Top hledané
Výsledky (0)
S výsledkem návštěvy jsou spokojeni.

Zdravotničtí profesionálové ze zahraničí jsou v Česku. Pacienty ale léčit nesmí

Karolína Lišková
16. listopadu 2020
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Americký voják před vlajkou

V České republice je už několik zahraničních (německých, anglických a amerických) týmů plných lékařů, odborníků a specialistů. Jejich přítomnost zde měla českým lékařům pomoct v boji proti nemoci COVID-19. Ale pravdou je, že vojenští zdravotníci nepřijeli fyzicky nikoho léčit. Jde o vzájemnou výměnu informací a konzultace.

Tým vojenských zdravotnických profesionálů z Národní gardy Texasu a Nebrasky zde pomohl bojovat s pandemií COVID-19. Tým byl vybrán na základě rozsáhlých zkušeností jeho členů s bojem proti koronaviru ve Spojených státech. Američtí zdravotníci měli radit svým českým kolegům a konzultovat s nimi osvědčené postupy. 

„Jsme vděčni, že Národní gardy Nebrasky a Texasu budou moci využít svá dlouholetá partnerství s Českou republikou při své pomoci našemu spojenci v nouzi,“

nechal se slyšet americký velvyslanec Stephen King před příjezdem zdravotníků.

Otevřít v galerii (4)
Peter Coldwell.
Peter Coldwell. Zdroj: archiv LP-life.cz

„Jsem rád, že tito vysoce kvalifikovaní američtí profesionálové přijedou a budou sdílet své zkušenosti a osvědčené postupy s českými doktory a sestrami. Jsem si také jistý, že virtuální spojení s experty ve Spojených státech přinese prospěch oběma stranám,“

dodal.

Tisková konference

V pondělí se uskutečnilo v Americkém centru setkání s Peterem Coldwellem. Ten přiznal, že s návštěvou Česka je více než spokojený. Se svým týmem navštívil nemocnici v Olomouci a samozřejmě také narychlo postavenou polní nemocnici v pražských Letňanech.

„Je neuvěřitelné, jak skvělou práci odvedla česká armáda v Letňanech, udělalo to na mě dojem. Ukazuje se, že to tady i u nás v Americe děláme velmi podobně,“

přiznal na tiskové konferenci lékař, který v armádě působí přes 40 let, a který je původem Brit. Během konference dokonce zažertoval, že mu v navštívených místech chyběl výtah, že musel chodit hodně do schodů.

Otevřít v galerii (4)
Americký vojenský lékař Peter Coldwell a tiskový mluvčí Velvyslanectví USA.
Americký vojenský lékař Peter Coldwell a tiskový mluvčí Velvyslanectví USA.Zdroj: archiv LP-life.cz
Prodej luxusního bytu 3kk, Praha 5, 129m
Prodej luxusního bytu 3kk, Praha 5, 129m, Praha 5

Oboustranná spolupráce

„Náš cíl byl zde hovořit s kolegy a ověřit si postupy, jaké testovací a trasovací strategie volíme a zda bychom my nebo vy mohli dělat něco jinak,“

vysvětlil s tím, že ale Američané si od nás odnášejí poznatek využívání plazmy od lidí, kteří koronavirus už prodělali. Podle něj tento způsob v Americe nebyl tak populární, ale z našich poznatků je vidět, že potenciál využití je značný.

„Musím říct, že mě ohromila práce vašich lékařů a sester, byl to pro mě ohromný zážitek vidět je při práci,“

chválil lékař české kolegy. On ani jeho kolegové ale nemají oprávnění zde léčit české pacienty, což ale prý ani nebyl cíl jejich cesty.

Otevřít v galerii (4)
Peter Coldwell.
Peter Coldwell.Zdroj: archiv LP-life.cz

Sám prodělal covid

Sám Coldwell přiznal, že si onemocněním prošel v létě, ale netuší, kde se mohl nakazit. Prý si prošel fází kašle, bolesti hlavy i kloubů a teplot, ale sám si naordinoval kortikoidy a po dvou týdnech nastoupil bez obtíží do práce.

„Dlouho jsem pak bojoval s únavou,“

přiznal.

On a jeho tým hodlá v Česku zůstat do 24. listopadu, ale nevylučují, že když bude potřeba, zůstanou i déle. Řekl, že v Praze byl před lety v roli turisty, kdy se mačkal u památek s ostatními lidmi a nyní, když jde na Karlův most, je jich tam dohromady pět, což v něm prý vyvolává zvláštní pocit. V příštích dnech mají ještě v plánu navštívit pražskou vojenskou nemocnici a setkat se s náměstkem ministra zdravotnictví.

Otevřít v galerii (4)
Peter Coldwell s českými kolegy z nemocnice v Olomouci.
Peter Coldwell s českými kolegy z nemocnice v Olomouci.Zdroj: archiv Velvyslanectví USA
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze