Top hledané
Výsledky (0)
Každý má svůj styl bydlení, který si dostatečně hlídá. Existují však lidé, kteří se musí neustále podřizovat systému země.

Život Palestinců: Žijí v chaosu, děti chodí několik kilometrů do škol a domy mají postavené výhradně z kamene

Michaela Hanelová
27. října 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Ženy v Palestině pracují několik hodin denně.

O Palestině v posledních dnech slýcháme především kvůli válečnému konfliktu, který vypukl mezi Hamásem a Izraelem. Ale i lidé v tomto státu vedou své běžné životy, bez ohledu na to, co se děje kolem nich. Víte, jaké mají zvyky, nebo kde Palestinci převážně žijí?

Takto vypadají typické palestinské domy.
Děti žijící v uprchlických táborech.
Typické domy na kopcích.
Palestina

Jak se žije v Palestině?

Příliš často se stává, že násilí a chaos naruší každodenní život v Palestině, a to i pro ty, kteří se takových konfliktů neúčastní. Pro Palestince je každodenní starostí především získání kvalitního vzdělání. Palestinské děti musí chodit několik kilometrů, aby se dostaly do své školy včas. Každodenní život v Palestině zahrnuje mimo jiné i povinnost procházet nekonečnou řadou kontrolních stanovišť a dodržování předpisů, které brání v cestování nebo návštěvě rodin v jiných částech Palestiny. Na vše dohlíží několik policejních jednotek, které také rozhodnou o tom, zda budete do jiného města vpuštěni či nikoliv. 

Většina Palestinců žije v městech jako je Ramalláh, Nábulus, Hebron a Gaza. Města jsou velmi často rušná, nalezneme v nich trhy, obchody a kavárny. Mnoho obyvatel je zaměstnáno v zemědělství, obchodě či ve službách. Vzdělání je v Palestině velmi kladně hodnoceno. Existuje zde mnoho středních škol a univerzit. Přestože politická situace může ovlivnit přístup ke vzdělání, mnoho studentů si stále váží možnosti studovat a rozvíjet své dovednosti. Většina Palestinců jsou vyznáním muslimové, ale nalezneme zde i křesťanskou menšinu

Prodej investičního bytu - Praha 6 - 2+kk -
Prodej investičního bytu - Praha 6 - 2+kk -, Praha 6

Domovy Palestinců

Palestinci mají svá typická obydlí postavena odpradávna a v těchto staveních také následně pokračují. Vzhled jejich domů závisí především na oblasti, kde se nachází. Dalším klíčovým faktorem je materiál, který se používá. Většina starých palestinských domů je postavena z pevně kladeného kamene. Palestinské vesnice se nachází v horách centrální Palestiny, které jsou rozděleny do jednadvaceti náčelnických oblastí, z nichž každé vládne jeden šejk. Tradiční palestinské domy se staví na třech úrovních. V první qa el-beit (stáj) se chovala zvířata a zemědělské nářadí.

Druhá úroveň, el-mastabah (obydlí), byla místem, kde žila celá rodina. Skládá se z ložnice, kde se přes den matrace ukládají do velkého výklenku neboli qaws, obývacího pokoje, kuchyně a jídelny, která byla obklopena obíleným ohništěm (mawaqaq). Na designu jejich domů je patrný silný islámský vliv s klenutými střechami, stropy, dveřmi a okny. V městských oblastech jsou domy obvykle blízko sebe a lemují úzké ulice s převislými klenbami. Členové jedné rozvětvené rodiny obvykle žijí ve stejné oblasti, v sousedství či shluku budov zvaném hoš. Třetí úroveň obydlí zahrnuje Beduínské stany a kempy pro uprchlíky.

Některé palestinské komunity, zejména beduínské skupiny v Negevské poušti, tradičně žijí ve stanech nebo provizorních obydlích. Takové domovy jsou často postaveny z plachet a kůží a jsou snadno přemístitelné v souladu s jejich kočovným stylem života. Po vzniku Izraele v roce 1948 bylo mnoho Palestinců nuceno opustit své domovy a stali se uprchlíky. Mnozí z nich byli umístěni do uprchlických táborů v Gaze, na Západním břehu, v Jordánsku, Libanonu a Sýrii. V těchto táborech jsou domy často stísněné, postavené z cihel nebo betonových bloků. Někteří lidé zde stráví jen přechodnou dobu, pro některé se tyto uprchlické tábory stanou doživotním domovem.

Tři kulinářské oblasti

Palestinskou kuchyni tvoří převážně jídla, která pocházejí z Palestiny. Palestinská kuchyně je výsledkem migrace různých kultur a civilizací, které se v této oblasti usadily. Jejich kuchyně je podobná jiným levantským kuchyním, včetně libanonské, syrské a jordánské. V historické Palestině existují tři hlavní kulinářské oblasti, které jsou rozděleny podle území a hustoty osídlení. V Galileji považují především bulgur a hovězí nebo jehněčí maso za své základní suroviny, ze kterých pravidelně tvoří hlavní pokrmy. Na Západním břehu Jordánu a v okolí pásma Gazy obyvatelé mají především svůj vlastní styl vaření. K hlavnímu chodu se zde servíruje především rýže, placky a pečené maso. 

Typická palestinská kuchyně

Palestinská kuchyně je známá především pro své bohaté dědictví a pestrou chuť. Jedním z nejoblíbenějších a nejznámějších pokrmů, který dokonale vystihuje palestinskou kuchyni je Maqlúbe. Toto jednoduché, ale chutné jídlo, má hluboké kořeny v arabské kultuře. Maqlúbe v překladu znamená obrácený. Jedná se o tradiční rýžový pokrm s masem a zeleninou, který se po uvaření obrátí a podává obráceně. Výsledkem je impresivní hromada rýže s nádhernou vrstvou masa a zeleniny na vrchu. Palestinci si ve své stravě potrpí především na ovoce, zeleninu a obiloviny. Maso u nich najdete jen zřídkakdy.

Pokud Palestinci oslavují důležitý svátek v roce, mají tomu přizpůsobenou i stravu. Důkazem je toho Ramadan. Jídla, která se v této době konzumují, jsou lehká a mezi potraviny patří labeneh, sýr, chléb a smažená nebo vařená vejce spolu s různými tekutinami k pití. Přerušení denního půstu tradičně začíná krátkou konzumací datlí a chlazeného nápoje. Palestinci připravují různé nápoje na bázi ovoce, včetně příchutí, tamar hindi neboli tamarindu, sous neboli lékořice, kharroub neboli rohovníku a Qamar Eddine.

Zdroje: bethlehem.edu, ArchDaily, Realthor, AlJazeera, FinancialTimes, DailyMail

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze