Top hledané
Výsledky (0)
Rada České národní banky se výrazně obměnila, byli jmenování dva noví členové.

Změny ve složení rady ČNB: měnová politika zůstává

Radim Červenka
21. února 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Aleš Michl

Novými členy bankovní rady jsou Jan Kubíček a Jan Procházka. Jejich pozice směrem ke změnám ve sledovaných úrokových sazbách není jasná, i přes kritiku politiky ČNB se sazby nejspíše hýbat nebudou.

Nové tváře v ČNB

Jan Kubíček je makroekonom a působí jako akademik VŠE v Praze. S prací pro centrální banku má však bohaté zkušenosti, jelikož v letech 2007-2013 působil jako poradce tehdejšího viceguvernéra ČNB Vladimíra Tomšíka. Druhý jmenovaný člen rady Jan Procházka mj. v minulosti pracoval pro Národní ekonomickou radu vlády (NERV) a do letoška byl členem dozorčí rady národního pivovaru Budvar.

Oba nové členy rady ČNB jmenoval dnes dosluhující prezident Miloš Zeman. Ačkoliv při jejich jmenování prezident hovořil o klíčové roli ČNB v boji s inflací, právě Zeman dosadil na místo guvernéra ČNB po Jiřím Rusnokovi ekonoma Aleše Michla, který dopředu avizoval, že nehodlá zvyšovat úrokové sazby, hlavní nástroj centrální banky proti rostoucí inflaci. Jmenování Michla doprovázela kritika kvůli jeho blízkým vazbám na předsedu hnutí ANO Andreje Babiše.

Prodej luxusní vily 7+kk, Praha východ - 370m2
Prodej luxusní vily 7+kk, Praha východ - 370m2, Okolí Prahy

Na holubicích se nic nemění

Úrokové sazby, za které centrální banka půjčuje peníze soukromým bankám, jsou v centru pozornosti už delší dobu. Určují totiž nejen cenu peněz pro banky, ale pochopitelně také pro jejich věřitele a v důsledku mají zásadní vliv na to, jaké úročení mají lidé na spořících účtech nebo za jak vysoké budou jejich splátky na nově sjednaných hypotékách.

Zvyšování úrokových sazeb je možností, jak zdražením úvěrů a zvýhodněním spořících produktů zmenšit množství peněz v ekonomice a tím vytvořit protiinflační tlak. Vysoká inflace totiž odráží právě velké množství peněz vynakládaných na spotřebu. Zatímco minulé vedení s rostoucí inflací sazby zvyšovalo, nové vedení zatím zvyšovat sazby nehodlá. 

"Miloš Zeman překopal radu ČNB a vyřadil z ní všechny jestřáby usilující o snížení inflace a převládly tzv. holubice v čele s (guvernérem) Michlem,"

okomentoval současnou situaci v ČNB analytik Aktuálně.cz David Klimeš pro Českou televizi. Její přístup považuje za ojedinělý a v rozporu se základními makroekonomickými poučkami, navíc vystupující proti dlouhodobému inflační cíl v podobě 2%. Tomu se aktuální dvouciferné hodnoty inflace v ČR zdaleka nepřibližují. 

Naopak nezvyšování úrokových sazeb a držení stabilní situace považuje za správně ekonom žijící v USA Jan Švejnar.

"ČNB velice asertivně zvedla (v roce 2022) úrokové sazby a tím neúmyslně vyvolala inflační očekávání,"

uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas Jan Švejnar. Právě v inflačních očekáváních vidí zásadní faktor, s jehož poklesem by mohla klesat i samotná inflace.

Neznámé názory

"Máme jedny z nejuvolněnějších měnových politik. Těžko se v tom hledá nějaká ekonomická racionalita. Pokud by se vzala inflace za dva roky, jsme někde na 30 % a evidentně medicína ČNB držet sazby beze změny nezabírá,"

uvedl pro Českou televizi ekonom a portfolio manažer firmy Cyrrus Tomáš Pfeiler a dodal, že nezaznamenal žádné výrazné komentáře nastupujících členů bankovní rady a nečeká tak výraznou změnu kurzu.

Redakcí LP-Life.cz oslovený bývalý viceguvernér ČNB Mojmír Hampl s odkazem na důvěrné vztahy s novými centrálními bankéři nechtěl predikovat ani komentovat jejich názory.

Zdroje: cnb.cz, Česká televize, Twitter.com, plus.rozhlas.cz, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze