Novými členy bankovní rady jsou Jan Kubíček a Jan Procházka. Jejich pozice směrem ke změnám ve sledovaných úrokových sazbách není jasná, i přes kritiku politiky ČNB se sazby nejspíše hýbat nebudou.
Jan Kubíček je makroekonom a působí jako akademik VŠE v Praze. S prací pro centrální banku má však bohaté zkušenosti, jelikož v letech 2007-2013 působil jako poradce tehdejšího viceguvernéra ČNB Vladimíra Tomšíka. Druhý jmenovaný člen rady Jan Procházka mj. v minulosti pracoval pro Národní ekonomickou radu vlády (NERV) a do letoška byl členem dozorčí rady národního pivovaru Budvar.
Oba nové členy rady ČNB jmenoval dnes dosluhující prezident Miloš Zeman. Ačkoliv při jejich jmenování prezident hovořil o klíčové roli ČNB v boji s inflací, právě Zeman dosadil na místo guvernéra ČNB po Jiřím Rusnokovi ekonoma Aleše Michla, který dopředu avizoval, že nehodlá zvyšovat úrokové sazby, hlavní nástroj centrální banky proti rostoucí inflaci. Jmenování Michla doprovázela kritika kvůli jeho blízkým vazbám na předsedu hnutí ANO Andreje Babiše.
Úrokové sazby, za které centrální banka půjčuje peníze soukromým bankám, jsou v centru pozornosti už delší dobu. Určují totiž nejen cenu peněz pro banky, ale pochopitelně také pro jejich věřitele a v důsledku mají zásadní vliv na to, jaké úročení mají lidé na spořících účtech nebo za jak vysoké budou jejich splátky na nově sjednaných hypotékách.
Zvyšování úrokových sazeb je možností, jak zdražením úvěrů a zvýhodněním spořících produktů zmenšit množství peněz v ekonomice a tím vytvořit protiinflační tlak. Vysoká inflace totiž odráží právě velké množství peněz vynakládaných na spotřebu. Zatímco minulé vedení s rostoucí inflací sazby zvyšovalo, nové vedení zatím zvyšovat sazby nehodlá.
okomentoval současnou situaci v ČNB analytik Aktuálně.cz David Klimeš pro Českou televizi. Její přístup považuje za ojedinělý a v rozporu se základními makroekonomickými poučkami, navíc vystupující proti dlouhodobému inflační cíl v podobě 2%. Tomu se aktuální dvouciferné hodnoty inflace v ČR zdaleka nepřibližují.
Naopak nezvyšování úrokových sazeb a držení stabilní situace považuje za správně ekonom žijící v USA Jan Švejnar.
uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas Jan Švejnar. Právě v inflačních očekáváních vidí zásadní faktor, s jehož poklesem by mohla klesat i samotná inflace.
uvedl pro Českou televizi ekonom a portfolio manažer firmy Cyrrus Tomáš Pfeiler a dodal, že nezaznamenal žádné výrazné komentáře nastupujících členů bankovní rady a nečeká tak výraznou změnu kurzu.
Redakcí LP-Life.cz oslovený bývalý viceguvernér ČNB Mojmír Hampl s odkazem na důvěrné vztahy s novými centrálními bankéři nechtěl predikovat ani komentovat jejich názory.
Zdroje: cnb.cz, Česká televize, Twitter.com, plus.rozhlas.cz, vlastní dotazování