, Ronem DeSantisem. Zákon odpůrci přezdívány "Don’t Say Gay," ("Neříkej Gay") zakazuje hovořit o sexuálních menšinách ve školách před dětma do určitého věku.

"Je to jako zákon ‘Don’t Say Gay,’ ale na steroidech. Prezentují ho jako snahu ochránit děti před újmou, ale reálně se snaží eradikovat LGBTQ lidi z veřejného života. Jde o zastírací manévr, ale i zastírací manévry reálně ovlivňují život naší komunity,"

uvedl pro stanici NBC Andrew Schneider, výkonný ředitel organizace na podporu sexuálních menšin Fairness West Virginia.

Obavy znění zákona vzbudilo především mezi samotnými učiteli, kteří sami sebe považují za transsexuály. Ti by totiž mohli nejen přijít o svá učitelská místa, ale dokonce by mohli být okamžitě kriminalizovatelní za výkon vlastní profese. S tím se však nehodlají smířit a hodlají protestovat. Podle nich je zákon jednoznačně protiústavní, jelikož zabraňuje ve svobodě projevu jednotlivce.

V jiných státech se kvůli otevřené komunikaci na téma sexuálních menšin na školách už učitelé dostávají do problémů. Nedávno byla propuštěna Katie Rinderle po deseti letech v učitelské profesi, protože v jedné škol nedaleko Atlanty v Georgii přečetla dětem úryvek z dětské knížky, která okrajově obsahuje téma genderové identity.

I zde vešla v platnost legislativní úprava podle níž je možné ve školách zakazovat nevhodné informace o sexuálních menšinách. Podle výzkumu přijímání těchto diskriminačních zákonů, poškozuje mentální zdraví adolescentů, kteří se ve svém věku potýkají se svou příslušností k sexuálním menšinám.

Zdroje: npr.org, apnews.com, nbcnews.com, twitter.com 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze